Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

28 Lis 2008

HNB neće dozvoliti daljnji pad tečaja kune

Izvor: www.glas-slavonije.hr · Autor: Jagoda Marić  

HNB neće dozvoliti daljnji pad tečaja kune

Hrvatska narodna banka sprema se na nove poteze koji će Hrvatskoj pomoći da se u ovoj i sljedećoj godini lakše nosi s problemima koje stvara svjetska financijska kriza, pa u središnjoj banci razmišljaju o puštanju dodatnih količina kuna na tržište kako bi se osigurala njegova likvidnost.
To zapravo znači da će se na tržištu, ako bude potrebno i tiskanjem novih količina, osigurati dovoljno novca za ekonomske aktivnosti, ali i za to da bi država, poduzeća i banke mogli plaćati svoje obveze, odnosno otplaćivati kredite. No, u središnjoj banci očekuju da u borbi protiv krize ne ostanu osamljeni te da neke poteze istovremeno povuku i država, poduzeća, banke i ostale financijske institucije.
Od države HNB očekuje značajno smanjenje deficita, od banaka stabiliziranje tečaja, a od poduzeća i financijskih institucija, kao što su mirovinski fondovi, da ne iznose devize iz Hrvatske.
U izjavi za naš list guverner HNB-a Željko Rohatinski upozorava kako je nužno da svi akteri budu svjesni situacije u kojoj se Hrvatska našla pod utjecajem globalne krize te da se ponašaju odgovorno jer će se samo takvim usklađenim djelovanjem prebroditi problemi koje ta kriza donosi. Hrvatska će se na mukama posebno naći sljedeće godine, kada na naplatu dospijeva ukupno 6,9 milijardi eura kredita države, banka i poduzeća.

Stroga kontrola banaka
- HNB će i dalje održavati likvidnost bankarskog sektora na razini dostatnoj za normalno funkcioniranje ekonomskih aktivnosti u zemlji. To podrazumijeva i dodatno emitiranje kunske likvidnosti bude li potrebno. Jedan od instrumenata je i smanjenje obvezne pričuve banka - kaže Rohatinski. No, guverner poručuje da će središnja banka uz očuvanje potrebne količine likvidnosti provoditi i strogu kontrolu poslovanja banka, što je i najbolja garancija za sigurnost depozita, odnosno štednje u bankama.
Stabilnost tečaja, odnosno stabilnost kune za guvernera je temeljna pretpostavka da sustav i dalje nastavi efikasno funkcionirati, te napominje da je stabilnost tečaja "u interesu svih: štediša, banka, države i centralne banke".
- U posljednjih tjedan dana tečaj je deprecirao, odnosno kuna je oslabjela, i to bez utjecaja fundamentalnih razloga i normalno je da se vrati na prijašnju razinu, kaže guverner. Iako to Rohatinski nije rekao, očito je kuna oslabjela jer je to bankama osiguravalo zaradu.
- Središnja banka poduzimat će mjere da se zaustavi slabljenje kune, ali to je interes i ostalih, pa se može očekivati da i banke pridonesu stabilizaciji tečaja na bankarskom tržištu, poručuje guverner poslovnim bankama, od kojih se očito očekuje više truda na očuvanju stabilnosti domaće valute. Rohatinski upozorava i na to da je stabilizacija kune interes i samih banka zato što će tako najbolje izbjeći kreditne rizike, odnosno probleme koje bi njihovi klijenti mogli imati s povratom kredita.
Ako se tečaj ne stabilizira, odnosno ako i banke ne učine svoje, HNB će, poručuje Rohatinski, izravno intervenirati kako bi očuvao kunu, a kad je riječ o intervenciji, guverner ne isključuje ni smanjenje deviznih rezervi središnje banke kao zadnje rješenje. Iako ne želi govoriti detaljnije o mjerama koje će poduzeti HNB, prvi čovjek centralne banke upozorava da će se iskoristi sve mjere kako bi se očuvala stabilnost kune.

Braniti stabilnost tečaja
- HNB će braniti stabilnost tečaja i to će učiniti korištenjem i drugih mjera i načina, i toga moraju biti svjesni svi akteri i moraju preuzeti svoju odgovornost - upozorava Rohatinski.
Središnja banka mogla bi u zaštiti kune, ako banke ništa ne učine, krenuti i povlačenjem novca.
Guverner upozorava i korisnike kredita, prvenstveno za državu, koja bi, kako kaže, svoje potrebe za financiranjem morala uskladiti s objektivnim okolnostima.
- S obzirom na to, bilo bi logično očekivati znatno smanjenje deficita konsolidirane opće države u 2009. u odnosu na 2008. godinu - poručuje Vladi guverner Rohatinski.
Ako bi država smanjila deficit, odnosno manjak u blagajni, to bi automatski značilo i da bi se smanjile njezine potrebe za podizanjem kredita u sljedećoj godini. Unatoč kunama koje će HNB pustiti na bankarsko tržište, država se neće lako zadužiti na domaćem tržištu, a na inozemnom će to biti još teže i skuplje, pa je smanjenje državne potrošnje jedini način da se smanji deficit, a time i potreba zaduživanja.


Komentari članka

Vezani članci

HNB: BDP bi u prvom tromjesečju mogao porasti 3,9% na godišnjoj razini

17.05.2024.

Hrvatska narodna banka (HNB) procjenjuje da bi realni BDP u Hrvatskoj u prvom tromjesečju mogao porasti za jedan posto u odnosu na zadnje tromjesečje 2023. godine, dok bi na godišnjoj razini rast mogao iznositi 3,9 posto.

Topi se europski novac, zaboravite na izdašne regionalne potpore

13.05.2024.

Upozorenja da će Hrvatska iz europskih fondova u sljedećoj financijskoj perspektivi (onoj iza 2027.) imati mnogo manje novca na raspolaganju nisu nužno točna. Ni Europska komisija ne zna što će biti nakon 2027., poručuje Arijana Vela, konzultantica za eur

Oročeni depoziti kućanstava u godinu dana porasli 20,4 posto

02.05.2024.

Prema podacima monetarne statistike koju objavljuje HNB, na kraju ožujka 2024. ukupni depoziti domaćih sektora iznosili su 59,8 milijardi eura. Ukupni depoziti domaćih sektora tijekom prvog tromjesečja 2024. smanjili su se za 2,3 milijarde eura (ili 3,7%

HNB: Građani sve više dižu kredite, posebno stambene

02.04.2024.

HRVATSKA narodna banka (HNB) objavila je danas da će od 30. lipnja ove godine stopa protucikličkog zaštitnog sloja kapitala, kako je već ranije najavljeno, biti povećana na 1,5 posto, a do tada se primjenjuje stopa od 1 posto.

Je li se kriza IT sektora iz svijeta proširila i na Hrvatsku?

04.03.2024.

KRIZA u IT sektoru ne posustaje. Dapače, početak ove godine je obilježio novi rast broja otkaza. Masovni otkazi u IT sektoru u svijetu traju još od početka 2022., ali sudeći po objavama na društvenim mrežama koje često koriste IT radnici, kao što je Reddi

Tag cloud

  1. 2657 članka imaju tag turizam
  2. 2506 članka imaju tag hrvatska
  3. 1624 članka imaju tag svijet
  4. 1304 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  5. 1887 članka imaju tag financije
  6. 1587 članka imaju tag izvoz
  7. 1460 članka imaju tag poljoprivreda
  8. 1322 članka imaju tag ict
  9. 1269 članka imaju tag trgovina
  10. 1155 članka imaju tag investicije
  11. 1201 članka imaju tag industrija
  12. 1035 članka imaju tag zapošljavanje
  13. 839 članka imaju tag poduzetništvo
  14. 1141 članka imaju tag EU
  15. 998 članka imaju tag menadžment
  16. 597 članka imaju tag opg
  17. 755 članka imaju tag maloprodaja
  18. 516 članka imaju tag poticaji
  19. 458 članka imaju tag koronavirus
  20. 678 članka imaju tag marketing
  21. 621 članka imaju tag tehnologija
  22. 961 članka imaju tag kriza
  23. 375 članka imaju tag potpore
  24. 495 članka imaju tag eu fondovi
  25. 477 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 499 članka imaju tag porezi
  27. 463 članka imaju tag gospodarstvo
  28. 481 članka imaju tag prehrambena industrija
  29. 535 članka imaju tag krediti
  30. 507 članka imaju tag obrazovanje
  31. 414 članka imaju tag osijek
  32. 408 članka imaju tag start up
  33. 487 članka imaju tag dzs
  34. 429 članka imaju tag energetika
  35. 451 članka imaju tag BDP
  36. 407 članka imaju tag hnb
  37. 418 članka imaju tag vlada
  38. 336 članka imaju tag hgk
  39. 338 članka imaju tag agrokor
  40. 440 članka imaju tag banke