Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

20 Ou 2025

Iskustva poduzetnika: Kako uspješno provesti prvu akviziciju

Izvor: lidermedia.hr · Autor: Manuela Tašler  

Iskustva poduzetnika: Kako uspješno provesti prvu akviziciju

Svaki će savjetnik naglasiti da tvrtka koja svoju strategiju rasta vidi u akvizicijama mora točno znati što njima želi postići
Jedna od prijelomnih odluka u tvrtkinu ciklusu jest ona da provede svoju prvu akviziciju. Nulti preduvjet da se to uspješno obavi i završi jest da za tu odluku postoji poslovno racionalan razlog – to može biti širenje tržišta, bilo geografski bilo povećanjem baze kupaca, stjecanje konkurentske prednosti eliminacijom konkurencije ili vertikalnom integracijom, diverzifikacija ponude, smanjenje troškova ili, jednostavno, pružanje dobre prilike za preuzimanje. Svaki će savjetnik za transakcije spajanja i preuzimanja (M&A) naglasiti da, prije svega, tvrtka koja svoju strategiju rasta vidi u akvizicijama mora točno i precizno znati što njima želi postići.

Tvrtka HSM-informatika u svoju je prvu akviziciju ušla upravo vodeći se tim načelima, da proširi portfelj svojih usluga. Jedan od težih izazova u tom postupku pojavio se na samom početku: u Hrvatskoj ne postoji razvijeno kupoprodajno tržište tvrtki, nema kataloga iz kojega ćete izabrati ono što vam se sviđa. No HSM-ov suvlasnik i direktor ​Jakov Urbanke nije se obeshrabrio.

– Početkom 2023. svima za koje sam procijenio da bi mi mogli pomoći s time pustio sam glas da smo zainteresirani za širenje akvizicijama, a posvetio sam se i aktivnom traženju vlasnika IT kompanija zainteresiranih za taj oblik povezivanja. Obavio sam sigurno dvadesetak početnih razgovora. Neki su završili na prvom razgovoru, a neki su došli i do kasnijih faza. Kako to u životu često biva, kontakt s direktorom i tadašnjim vlasnikom tvrtke IDE3 Ivanom Hendijom uopće nisam uspostavio na taj način. Povezao nas je gospodin Ante Mandić, koji je i Ivanu i meni u istom razdoblju bio mentor u sklopu programa Udruge Sentor za mentoriranje poduzetnika, a koji je prepoznao da bi naše povezivanje obojici riješilo probleme: Ivanu, koji je upravo dobio prinovu u obitelji i vidio da mu prijašnji tempo posla više ne odgovara i treba mu pomoć da unaprijedi način kako poduzeće posluje, a meni da pomognem proširiti HSM-ovu ponudu relevantnim programima za koje procijenim da će nam u perspektivi omogućiti razvoj – govori Urbanke.

Usklađivanje očekivanja
Dva su najčešća razloga zbog kojih proces pukne: novac i – novac. U prvom slučaju riječ je o vrednovanju ciljane tvrtke, u drugom o strukturi transakcije. I jedno i drugo događa se u fazi pregovora o cijeni. U vrednovanju ciljane tvrtke najbolje je surađivati sa stručnjacima za procjenu kako bi se postigla fer cijena na temelju čimbenika kao što su multiplikatori (EBITDA, prihod itd.), zatim stanje imovine i novčanih tokova, a i usporedbe sa sličnim tržišnim transakcijama.

U načelu je u praksi​ preuzimateljeva početna cijena utemeljena ponajprije na forenzici financija tvrtke koju želi kupiti; početna cijena s kojom izlazi prodavatelj nadograđena je emocijama i njegovim, često preoptimističnim, planovima budućeg rasta. Preuzimatelj zanemaruje sinergiju koju će mu akvizicija omogućiti kao što je rast prihoda, ušteda troškova, jačanje tržišnog udjela i slično; prodavatelj pak ne prihvaća odgovornost za svoje pogreške koje će novi vlasnik morati rješavati.

– Prvi korak u pregovorima o vrijednosti transakcije bio je uskladiti očekivanja obiju strana da vidimo razgovaramo li o istim redovima veličina. To je važno jer vlasnici tvrtki, posebno ako su i njihovi osnivači, u vrijednost kompanije često uključuju i emotivnu vrijednost, a kupca zanima samo ona stvarna. Kad smo se složili o tome, ostatak posla bio je na savjetnicima koji su predložili model prema kojem će se tvrtka vrednovati, načine isplate i slično – opisuje Urbanke svoje iskustvo.

Urbanke i Hendija prepustili su model isplate stručnjacima i tako izbjegli jednu od zamki koje često završe krahom pregovora. Obojica su, očito, bila svjesna što su sve do te faze uložila u proces i da bi bilo razbacivanje novca, kadrovskih resursa i vremena odustati u toj fazi.

Cijeli članak s hodogramom akviriranja možete pročitati u novom tiskanom i digitalnom izdanju Lidera


Komentari članka

Vezani članci

Nešto novo, nešto staro

09.04.2025.

Podsjećamo se s kojim novim propisima se mali poduzetnici nose od početka 2025. godine, bez ambicije da spomenemo baš sve promjene.

5 ključnih prepreka za vlasnike turističkih imanja (i kako ih svladati)

08.04.2025.

Kako bi uspješno upravljali svojom imovinom, vlasnici moraju balansirati između financijskih ulaganja i pružanja vrhunske usluge. U ovom članku pronađite pet najvažnijih izazova i savjete za njihovo prevladavanje.

Prve žrtve carinskog rata među milijarderima Trumpovi su prijatelji Mark Zuckerberg, Jeff Bezos, Elon Musk…

07.04.2025.

Trgovanje na burzi koje su potaknule Trumpove carinama izbrisalo je gotovo 300 milijardi dolara vrijednosti milijardera – posebno onih s Trumpovim vezama. Ovo je 10 najvećih gubitnika milijardera od zatvaranja tržišta

Suvlasnik poznate građevinske firme otkrio nam je ključ uspjeha na gradilištu, možda ćete se iznenaditi

03.04.2025.

Kako danas pronaći posao, a kako radnike? Kako izgleda jedan dan na gradilištu? Je li važnija plaća ili radno okruženje? Što je ključ uspjeha na građevinskom projektu? Na sva ova pitanja odgovorili smo na našoj konferenciji Bauštelski retrovizor, u sklopu

Submarine preuzeo rumunjski lanac craft burgera Vivo Fusion FoodBar

03.04.2025.

Submarine, prvi hrvatski lanac craft burger barova koji je proširio svoje poslovanje izvan Hrvatske, nastavlja međunarodnu ekspanziju akvizicijom većinskog udjela u rumunjskom lancu Vivo Fusion Food Bar. Nakon uspješnog početnog ulaska na tržište 2021. go

Tag cloud

  1. 2715 članka imaju tag turizam
  2. 2585 članka imaju tag hrvatska
  3. 1697 članka imaju tag svijet
  4. 1393 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  5. 1931 članka imaju tag financije
  6. 1614 članka imaju tag izvoz
  7. 1494 članka imaju tag poljoprivreda
  8. 1294 članka imaju tag trgovina
  9. 1352 članka imaju tag ict
  10. 1192 članka imaju tag investicije
  11. 1259 članka imaju tag industrija
  12. 1057 članka imaju tag zapošljavanje
  13. 1031 članka imaju tag menadžment
  14. 855 članka imaju tag poduzetništvo
  15. 1157 članka imaju tag EU
  16. 633 članka imaju tag opg
  17. 774 članka imaju tag maloprodaja
  18. 527 članka imaju tag poticaji
  19. 650 članka imaju tag tehnologija
  20. 692 članka imaju tag marketing
  21. 458 članka imaju tag koronavirus
  22. 382 članka imaju tag potpore
  23. 963 članka imaju tag kriza
  24. 509 članka imaju tag eu fondovi
  25. 487 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 515 članka imaju tag porezi
  27. 476 članka imaju tag gospodarstvo
  28. 485 članka imaju tag prehrambena industrija
  29. 426 članka imaju tag osijek
  30. 514 članka imaju tag obrazovanje
  31. 536 članka imaju tag krediti
  32. 425 članka imaju tag start up
  33. 495 članka imaju tag dzs
  34. 439 članka imaju tag energetika
  35. 458 članka imaju tag BDP
  36. 410 članka imaju tag hnb
  37. 421 članka imaju tag vlada
  38. 337 članka imaju tag hgk
  39. 440 članka imaju tag banke
  40. 338 članka imaju tag agrokor