Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

04 Ou 2009

Lijekovi u slobodnoj prodaji uspješna poslovna strategija

Izvor: www.vjesnik.hr · Autor: Željko Krušelj  

Lijekovi u slobodnoj prodaji uspješna poslovna strategija

Nedavno objavljeni podaci o prodaji bezreceptnih lijekova na hrvatskom tržištu potvrdili su da je koprivnički Belupo izabrao dobru razvojnu strategiju. Istraživanja su, naime, pokazala da je Belupo u protekloj godini preuzeo vodeće mjesto na tom segmentu tržišta, među farmaceutima poznatom po kratici OTC.

U vrlo brojnoj konkurenciji, gdje su prisutne i sve važnije europske i svjetske kompanije, koprivnička je tvrtka držala 13 posto hrvatskog bezreceptnog tržišta.

Iza nje se s 12 posto svrstala nekad vodeća Pliva, koja je i time platila ceh dvostrukog mijenjanja vlasnika i bolnog restrukturiranja. Ostali za korak, ipak, zaostaju, a tu su Bayer s osam posto, Natural Wealth i Lek-Novartis sa sedam, Oktal Pharma i Jadran-Galenski laboratorij sa šest, Dietpharm-Fidipharm s pet, Krka s četiri i GSK s tri posto. Kakva je, zapravo, gužva na tržištu, gdje pojedine istovrsne proizvode paralelno nudi i sedam do osam proizvođača, najbolje potvrđuje podatak da čak 29 posto tržišta drže tvrtke koje imaju manje od tri posto, neke i sa simboličnim udjelima.

Hrvatsko je tržište bezreceptnih lijekova u 2008. iznosilo 616 milijuna kuna, što je financijski rast od pet posto u odnosu na godinu ranije. No, prodaja je po komadu zapravo pala za 3,5 posto, što znači da su se već i tu iskazivali krizni trendovi. Očito je, međutim, da je većina tvrtki poslovala racionalnije i marketinški uspješnije, što se odrazilo na rast prihoda.

Okretanje bezreceptnim programima bila je logična odluka većine farmaceutskih tvrtki. Ozbiljni su problemi, kao što je poznato, počeli prije otprilike pet godina kad su počela ozbiljna rezanja cijena lijekova na recept.

Belupo je, kako je to u više navrata govorio predsjednik Uprave Stanislav Biondić, tim HZZO-vim višestrukim smanjivanjem cijena gubio na desetke milijuna kuna, a isti su problem imali i svi drugi proizvođači.

Dodatni je i još ozbiljniji problem bio u pojedinim razdobljima što su se dugovi države i veledrogerija počeli mjeriti stotinama dana. To je dovodilo do nelikvidnosti i potrebom za bankovnim obrtnim kapitalom, što je smanjivalo poslovnu učinkovitost.

Belupo se u tim okolnostima okrenuo rizičnijem, ali i puno racionalnijem rješenju. Svjesno je s liste lijekova na recept skinuo dio svojih proizvoda i prebacio ih u slobodnu prodaju, a istodobno je počeo intenzivno raditi i na lansiranju novih OTC lijekova.
Poslovni rezultati za 2008. pokazali su da se takva Belupova strategija pokazala ispravnom. Dakako, pritom je trebalo detaljno istražiti tržište i prilagoditi se raznim trendovima.

Neofen i Lupocet potisnuli brojne konkurente
Lupocet i Neofen, koje Belupo prodaje u više pakiranja i oblika, u protekloj su godini bili dva najprodavanija antipiretika i analgetika u Hrvatskoj, ostvarivši ukupni 27-postotni rast prihoda od prodaje. Lupocet u svojoj domeni uzima 20 posto financijskog »kolača«, a Neofen 18,4 posto. Potonji je lijek i pravi tržišni hit, jer su na njemu prihodi povećani za 36 posto. Da to ne može biti slučajno, potvrđuje podatak da su, uz ulaganje u atraktivnu ambalažu, na njemu otisnute i ključne informacije na Braillovu pismu za slijepe i slabovidne osobe. Očito je da danas u ogromnoj konkurenciji i sitni detalji odlučuju o tome kojem će lijeku kupac ukazati povjerenje.

Navika i zadržavanje kupaca
»Na tržištu lijekova protiv bolova veliku ulogu ima navika potrošača pa je zadržavanje kupca Belupov prioritet. S druge strane, i ove ćemo godine, što je samo nastavak takve poslovne strategije, na tržište lansirati desetak novih proizvoda. Neki od njih su potpuno nove marketinške niše u koje smo odlučili ući, dok su drugi nadopuna našim već etabliranim brendovima s nekim novim vrijednostima za potrošača, primjerice u obliku, doziranju ili organoleptičkim svojstvima«, napominje mr. Vesna Todorić Kovačević, direktorica Sektora bezreceptnih proizvoda.

Dvadesetpostotno ovladavanje tržištem bezreceptnih lijekova
Belupo ne želi prije izlaska na tržište objaviti koje to bezreceptne lijekove i pripravke namjerava uskoro lansirati. U javnost je procurila tek pouzdana informacija, koju je naposljetku potvrdila i glasnogovornica Snježana Foschio-Bartol, da će jedan od njih biti Viner, lijek za erekcijske disfunkcije. Lijek će, kaže, u ozbiljnoj konkurenciji biti zapažen i po znatno nižoj cijeni. U Belupu se šale, iako se to može uzeti i prilično ozbiljno, da će time »demokratizirati« seksualni život Hrvata. Koprivnička tvrtka će u idućim godinama učiniti sve da bi dosegla strateški cilj, a on je 20-postotno ovladavanje tržištem bezreceptnih lijekova.


Komentari članka

Vezani članci

Razgovor s nagrađenim Ženama u biznisu: Biramo suradnike s kompetencijama, ne padamo samo na puku samouvjerenost

06.12.2024.

Žene liderice vode primjerom, empatičnije su, usmjerene su na ciljeve i na motivaciju tima, otpornije na krize i prepoznavanje rizika, a iza svega toga stoji jako puno rada, možda ponekad i previše, ali prije svega, profesionalna kompetencija, zaključak j

Reputacija brendova pred sve većim je izazovima

05.12.2024.

U vremenu stalne aktivne budnosti, ako možemo tako nazvati praćenje spominjanja brenda na svim kanalima i društvenim mrežama, treba biti spreman brzo reagirati, jer se reputacija dodatno može ugroziti

Može li novi direktor spasiti Starbucks?

05.12.2024.

Dok čeka svoju tamnu kavu s dodatkom espressa, primjećuje kako se baristi bore s pripremom složenih narudžbi za mobilne korisnike, što dovodi do kaosa i dugog čekanja. Dodatno ga frustrira aplikacija koja pokazuje da je njegova omiljena kava Komodo Dragon

Donna Vekić: Voditi sportski tim i tvrtku je slično

26.11.2024.

Kad zagrizem, zagrizem do kraja, riječi su kojima je jedna od najuspješnijih domaćih sportašica svih vremena, tenisačica Donna Vekić opisala svoj sportski karakter koji ju je samo ove godine doveo do polufinala Wimbledona i srebra na Olimpijskim Igrama.

Hrvati poduzetniji od ostatka EU: Unatoč izazovima, postoje pokazatelji rasta

21.11.2024.

Prema najnovijim rezultatima istraživanja Global Entrepreneurship Monitor (GEM) za 2023. godinu, poduzetnička okolina u Hrvatskoj zabilježila je određeni napredak, ali se i dalje suočava s brojnim izazovima koji ograničavaju razvoj poduzetništva

Tag cloud

  1. 2670 članka imaju tag turizam
  2. 2530 članka imaju tag hrvatska
  3. 1651 članka imaju tag svijet
  4. 1334 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  5. 1906 članka imaju tag financije
  6. 1601 članka imaju tag izvoz
  7. 1471 članka imaju tag poljoprivreda
  8. 1278 članka imaju tag trgovina
  9. 1327 članka imaju tag ict
  10. 1171 članka imaju tag investicije
  11. 1227 članka imaju tag industrija
  12. 1045 članka imaju tag zapošljavanje
  13. 1012 članka imaju tag menadžment
  14. 844 članka imaju tag poduzetništvo
  15. 1147 članka imaju tag EU
  16. 606 članka imaju tag opg
  17. 763 članka imaju tag maloprodaja
  18. 519 članka imaju tag poticaji
  19. 458 članka imaju tag koronavirus
  20. 682 članka imaju tag marketing
  21. 628 članka imaju tag tehnologija
  22. 378 članka imaju tag potpore
  23. 961 članka imaju tag kriza
  24. 503 članka imaju tag eu fondovi
  25. 480 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 503 članka imaju tag porezi
  27. 464 članka imaju tag gospodarstvo
  28. 485 članka imaju tag prehrambena industrija
  29. 536 članka imaju tag krediti
  30. 510 članka imaju tag obrazovanje
  31. 416 članka imaju tag osijek
  32. 412 članka imaju tag start up
  33. 490 članka imaju tag dzs
  34. 431 članka imaju tag energetika
  35. 454 članka imaju tag BDP
  36. 408 članka imaju tag hnb
  37. 420 članka imaju tag vlada
  38. 336 članka imaju tag hgk
  39. 440 članka imaju tag banke
  40. 338 članka imaju tag agrokor