Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

16 Pro 2011

Mračni izgledi u svijetu, Europa treba pomoć

Izvor: www.bankamagazine.hr · Autor: mk  

Mračni izgledi u svijetu, Europa treba pomoć

Čelnica Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Christine Lagarde u četvrtak je u svom izlaganju u State Departmentu naglasila nužnost suradnje svih zemalja kako bi se razriješila europska dužnička kriza, piše The Wall Street Journal. "Svjetski gospodarski izgledi u ovome trenutku nisu osobito ružičasti. Prilično su mračni", rekla je direktorica MMF-a.

"Ovo nije kriza koju će riješiti grupa zemalja. Ona će biti riješena suradnjom i djelovanjem svih zemalja i svih regija", izjavila je Lagarde. Naglasila je da pitanjima koja potresaju Europu treba pristupiti odlučno, jer bi se u protivnom globalna ekonomija mogla suočiti s istim prijetnjama koje su gurnule svijet u Veliku depresiju tridesetih godina prošlog stoljeća.

Lagarde nije spominjala nikakve detalje o potezima koje očekuje od pojedinih zemalja ili koje će povući MMF, ali je upozorila financijska tržišta da moraju dati vremena pojedinim zemljama da razrade rješenja i donesu političke odluke koje pružaju odgovore na goruća pitanja eurozone.

"S gledišta tržišnih aktera bilo bi idealno i veoma praktično kada bi se dogovori i rješenja mogli donositi odmah i bez odgađanja. Međutim, za one od vas koji imaju priliku živjeti u demokratskim sustavima, stvari se ne dešavaju na taj način i dogovorima je potrebno određeno vrijeme kako bi prošli parlamentarne procese", izjavila je Lagarde.

Da podsjetimo, prošlog tjedna određene europske zemlje obećale su da će njihove središnje banke odobriti zajmove MMF-u kako bi ojačale resurse kojima raspolaže. Moguće je da je Lagarde za iznošenje ovakvih stajališta odabrala upravo State Departmentu jer je Obamina administracija, nakon objave europskih zemalja, objavila da neće pružiti dodatnu potporu MMF-u jer smatraju da fond raspolaže dovoljnim resursima.


Komentari članka

Vezani članci

MMF blago snizio prognozu rasta hrvatskog gospodarstva, očekuje veću inflaciju

15.04.2026.

Hrvatsko gospodarstvo porast će ove godine za 2,6 posto, nešto slabije no što su pokazivale dosadašnje prognoze, objavio je u utorak Međunarodni monetarni fond (MMF), dok bi manjak u bilanci plaćanja trebao biti znatno veći.

Europa je 2025. godine proizvela 25 jednoroga, 60% više od 2024. i 71% više od 2023.

01.01.2026.

Godinama su tehnološke tvrtke koje su postajale jednorozi, to jest tvrtke koje vrijede najmanje milijardu američkih dolara, dolazile samo iz SAD-a ili Kine. Više nije tako...

Zašto Hrvatska bilježi rast broja novih tvrtki – i što je iza brojki?

14.10.2025.

Schengen i eurozona stvorili su uvjete, ali nužnost samozapošljavanja i dalje prevladava kao motiv za otvaranje tvrtke

Koliko je velika kriza u Njemačkoj? Tvrtka koja postoji 500 godina je na rubu propasti

08.09.2025.

Povijest tvrtke Casimir Kast GmbH je duga gotovo 500 godina. Sada je tradicionalna tvrtka insolventna.

U klubu smo gospodarski i financijski stabilnih država. Hrvatska postala kreditor MMF-a

07.08.2025.

Hrvatska je postala zemlja kreditor MMF-a, pridruživši se skupini od 50-ak zemalja za koje je MMF procijenio da imaju snažnu vanjsku poziciju da sudjeluju u financiranju zajmova MMF-a, što potvrđuje da je Hrvatska financijski stabilna država, kažu stručnj

Tag cloud

  1. 2867 članka imaju tag turizam
  2. 1503 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  3. 2714 članka imaju tag hrvatska
  4. 1814 članka imaju tag svijet
  5. 1399 članka imaju tag ict
  6. 1575 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 2006 članka imaju tag financije
  8. 541 članka imaju tag krediti
  9. 1658 članka imaju tag izvoz
  10. 1320 članka imaju tag trgovina
  11. 1347 članka imaju tag industrija
  12. 1253 članka imaju tag investicije
  13. 1081 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1084 članka imaju tag menadžment
  15. 697 članka imaju tag tehnologija
  16. 1184 članka imaju tag EU
  17. 872 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 692 članka imaju tag opg
  19. 462 članka imaju tag BDP
  20. 362 članka imaju tag kompanije
  21. 793 članka imaju tag maloprodaja
  22. 556 članka imaju tag poticaji
  23. 710 članka imaju tag marketing
  24. 408 članka imaju tag potpore
  25. 521 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 458 članka imaju tag koronavirus
  27. 453 članka imaju tag start up
  28. 516 članka imaju tag eu fondovi
  29. 539 članka imaju tag porezi
  30. 965 članka imaju tag kriza
  31. 492 članka imaju tag gospodarstvo
  32. 366 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  33. 531 članka imaju tag obrazovanje
  34. 437 članka imaju tag osijek
  35. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  36. 513 članka imaju tag dzs
  37. 453 članka imaju tag energetika
  38. 429 članka imaju tag vlada
  39. 418 članka imaju tag hnb
  40. 346 članka imaju tag hgk