Poduzetnički portal · Članak
04 Ruj 2023
Obala liči na favele, vlasnici apartmana plaćaju smiješne poreze. Treba li ih dići?
Izvor: www.index.hr · Autor: Branimir Perković
APARTMANIZACIJA je glavna odlika hrvatskog turizma. Za to uočiti nisu potrebni statističke analize, dovoljno se provozati hrvatskom obalom i pogledati oko sebe. Država ju nije novčano poticala, a i bolje je da nije jer su djelatnosti na koje je država trošila našeg gomilu novca uglavnom propadale. Na brodogradnju je, primjerice, spiskano više od 30 milijardi naših kuna, a rezultati su katastrofalni.
Ipak, čini se da se period u kojem su apartmani bili tek simbolično oporezivani bliži kraju. Neki su gradovi već počeli povećavati porez na maksimalnu zakonski dopuštenu razinu, ali i to je razmjerno manje od razine oporezivanja drugih djelatnosti. Ovo su najčešći argumenti za i protiv uvođenja većih poreza na apartmane.
ARGUMENTI ZA UVOĐENJE VEĆIH POREZA NA APARTMANE
"Poreze treba povećati jer su apartmani porezno povlašteni"
Iako se apartmani nisu direktno poticali, bili su porezno povlašteni. Stoga je jasno da je država pomogla eksploziji apartmanizacije. Poreznim favoriziranjem usmjeravala su se ulaganja upravo u izgradnju apartmana.
Nemoguće je znati sigurno koliko je to utjecalo na bujanje apartmana posljednjih 20-ak godina, ali je činjenica da njihov udio u ukupnom turističkom smještaju stalno raste. 2000. je u apartmanima bilo 39% smještajnih kapaciteta našeg turizma, do 2010. se to popelo na 47% , do 2015. na 56%, a 2022. na čak 61%.
Radi se o specifičnosti hrvatskog turizma jer je postotak apartmanskog smještaja daleko manji u drugim turističkim državama.
Izjednačavanje poreza na najam apartmana s ostalim djelatnostima u turizmu, kao što su hoteli ili hosteli, dovelo bi do prekida ili barem usporavanja trenda apartmanizacije. U Hrvatskoj apartmanski smještaj čini (pre)velik dio tržišta, za što je odgovorno upravo (pre) nisko oporezivanje apartmana.
"Poreze treba povećati jer mali porezi na apartmane nisu pošteni prema ostalima"
Jedan od jačih argumenata protiv politike poreznog favoriziranja apartmana je - pravednost. Društveni dogovor je da se bogatijima naplaćuju veći porezi jer im svaka dodatna jedinica novca manje vrijedi. Primjerice, nekome tko godišnje uprihodi 40 tisuća eura je relativno manji gubitak da mu se kroz poreze uzme 500 eura nego nekome tko godišnje uprihodi 15 tisuća eura.
Apartmani su dodatni prihod većini privatnih iznajmljivača, pa je većinski dojam kako se ne radi o ljudima koji imaju ispodprosječne godišnje prihode. Ako se plaća oporezuje progresivno, tj. ako oni s velikim plaćama više izdvajaju za poreze, onda bi se i dodatni prihodi od apartmana trebali plaćati barem razmjerno oporezivanju sličnih djelatnosti.
"Porezna povlaštenost apartmana je loša jer potiče sve veću apartmanizaciju"
Ako su porezi na jedan tip investicije niski, a na druge visoki, to će djelovati i na samu isplativost ulaganja. Poreznom politikom se tako usmjeravaju investicije, a to znači da porezna povlaštenost iznajmljivanja apartmana u Hrvatskoj direktno potiče sve veću apartmanizaciju.
Broj apartmana u Hrvatskoj već nekoliko godina raste brže od rasta broja turista. Istodobno broj kreveta u hotelima raste sporije ne samo od broja apartmana nego i od broja dolazaka turista.
Komentari članka
Vezani članci
MojPosao: Lead developeri lani s najvišim plaćama, frizeri s najmanjim
17.01.2025.Zanimanje s najvišom prosječnom mjesečnom plaćom u 2024. bilo je ono "lead developera", u visini od 2.723 eura, dok su najpotplaćeniji radnici bili frizeri, spremačice i šivači
Većina radnika iz Azije zadovoljna je životom i radom u Hrvatskoj
15.01.2025.Prvo istraživanje Instituta za istraživanje migracija, objavljeno u utorak, pokazalo je da je većina stranih radnika iz Azije zadovoljna i uglavnom zadovoljna životom i radom u Hrvatskoj, da ih 90 posto financijski pomaže obitelj u državama iz kojih se do
Dotaknuli smo dno: Slovenija proizvodi čak 50 posto više mlijeka od Hrvatske
13.01.2025.“Hrvatska danas pokriva nešto više od 40 posto vlastitih potreba za mlijekom, a samodostatnost nam već 15-ak godina neprekidno pada. Lani su hrvatski farmeri proizveli 377 milijuna, a predlani 405 milijuna kilograma mlijeka.
Građevina u Hrvatskoj je neproduktivna: Oslanja se na zastarjelu tehnologiju
13.01.2025.Iako su mnogi uvjerenja da se gradi na sve strane i da je novih stanova više no ikada – situacija je zapravo sasvim drugačija. Istina je da građevina u Hrvatskoj nije produktivna. Produktivnost pokazuje koliko proizvoda (npr. objekata ili kvadrata) se ost
Većina radnika ostat će siromašna, Hrvatskoj prijeti nastavak raslojavanja
10.01.2025.Polovina svih zaposlenih radi za manje od 1160 eura, koliko iznosi medijalna plaća, dok značajan dio radnika u privatnom sektoru može računati samo na minimalac. Turizam čini gotovo 20 posto bruto društvenog proizvoda, a trgovina, koja se značajno oslanja
Tag cloud
- 2681 članka imaju tag turizam
- 2557 članka imaju tag hrvatska
- 1663 članka imaju tag svijet
- 1341 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
- 1912 članka imaju tag financije
- 1602 članka imaju tag izvoz
- 1475 članka imaju tag poljoprivreda
- 1283 članka imaju tag trgovina
- 1334 članka imaju tag ict
- 1177 članka imaju tag investicije
- 1235 članka imaju tag industrija
- 1048 članka imaju tag zapošljavanje
- 1015 članka imaju tag menadžment
- 851 članka imaju tag poduzetništvo
- 1147 članka imaju tag EU
- 611 članka imaju tag opg
- 765 članka imaju tag maloprodaja
- 523 članka imaju tag poticaji
- 458 članka imaju tag koronavirus
- 684 članka imaju tag marketing
- 638 članka imaju tag tehnologija
- 380 članka imaju tag potpore
- 962 članka imaju tag kriza
- 505 članka imaju tag eu fondovi
- 481 članka imaju tag hotelijerstvo
- 507 članka imaju tag porezi
- 470 članka imaju tag gospodarstvo
- 485 članka imaju tag prehrambena industrija
- 421 članka imaju tag osijek
- 536 članka imaju tag krediti
- 510 članka imaju tag obrazovanje
- 417 članka imaju tag start up
- 490 članka imaju tag dzs
- 434 članka imaju tag energetika
- 456 članka imaju tag BDP
- 410 članka imaju tag hnb
- 421 članka imaju tag vlada
- 336 članka imaju tag hgk
- 440 članka imaju tag banke
- 338 članka imaju tag agrokor
Tečajna lista
Valuta | Kupovni | Srednji | Prodajni |
---|---|---|---|
EUR | 7,50 | 7,53 | 7,55 |
USD | 7,23 | 7,25 | 7,28 |
GBP | 8,81 | 8,84 | 8,86 |
CHF | 7,23 | 7,25 | 7,27 |
CAD | 5,56 | 5,57 | 5,59 |
Dionice
Rast Pad PrometTicker | Zadnja | Promjena |
---|---|---|
DDJH-R-A | 51,00 | +2,27 |
HUPZ-R-A | 1.087,99 | +1,86 |
JDPL-R-A | 78,98 | +1,69 |
DLKV-R-A | 125,50 | +1,13 |
LKRI-R-A | 100,05 | +1,09 |
Ticker | Zadnja | Promjena |
---|---|---|
TNPL-R-A | 638,00 | -7,38 |
ISTT-R-A | 184,99 | -4,64 |
ZVZD-R-A | 2.600,00 | -3,70 |
BLJE-R-A | 84,10 | -3,69 |
LANO-R-A | 9,01 | -3,33 |
Ticker | Zadnja | Promet |
---|---|---|
INA-R-A | 3.800,00 | 1.121,33 |
ADRS-P-A | 213,50 | 1.067,50 |
HT-R-A | 241,99 | 407,22 |
ADPL-R-A | 99,85 | 225,82 |
IGH-R-A | 740,00 | 97,14 |