Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

18 Srp 2022

Pionir franšiza u Hrvatskoj Andrija Čolak sada je mentor novim hrvatskim franšizerima

Izvor: lidermedia.hr · Autor: Vedran Harča  

Pionir franšiza u Hrvatskoj Andrija Čolak sada je mentor novim hrvatskim franšizerima

Isprva su pržene krumpiriće u inovativnoj ambalaži Andrija Čolak i Denis Polić prodavali u Rijeci, a onda je Surf‘n‘Fries postao franšiza s 54 prodajna mjesta u više od dvadeset zemalja. Prodajno mjesto u Rijeci je zatvoreno, franšiza uspješno osvaja američko tržište, a Čolak sve se više posvećuje konzultantskom biznisu sa željom da stečeno znanje i iskustvo prenese dalje

Najprije je u Rijeci zajedno s Denisom Polićem otvorio prodavaonicu prženih krumpirića u inovativnoj i originalnoj ambalaži, zatim je Surf'n'Fries postao franšiza s 54 prodajna mjesta u više od dvadeset zemalja, a na kraju je ta svoja iskustva pretvorio u dodatni biznis i s konzultantskom tvrtkom postao mentor novim franšizerima. Tako bi se ukratko mogao opisati poslovni put Andrije Čolaka, riječkog poduzetnika čiji se brend Surf'n'Fries sve više širi po Sjedinjenim Državama, a njegov Colak Franchise Consulting Group projektirao je više desetaka franšiznih sustava za domaće tvrtke.

– Nakon deset godina u franšiznom poslu i pionirstvu franšiziranja u Hrvatskoj, pa i šire, bila mi je velika želja podijeliti stečeno znanje, iskustvo i kontakte s domaćim brendovima koji isto tako žele postati franšizni sustavi. Vjerujem da je jako važno podijeliti sa svima ono što može pomoći u rastu poslovanja jer na taj način rastemo svi zajedno. Također, vidio sam zanimljiv izazov u mogućnosti stvaranja skoro pa kompletno nove industrije u Hrvatskoj praktično od nule, moram priznati da me to jako motiviralo – započeo je svoju priču Čolak i pohvalio se dosadašnjim rezultatima svoje konzultantske tvrtke.

Rigorozni odabir klijenata
U posljednje tri godine, otkako je nastao Colak Franchise Consulting Group, tako su projektirali više od trideset franšiznih sustava za domaće tvrtke, što je aktiviralo tektonski pomak u udjelu domaćih franšiznih sustava, gdje se Hrvatska u svjetskim razmjerima nalazila na začelju.

Imali smo, naime, tek nekoliko domaćih franšiza, a primjerice susjedna Slovenija imala je udio od 48 posto, Poljska od 72, a Italija od čak 92 posto domaćih franšiznih sustava. Neke od vrlo uspješnih franšiza s kojima su radili su Fish Delish, koji već u prvoj godini poslovanja broji četiri franšizna objekta, Tunaholic iz Poreča, koji ima nekoliko domaćih franšiza, ali i jednu internacionalnu u Ljubljani, zatim e-sportska franšiza Friendly Fire, koja ima devet objekata, i to ne samo u Hrvatskoj već i u Austriji i BiH.

Tu su i semi absentee koncept La Canntina, koji prodaje CBD (kanabidiol, tvar koja se dobiva iz kanabisa, ali nema psihoaktivnih učinaka, nap. a.) proizvode putem vending-aparata, Dog&Style kao jedan od prvih klijenata koji franšizira pet shop te Fast Review kao primjer digitalne franšize koja se iznimno brzo širi na stranim tržištima.

Također, postoje i klijenti s kojima su surađivali kao konzultanti, poput Muzeja iluzija, koji franšizno posluje u cijelom svijetu te sa svojih više od trideset objekata predstavlja ogledni primjer uspjeha domaće franšizne industrije.

– Poprilično smo rigorozni prilikom odabira s kime radimo. Neki od ključnih elemenata su svakako koliko dugo postoje na tržištu jer smatramo da je know-how iz prakse srce svake franšize, zatim koliko su uspješni jer je jako važno da je koncept profitabilan i da se dokazao na tržištu. Nadalje, gledamo mogućnosti skalabilnosti u logistici, brendiranju ili vizualnom identitetu – nabrojio je Čolak,

Prebacivanje fokusa na franšiziranje značilo je da će morati odustati od ugostiteljstva pa su tako zatvorili i prodajno mjesto u Rijeci iz kojeg je 2009. godine sve i krenulo. Bila je to vrlo teška odluka zbog koje im i danas prigovaraju i kritiziraju ih. Čolak nam je pojasnio da su u jednom trenutku morali odlučiti hoće li se baviti ugostiteljstvom ili franšiziranjem i odluka je bila na strani franšiziranja. Ubrzo se pokazalo da su ispravno odlučili, a zanimljivo je da danas na području Rijeke rade dva franšizna objekta popularnih krumpirića pa se brend na kraju ipak vratio u taj grad.

U čemu se krije uspjeh franšize, u kojoj su trenutno fazi te kako Čolak sada svoje znanje prenosi drugima pročitajte u tiskanom ili digitalnom izdanju Lidera.


Komentari članka

Vezani članci

Tomislav Juroš: U životu je najveći rizik upravo taj da ne riskiramo

02.11.2024.

Vlasnik franšize Mail Boxes Etc. u Križevcima Tomislav Juroš suprug je i otac dvoje djece. Poslovnica koju vodi pruža širok spektar poslovnih i logističkih usluga, a pravi je primjer obiteljskog posla u kojem svakodnevno rade njegova supruga i sestra, pov

Stižu promjene u poslovanju za 500-tinjak tvrtki

25.10.2024.

Početak iduće godine za oko 500-tinjak hrvatskih poduzeća značit će i velike promjene u poslovanju. Za mnoge zaposlene u administraciji tih poduzeća pojam ESG već sada uzrokuje određenu glavobolju, jer povrh postojeće papirologije - koju očito jako volimo

Broj insolventnih tvrtki raste više od očekivanog, u Hrvatskoj se ove godine očekuje rast od 16 posto

23.10.2024.

Prema najnovijem istraživanju Acredije, u suradnji sa Allianz Tradeom, broj insolventnih tvrtki u Hrvatskoj porast će za 16 posto ove godine. Samo u prvih osam mjeseci, 3.301 tvrtka podnijela je zahtjev za stečaj, što je više u usporedbi s 2.842 tvrtke u

Tvrtke koje poštuju granice poslovnog i privatnog one su koje će zadržati zaposlenike

21.10.2024.

Na 8. Liderovoj HR konferenciji, stručnjaci iz različitih sektora podijelili su svoja iskustva i stavove o dva ključna pitanja: osobnoj sabotaži i fleksibilnim radnim modelima.

Uzbuđenja u franšiznom poslovanju: Hrvati ipak najviše vole modu

14.10.2024.

Lani je u Hrvatskoj poslovalo čak 248 franšiznih sustava na 4500 lokacija, a od ukupnog broja franšiza 29 posto su hrvatske, kako piše u prvom izvještaju o franšiznom poslovnom sektoru ‘Croatia Franchise Report 2023.‘ Hrvatske udruge za franšizno poslovan

Tag cloud

  1. 2666 članka imaju tag turizam
  2. 2514 članka imaju tag hrvatska
  3. 1636 članka imaju tag svijet
  4. 1319 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  5. 1894 članka imaju tag financije
  6. 1595 članka imaju tag izvoz
  7. 1466 članka imaju tag poljoprivreda
  8. 1326 članka imaju tag ict
  9. 1273 članka imaju tag trgovina
  10. 1162 članka imaju tag investicije
  11. 1217 članka imaju tag industrija
  12. 1041 članka imaju tag zapošljavanje
  13. 1145 članka imaju tag EU
  14. 1005 članka imaju tag menadžment
  15. 840 članka imaju tag poduzetništvo
  16. 601 članka imaju tag opg
  17. 758 članka imaju tag maloprodaja
  18. 518 članka imaju tag poticaji
  19. 458 članka imaju tag koronavirus
  20. 680 članka imaju tag marketing
  21. 622 članka imaju tag tehnologija
  22. 961 članka imaju tag kriza
  23. 377 članka imaju tag potpore
  24. 497 članka imaju tag eu fondovi
  25. 478 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 502 članka imaju tag porezi
  27. 464 članka imaju tag gospodarstvo
  28. 482 članka imaju tag prehrambena industrija
  29. 536 članka imaju tag krediti
  30. 509 članka imaju tag obrazovanje
  31. 414 članka imaju tag osijek
  32. 410 članka imaju tag start up
  33. 488 članka imaju tag dzs
  34. 431 članka imaju tag energetika
  35. 453 članka imaju tag BDP
  36. 407 članka imaju tag hnb
  37. 419 članka imaju tag vlada
  38. 336 članka imaju tag hgk
  39. 440 članka imaju tag banke
  40. 338 članka imaju tag agrokor