Poduzetnički portal · Članak
03 Tra 2025
Suvlasnik poznate građevinske firme otkrio nam je ključ uspjeha na gradilištu, možda ćete se iznenaditi
Izvor: baustela.hr · Autor: Roko Uvodić
Krajem ožujka održali smo konferenciju pod nazivom Bauštelski retrovizor, na kojoj smo dali osvrt na događanja u svijetu građevine prošle godine. Okupili smo ključne aktere iz sektora, a među njima smo imali priliku ugostiti i Sašu Perka, suvlasnika i direktora DOMinvest grupe.
Iako je sve krenulo od jedne tvrtke, danas je DOMinvest grupacija firmi koja svojim klijentima pruža potpunu uslugu gradnje.
– Po struci sam inženjer građevine, a još od studentskih dana sam govorio da si za 30. rođendan želim pokloniti firmu i postati poduzetnik. To je na kraju došlo i ranije, sa 26 godina sam otvorio svoju prvu projektantsku firmu. Danas je to DOMinvest grupa koja se bavi dosta širokim spektrom radova, od projektiranja, izvođenja, razvoja projekata pa do prodaje materijala, započeo je Perko.
‘Zaposlenici su jezgra svake firme’
DOMinvest grupaciju vodi sa svojim bratom, Deanom Perkom. Otkrio nam je i kako se ideja o građevinskoj firmi rodila na obiteljskom božićnom ručku.
– Njega sam prvog ‘pridobio’ za osnivanje građevinske firme. Za roditelje je trebalo malo duže, no evo danas se majka bavi administracijom i financijama, a otac nam je bio prvi radnik na gradilištu. Sada se više bavi voznim parkom. Nas četvero smo bili prvim tim firme koju danas čini više od 60 ljudi, otkrio je Perko.
Velike tvrtke zahtijevaju i povećanu brigu o ljudskim resursima. Složio se s time i Perko koji nam je rekao da su zaposlenici ipak jezgra svake firme.
– To možda zvuči kao klišej, no mi smatramo da nije ako stvarno to mislite i radite nešto po tom pitanju. Mi smo dosta radili za inozemno tržište, Njemačku, Austriju, Švicarsku, nešto i za Irsku. Tu smo vidjeli nekakve koncepte poslovanja koje su nešto drugačiji nego u Hrvatskoj. To su nam bile zvijezde sjevernjače prema kojima smo mi išli, pojasnio je Perko.
Perko je istaknuo da su u početcima imali i problema kad je u pitanju percepcija klijenata prema njima, jer, kako kaže, građevina je ipak konzervativnija industrija.
– ‘Ozbiljniji igrači’ su se u početku čudili da brat i ja stojimo iza ove firme. Bilo je tu i komentara poput ‘zašto njih dvojica tako mladi to rade?’, ‘što se ova dvojica klinaca igraju ozbiljnog posla?’. U građevini su još uvijek prisutne tradicionalne vrijednosti, konzervativnija je industrija, tako da očekuje da firme vode stariji ljudi. Mi smo ipak dolazili sa nekim drugačijim idejama, mislim da je to upravo ključ nekog našeg uspjeha i brzog rasta, uz drugačiji pristup zaposlenicima, klijentima i komunikaciji, rekao je Perko.
Potpuna usluga gradnje
Kao grupacija, DOMinvest se bavi širokim spektrom usluga. Perko nam je objasnio kako su sve to povezali.
– Tek smo prošle godine osnovali grupaciju koja je zapravo firma majka svima ostalima koje su ispod. DOMinvest je građevinska firma i bavi se isključivo izvođenjem radova, DI plan je projektantska firma koja se bavi arhitekturom, statikom, inženjerstvom i nadzorom nad gradnjom. Imamo i DOMinvest development koji se bavi razvojem projekata. To je ono što ljudi zovu investiranje – kupimo parcelu, isprojektiramo, izgradimo stanove i onda ih plasiramo na tržište. Tu je i naša nova priča s prodajom materijala, odnosno keramičkih pločica, pojasnio je.
Za cijelu grupaciju je prošla godina bila odlična, a Perko je istaknuo da je slična stvar u cijelom sektoru. Bavili su se s puno različitih projekata, poput obnove Instituta Hrvoje Požar, izgradnje vrtića i stambenih zgrada.
– Mi smo rasli za nekih stotinjak posto, to nam je prosjek od samog početka. Sigurno je projekt rekonstrukcije zgrade Instituta jedan od zanimljivijih na kojima smo radili smo bili glavni izvođač. Gradili smo i dva vrtića, a krenuli i sa glazbenom školom u Samoboru te domom zdravlja u Odri. Završili smo i projekt u Kerestincu, koji je bio naš drugi razvojni projekt koji se bavi prodajom stanova. Bilo je i dosta arhitektonskih projekata, također vrtići, škole, muzeji i jedan hotel u Istri, rekao je.
Komentari članka
Vezani članci
Na nama je da Klimaopremu uvedemo u idućih 50 godina poslovanja
19.05.2025.Klimaoprema ove godine slavi 50 godina predanog rada, rasta i suradnje. Od svojih početaka do danas, izrasla je u prepoznatljivu tehnološko-proizvodnu kompaniju koja, oslanjajući se na napredne tehnologije, proizvodi opremu i uređaje za klimatizaciju, ven
TECE ulaže u Hrvatsku: Nova proizvodna lokacija gradi se u Novskoj
15.05.2025.TECE Grupa, jedan od vodećih proizvođača sanitarnih sustava i instalacijskih rješenja diljem svijeta, poznata je po inovativnosti, tehničkoj izvrsnosti i usmjerenosti na kupca. Osnovana 1987., ta obiteljska tvrtka sa sjedištem u Emsdettenu (Njemačka) razv
Elektrobaterijski vlak proizveden u RH obavio svoju prvu vožnju
14.05.2025.Prvi elektrobaterijski vlak proizveden u Hrvatskoj, koji je izradio Končar europskim i novcem iz državnog proračuna, uspješno je obavio svoju prvu vožnju od Zagreba do Bjelovara, stigavši točno prema predviđenom voznom redu.
Blaženka Urbanke: Više ne vodim biznis – sad pomažem drugima da uspiju
13.05.2025.Blaženka Urbanke ime je koje se veže uz pionirske dane hrvatskog IT-a kad je sa suprugom osnovala tvrtku HSM Informatika, ali i Klub poduzetnik seniora SENTOR neovisnu, neprofitna organizacija u kojoj (bivši) poduzetnici i stručnjaci iz poslovnog svijeta
Vodič za prodaju poduzeća
13.05.2025.U životu svakog poduzetnika nastupa trenutak kada razmišlja o prodaji svojeg poduzeća. Bilo da želite otići u mirovinu ili tražite nove puteve za širenje, prodaja poduzeća složen je postupak. Polazimo od vaše specifične situacije, a naši će vas savjetnici
Tag cloud
- 2724 članka imaju tag turizam
- 2593 članka imaju tag hrvatska
- 1714 članka imaju tag svijet
- 1403 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
- 1941 članka imaju tag financije
- 1617 članka imaju tag izvoz
- 1502 članka imaju tag poljoprivreda
- 1296 članka imaju tag trgovina
- 1358 članka imaju tag ict
- 1200 članka imaju tag investicije
- 1269 članka imaju tag industrija
- 1060 članka imaju tag zapošljavanje
- 1033 članka imaju tag menadžment
- 857 članka imaju tag poduzetništvo
- 1159 članka imaju tag EU
- 636 članka imaju tag opg
- 776 članka imaju tag maloprodaja
- 532 članka imaju tag poticaji
- 654 članka imaju tag tehnologija
- 692 članka imaju tag marketing
- 458 članka imaju tag koronavirus
- 386 članka imaju tag potpore
- 963 članka imaju tag kriza
- 511 članka imaju tag eu fondovi
- 490 članka imaju tag hotelijerstvo
- 517 članka imaju tag porezi
- 476 članka imaju tag gospodarstvo
- 488 članka imaju tag prehrambena industrija
- 427 članka imaju tag osijek
- 515 članka imaju tag obrazovanje
- 536 članka imaju tag krediti
- 425 članka imaju tag start up
- 498 članka imaju tag dzs
- 440 članka imaju tag energetika
- 459 članka imaju tag BDP
- 411 članka imaju tag hnb
- 421 članka imaju tag vlada
- 338 članka imaju tag hgk
- 440 članka imaju tag banke
- 338 članka imaju tag agrokor
Tečajna lista
Valuta | Kupovni | Srednji | Prodajni |
---|---|---|---|
EUR | 7,50 | 7,53 | 7,55 |
USD | 7,23 | 7,25 | 7,28 |
GBP | 8,81 | 8,84 | 8,86 |
CHF | 7,23 | 7,25 | 7,27 |
CAD | 5,56 | 5,57 | 5,59 |
Dionice
Rast Pad PrometTicker | Zadnja | Promjena |
---|---|---|
DDJH-R-A | 51,00 | +2,27 |
HUPZ-R-A | 1.087,99 | +1,86 |
JDPL-R-A | 78,98 | +1,69 |
DLKV-R-A | 125,50 | +1,13 |
LKRI-R-A | 100,05 | +1,09 |
Ticker | Zadnja | Promjena |
---|---|---|
TNPL-R-A | 638,00 | -7,38 |
ISTT-R-A | 184,99 | -4,64 |
ZVZD-R-A | 2.600,00 | -3,70 |
BLJE-R-A | 84,10 | -3,69 |
LANO-R-A | 9,01 | -3,33 |
Ticker | Zadnja | Promet |
---|---|---|
INA-R-A | 3.800,00 | 1.121,33 |
ADRS-P-A | 213,50 | 1.067,50 |
HT-R-A | 241,99 | 407,22 |
ADPL-R-A | 99,85 | 225,82 |
IGH-R-A | 740,00 | 97,14 |