Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

05 Srp 2021

Američki milijarderi u pandemiji postali bogatiji za 1,2 bilijuna dolara

Izvor: www.lider.media · Autor: Sandra Babić  

Američki milijarderi u pandemiji postali bogatiji za 1,2 bilijuna dolara

Ukupna vrijednost američkih milijardera u travnju je prešla 4,6 bilijuna dolara što je za 35 posto više nego u siječnju 2020
Američki predsjednik Joe Biden u svom je nedavnom obraćanju Kongresu izjavio da je u proteklih godinu dana zbog pandemije 20 milijuna Amerikanaca izgubilo posao, a da je istovremeno 650 američkih milijardera svoje bogatstvo povećalo za više od bilijun dolara i sad vrijede ukupno četiri bilijuna. No, kako tvrdi magazin Forbes, ti podaci nisu posve točni – njihovo je ukupno bogatstvo nešto veće od iznosa koji spominje Biden.

Prema saznanjima ekipe iz tog magazina, ukupna vrijednost američkih milijardera u travnju je prešla 4,6 bilijuna dolara što je za 35 posto više nego u siječnju 2020. Drugim riječima, milijarderi su tijekom pandemije svoje novčanike podebljali za 1,2 bilijun dolara, a gotovo polovica te svote otišla je dvadesetorici najbogatijih.

Biznisi cvjetaju
Najveći dobitnik 2020 je šef Tesle i SpaceX-a, nevjerojatni Elon Musk koji je od siječnja do danas svoje bogatstvo povećao za 540 posto (s 27 na 170 milijardi dolara). Za to je najviše zaslužna njegova tvornica električnih automobila Tesla, jer je zahvaljujući entuzijastima na tržištu vrijednost dionica u spomenutom razdoblju narasla za 700 posto.

Dobro stoji i SpaceX koji je povećao svoju vrijednost na 74 milijardi i privukao 850 milijuna dolara investicija. Na kratko, u siječnju ove godine, Musk je bio i najbogatiji čovjek na svijetu, ali je nedavno pao na treće mjesto, dok je na prvo opet zasjeo Jeff Bezos. Tijekom posljednjih 15 mjeseci, vrijednost dionica giganta e-trgovine, kompanije Amazon narasla je za 87 posto. Bezos je tako postao prva osoba u povijesti čije osobno bogatstvo prelazi 200 milijardi dolara.

Na listi najvećih dobitnika pandemije nalaze se i suosnivači Googlea Larry Page i Sergey Brin koji ‘vrijede‘ 102, odnosno 99 milijardi dolara. Taj dvojac jedan je od 15 milijardera na listi 25 dobitnika koji pripadaju tehnološkom sektoru. Kako dalje nastavlja Forbes, ne samo da su milijarderi u crnim vremenima lockdowna i epidemioloških mjera postali bogatiji nego im se i povećao broj. Preciznije, u periodu od ožujka 2020. do ožujka 2021., svakih 17 sati Forbesovoj listi svjetskih milijardera pridružilo se jedno novo lice.

To uključuje i poznata imena poput medijske zvijezde Kim Kardashian West, filmaša Tylera Perryija i CEO-a Apple Tim Cooka, ali i biznismene koji su profitirali na poslovima direktno vezanim uz Covid-19 poput Augusta Troendlea čija se kompanija Medpace bavi testiranjem lijekova protiv koronavirusa i tri dioničara farmaceutskog diva Moderna Timothy Springera, Noubar Afeyana i Robert Langera.


Komentari članka

Vezani članci

HUP protiv poreza na ekstraprofit: Kažnjava se poduzetnički rizik i uspjeh

26.06.2026.

Hrvatska udruga poslodavaca (HUP) upozorava u četvrtak kako bi uvođenje poreza na prekomjernu dobit poslalo negativan signal domaćim i stranim investitorima, dok Hrvatska dovršava proces pristupanja OECD-u.

Istarski poduzetnici zatražili više od 28 milijuna eura kredita, dio sredstava već je gotovo potrošen

26.06.2026.

Kroz kreditnu liniju "Poduzetnik Istarska županija 2025." dosad je obrađen 151 zahtjev za dodjelom poduzetničkih kredita i zatražen iznos veći od 28,1 milijuna eura, izvijestila je u četvrtak Istarska razvojna agencija IDA.

Novi val otkaza pogodio industriju videoigara: "Stvarna brojka mogla bi biti i veća"

23.06.2026.

Otkazi u tehnološkom sektoru najviše pogađaju cloud i SaaS, e-trgovinu i IT usluge. Autori analize podatke su prikupljali iz platformi za praćenje otkaza (TrueUp, TechCrunch, Layoffs.fyi, WARN).

Mladi krumpir im je glavni fokus prihoda, cijena mu dostiže 2 eura po kilogramu

08.06.2026.

Obitelj Rogera Lindroosa u Finskoj mladi krumpir uzgaja na 12 hektara, s prosječnim prinosom većim od 10 tona po hektaru. Danas su izvađeni iz zemlje, sutra su već u Helsinkiju

Paušalac ili d.o.o.: što se više isplati nakon reforme

07.06.2026.

Računica pokazuje da kod prihoda od 60 tisuća eura d.o.o. postaje povoljniji tek ako stvarni godišnji troškovi prijeđu oko 36.600 eura

Tag cloud

  1. 2876 članka imaju tag turizam
  2. 1507 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  3. 2718 članka imaju tag hrvatska
  4. 1815 članka imaju tag svijet
  5. 1402 članka imaju tag ict
  6. 1579 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 2008 članka imaju tag financije
  8. 542 članka imaju tag krediti
  9. 1660 članka imaju tag izvoz
  10. 1320 članka imaju tag trgovina
  11. 1347 članka imaju tag industrija
  12. 1258 članka imaju tag investicije
  13. 1086 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1085 članka imaju tag menadžment
  15. 699 članka imaju tag tehnologija
  16. 1184 članka imaju tag EU
  17. 874 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 693 članka imaju tag opg
  19. 462 članka imaju tag BDP
  20. 366 članka imaju tag kompanije
  21. 793 članka imaju tag maloprodaja
  22. 558 članka imaju tag poticaji
  23. 710 članka imaju tag marketing
  24. 408 članka imaju tag potpore
  25. 522 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 458 članka imaju tag koronavirus
  27. 455 članka imaju tag start up
  28. 369 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  29. 540 članka imaju tag porezi
  30. 516 članka imaju tag eu fondovi
  31. 965 članka imaju tag kriza
  32. 493 članka imaju tag gospodarstvo
  33. 532 članka imaju tag obrazovanje
  34. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  35. 437 članka imaju tag osijek
  36. 513 članka imaju tag dzs
  37. 453 članka imaju tag energetika
  38. 429 članka imaju tag vlada
  39. 418 članka imaju tag hnb
  40. 346 članka imaju tag hgk