Poduzetnički portal · Članak
15 Ruj 2021
Biogradska Ilirija planira uložiti 315 milijuna kuna u idućih tri do pet godina
Izvor: novac.jutarnji.hr · Autor: Jozo Vrdoljak
U razdoblju od idućih tri do pet godina nakon prestanka posljedica pandemije Ilirija iz Biograda planira realizaciju investicijskog programa vrijednog oko 315 milijuna kuna kroz ostvarenje projekata u sektoru nautike, hotelijerstva i kampinga.
- Što se tiče turizma i ugostiteljstva, pandemija je stavila na čekanje većinu ulaganja izuzev investicija koje su bile u tijeku u trenutku njezina izbijanja. No, mi nismo zaustavili planiranje novih ulaganja. Cilj je održiv i dugoročan razvoj svih ključnih sastavnica naše turističke ponude uz, naravno, ostvarenje određenih preduvjeta, a to se prije svega odnosi na ispunjenje prostorno-planskih uvjeta, rješavanje pitanja turističkog zemljišta u kampu, pitanja koncesija na pomorskom dobru, kao i zaštite zakonitih ulaganja i stečenih prava, kako postojećih ulaganja tako i onih budućih, zatim na pravodobno ishođenje potrebnih dozvola, na suzbijanje pandemije, pa i ostvarene poslovne rezultate - najavljuje Goran Ražnjević, predsjednik Uprave Ilirije iz Biograda na moru.
Modernizacija marine
Ilirijin investicijski program u nautičkom sektoru odnosi se na realizaciju dvaju projekata čija je ukupna vrijednost 130 milijuna kuna. Prvi projekt, za koji je ishođena i građevinska dozvola, odnosi se na modernizaciju i rekonstrukciju dotrajalih gatova i građevina u zapadnom akvatoriju Marine Kornati, bolju iskorištenost akvatorija marine i dodatno obogaćivanje ponude smještaja plovila. Vrijednost te investicije iznosi 30 milijuna kuna. Drugi projekt, ukupne vrijednosti 100 milijuna kuna, odnosi se na proširenje akvatorija Marine Kornati radi osiguranja dodatnih 150 vezova za smještaj plovila i jahti dužine 20 do 40 metara.
- Taj dio u svakom slučaju mora biti usklađen s potrebama razvoja Biograda na Moru i Zadarske županije, s obzirom na to da se radi o luci nautičkog turizma od izuzetnog državnog značaja. Budući da je sadašnja infrastruktura Marine Kornati ograničena za prihvat plovila do 20 metara, ovim proširenjem stvorila bi se nova ponuda usluga i sadržaja - pojašnjava on.
U sektoru hotelijerstva investicije se odnose na dva projekta vrijedna oko 150 milijuna kuna. Od toga se 45 milijuna kuna odnosi na dogradnju i proširenje hotela Villa Donat u Svetom Filipu i Jakovu, sa 72 na 135 soba kategorizacije četiri zvjezdice uz izgradnju svih popratnih sadržaja, uključujući vanjske i unutrašnje bazene, kongresne kapacitete, ugostiteljske i sadržaje za djecu... Za taj projekt već je podnesen zahtjev za izdavanje građevinske dozvole.
U Biogradu na Moru, gdje je većina hotelskih kapaciteta Ilirije, kao i cjelokupni nautički i kamping sadržaji, planirana je investicija od 100 milijuna kuna u gradnju aneksa hotela Adriatic za još 100 soba kategorije četiri zvjezdice sa svim pratećim sadržajima - ugostiteljskim dijelom, wellnessom, zatvorenim bazenom, podzemnom garažom...
Dizanje standarda
- Ciljevi ulaganja u hotelskom sektoru su povećanje kvalitete hotelske usluge podizanjem razine standarda smještaja te razvoj sadržaja koji stvaraju temelje za značajno produženje sezone, povećaju konkurentnost i prepoznatljivost naše ponude. Ovim ulaganjem u sektoru hotelijerstva u Biogradu na Moru, destinaciji na samoj obali, stvorili bismo hotelski kompleks visoke kategorije, od četiri zvjezdice, sa 470 soba - naglašava Ražnjević. U kamping sektoru, pod pretpostavkom da se riješi pitanje zakupa turističkog zemljišta kampa Park Soline i dobije koncesija na 50 godina, Ilirija planira uložiti više od 35 milijuna kuna u gradnju bazenskog kompleksa. To bi rezultiralo podizanjem kategorije kampa s postojećih četiri na pet zvjezdica. Osim investicije u gradnju bazenskog kompleksa, Ilirija ima i niz drugih, manjih investicijskih projekata poput glamping de luxe mobilnih kućica.
Komentari članka
Vezani članci
Kraš kupio kompleks u Zaprešiću
03.06.2026.Kraš je sa španjolskom kompanijom ROCA potpisao ugovor o kupnji zemljišta površine oko 200 tisuća četvornih metara, s postojećim industrijskim kapacitetima na području Zaprešića, kao potencijalne nove lokacije buduće proizvodnje, izvijestio je Kraš u pone
Hotel Keight podiže ljeto u Opatiji na novu razinu: Rooftop koncept s pogledom na Kvarner među 1% najboljih hotela globalne Hilton mreže
29.05.2026.Iznad opatijskih krovova, uz pogled na Kvarner, Hotel Keight ovog ljeta otvara novo poglavlje svoje lifestyle priče. Rooftop hotel, jedini takve vrste u Opatiji i široj okolici, postao je posljednjih godinu dana jedno od najtraženijih mjesta za večernja d
Fonoa osigurala 110 milijuna dolara i preuzela PwC-ov porezni softver
29.05.2026.Hrvatska porezna platforma za globalne tvrtke nastavlja rast investicijom serije C, a klijenti su im neke od najvećih svjetskih platformi poput Ubera, Netflixa, Canve i Booking.com.
Pical Resort vrijedan 200 milijuna eura jača turizam Istre
13.05.2026.Najveći turistički projekt u Hrvatskoj donosi 800 novih radnih mjesta i inovativne sadržaje za goste i lokalnu zajednicu
Apel ministra turizma cijelom sektoru: Snizite cijene ponuda za 10 do 20 posto
11.05.2026.Ministar turizma i sporta Tonči Glavina izjavio je u nedjelju da će se zbog poremećaja u prometu i putovanjima izazvanih ratom na Bliskom Istoku ovogodišnja turistička sezona biti specifična te je apelirao na cijeli turistički sektor da snizi cijene ponud
Tag cloud
- 2865 članka imaju tag turizam
- 1503 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
- 2714 članka imaju tag hrvatska
- 1813 članka imaju tag svijet
- 1399 članka imaju tag ict
- 2006 članka imaju tag financije
- 1573 članka imaju tag poljoprivreda
- 541 članka imaju tag krediti
- 1658 članka imaju tag izvoz
- 1320 članka imaju tag trgovina
- 1346 članka imaju tag industrija
- 1252 članka imaju tag investicije
- 1081 članka imaju tag zapošljavanje
- 1081 članka imaju tag menadžment
- 696 članka imaju tag tehnologija
- 1184 članka imaju tag EU
- 871 članka imaju tag poduzetništvo
- 691 članka imaju tag opg
- 462 članka imaju tag BDP
- 362 članka imaju tag kompanije
- 793 članka imaju tag maloprodaja
- 556 članka imaju tag poticaji
- 710 članka imaju tag marketing
- 408 članka imaju tag potpore
- 520 članka imaju tag hotelijerstvo
- 458 članka imaju tag koronavirus
- 453 članka imaju tag start up
- 516 članka imaju tag eu fondovi
- 539 članka imaju tag porezi
- 965 članka imaju tag kriza
- 492 članka imaju tag gospodarstvo
- 365 članka imaju tag žensko poduzetništvo
- 437 članka imaju tag osijek
- 498 članka imaju tag prehrambena industrija
- 529 članka imaju tag obrazovanje
- 513 članka imaju tag dzs
- 453 članka imaju tag energetika
- 429 članka imaju tag vlada
- 418 članka imaju tag hnb
- 346 članka imaju tag hgk
Tečajna lista
| Valuta | Kupovni | Srednji | Prodajni |
|---|---|---|---|
| EUR | 7,50 | 7,53 | 7,55 |
| USD | 7,23 | 7,25 | 7,28 |
| GBP | 8,81 | 8,84 | 8,86 |
| CHF | 7,23 | 7,25 | 7,27 |
| CAD | 5,56 | 5,57 | 5,59 |
Dionice
Rast Pad Promet| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| DDJH-R-A | 51,00 | +2,27 |
| HUPZ-R-A | 1.087,99 | +1,86 |
| JDPL-R-A | 78,98 | +1,69 |
| DLKV-R-A | 125,50 | +1,13 |
| LKRI-R-A | 100,05 | +1,09 |
| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| TNPL-R-A | 638,00 | -7,38 |
| ISTT-R-A | 184,99 | -4,64 |
| ZVZD-R-A | 2.600,00 | -3,70 |
| BLJE-R-A | 84,10 | -3,69 |
| LANO-R-A | 9,01 | -3,33 |
| Ticker | Zadnja | Promet |
|---|---|---|
| INA-R-A | 3.800,00 | 1.121,33 |
| ADRS-P-A | 213,50 | 1.067,50 |
| HT-R-A | 241,99 | 407,22 |
| ADPL-R-A | 99,85 | 225,82 |
| IGH-R-A | 740,00 | 97,14 |
