Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

05 Srp 2021

Cijepljene će biti uvjet za potporu za očuvanje radnih mjesta

Izvor: privredni.hr · Autor: Hina.hr/P.hr  

Cijepljene će biti uvjet za potporu za očuvanje radnih mjesta

Cijepljenje će biti uvjet za dobivanje potpore za očuvanje radnih mjesta, najavili su premijer Andrej Plenković i ministar rada Josip Aladrović.

"Mislim da moramo povezati te dvije stvari. Ne možemo očekivati dobivanje potpora, a ne dati ni minimalan doprinos zdravstvenoj sigurnosti", rekao je premijer Plenković.

Smatra "da bi bilo fer", da se korisnici potpora za očuvanje radnih mjesta cijepe i tako pridonesu zdravstvenoj sigurnosti, u situaciji u kojoj je država osigurala dovoljno cjepiva i poduprla gospodarstvo izdašnim potporama.

Najavio je da će mjere donijeti Hrvatski zavod za zapošljavanje, kako bi se, kako je rekao "povezala ta dva procesa", tj.cijepljenje i dobivanje potpora. Napomenuo je da nije slučajno da je Vlada odlučila donirati 310 tisuća doza susjednim zemljama, te da imamo milijun i 300 tisuća neutrošenih doza cjepiva.

Premijer se nada da jesen neće donijeti epidemiološku situaciju u kojoj bi morale biti vraćene horizontalne potpore.

Ciljanje mjere umjesto horizontalnih
Ministar rada Josip Aladrović je pak rekao da trenutno gotovo svi sektori mogu raditi neograničeno, pa horizontalne potpore koje znače da svi dobivaju jednako, nisu potrebne, jer je tržište rada stabilizirano.

"Horizontalne mjere zamjenjujemo ciljanima, za određene sektore", rekao je Aladrović.

Ciljani sektori za potpore po njegovim riječima bili bi prvenstveno uslužni, kao što su ugostiteljstvo i hotelijerstvo, event industrija, povremeni prijevoz i putničke agencije dok su na primjer građevinarstvo, IT, trgovina i prerađivačka industrija bolje prošli, a neke od tih djelatnosti i povećale zaposlenost u krizi.

"Vrlo je nerealno očekivati da ćemo cijelo vrijeme moći pratiti ekonomske mjere i stimulirati ekonomiju, čuvati radna mjesta, raditi na tome da BDP bude povećan u sljedećem razdoblju i da se sve poslovne aktivnosti odvijaju neometano, a s druge strane imati nisku razinu procijepljenosti. Ta dva elementa su u važnoj koliziji i moramo ih što snažnije integrirati", kazo je Aladrović.

Siguran je da će se naći model koji će biti pravno održiv. Ponovio je da Vlada ne želi uvesti obvezu cijepljenja, nego razlikovati one koji su cijepljeni, "dakle odgovorni po svim aspektima, i onih koji pravo vlastite slobode stavljaju na prvo mjesto".

Upitan kako se konkretno kani vezati potpore uz procijepljenost, posebno ako se uzme u obzir GDPR i to što cijepljenje nije obvezno, naglasio je da cijepljenje i dalje neće biti obavezno.

Na pitanje hoće li poslodavci morati prisiliti svog radnika da se cijepi odgovorio je protupitanjem koliko je realno da netko radi u turizmu, prima domaće ili strane goste za što porezni obveznici izdvajaju novac, a ne želi minimalan dio zdravstvene zaštite?

Potpore su pretežak fiskalni teret
Aladrović je potvrdio i da država financijski više ne može podnijeti teret dosadašnjih potpora.

"Ne možemo više fiskalno izdržati toliki koncept horizontalnih mjera, odnosno primjerenije je ista sredstva utrošiti na ciljane mjere za pojedine specifične sektore, koji zaista imaju objektivne probleme u ovoj krizi", rekao je Aladrović.

Vlada od srpnja završava s horizontalnim pristupom mjerama za očuvanje radnih mjesta i prelazi na prilagođeni pristup, ovisno o potrebama pojedinih sektora u budućnosti, rekao je u četvrtak na sjednici Vlade premijer Andrej Plenković.

Napomenuo je da se nastavlja i s provedbom mjere skraćenog radnog vremena, za poduzetnike kojima je zbog korona krize smanjen opseg posla. Unutar te mjere, koja, kako je rekao, ostaje na snazi do kraja godine, pokriva se do 90 posto plaće s doprinosima, a najviše 3600 kuna plus doprinosi.

Plenković je na sjednici Vlade iznio i da je od ožujka 2020. godine do zaključno 30. lipnja 2021. godine, za potpore za očuvanje radnih mjesta izdvojeno je 11,7 milijardi kuna, odnosno 17 milijardi kuna s doprinosima i dodao da je do sada mjerama za očuvanje radnih mjesta i poslovanja obuhvaćeno gotovo 700.000 radnika i više od 120.000 obrtnika i poslodavaca.

Ćorić: Cijepljenje je jedini način da svi budemo odgovorni
Ministar gospodarstva i održivog razvoja Tomislav Ćorić izjavio je da je cijepljenje jedini način da svi budemo odgovorni te da, ako propadne turistička sezona, ne postoji čarobni štapić kojim ćemo iznaći dodatna sredstva za financiranje svih potreba ove i sljedećih godina.

"U ovom trenutku smo u fazi oporavka ekonomije, no, naša ekonomija silno ovisi o turizmu. Ukoliko nam propadne turistička sezona, ne postoji čarobni štapić kojim ćemo iznaći dodatna sredstva kako bi isfinancirali sve naše potrebe ove i sljedećih godina. Upravo zbog toga moramo svi zajedno biti odgovorni prema zemlji u kojoj živimo i gospodarstvu, posebno prema ranjivijim skupinama građana. Jedini način da svi zajedno budemo odgovorni je da se cijepimo", rekao je Ćorić, koji je na riječkoj glavnoj tržnici sudjelovao u akciji #ZaZeleniSvakiDan.

Na novinarske upite o najavama da gospodarstvenici koji se ne cijepe neće dobiti potpore te jesu li razgovarali s nekima od gospodrstvenika, odgovorio je da su razgovarali i da smatra kako je taj potez odgovoran.

Ćorić je naveo i kako je trenutno, od svih mediteranskih zemalja, razina procijepljenosti u Hrvatskoj najniža. Primjerice, razina procijepljenosti na Malti je oko 80 posto te ondje sezona neće biti dovedena u pitanj, dodao je.

"Oni koji su odgovorni za to bi trebali biti i nagrađeni, a oni koji nisu, koji nas sve zajedno dovode u pitanje, trebaju biti prije svega predmet propitivanja, pa i kritke nas ostalih. Jer, ako ne postoji medicinski razlog za to, dopustite mi da se zapitam zašto se osoba neće cijepiti, zašto vama ili meni želi svojim necijepljenjem učiniti loše", rekao je ministar.


Komentari članka

Vezani članci

Cjepivo protiv svinjske kuge postoji, no postoje razlozi zašto ga nemamo

23.10.2023.

Phung Duc Tien, zamjenik ministra poljoprivrede i ruralnog razvoja Vijetnama, države koja je najteže pogođena ovom bolešću, objavio je krajem svibnja 2022. da je cjepivo dizajnirano te da je njegova proizvodnja i komercijalna registracija povijesni događa

Evo koliko plaćate državi za jednu šalicu kave u Hrvatskoj, a koliko u Sloveniji, razlika je enormna

22.03.2023.

'Ako radite poreznu reformu, sustav mora biti pravedan. Jedan porez uvodimo, dva drastično smanjujemo ili ukidamo. Što se tiče oporezivanja apartmana, HUP je predložio 10 posto s tim da bi se išlo s dizanjem neoporezivog dijela i smanjenje poreza na dohod

Od 1. travnja nove cijene električne energije za dobar dio poduzetnika: 90 tisuća tvrtki će osjetiti ovu mjeru

14.03.2023.

Nove cijene za poduzetništvo u zajamčenoj opskrbi vrijede do 30. lipnja ove godine. Agencija svaka tri mjeseca donosi novi cjenik za ovu vrstu usluge zbog promjena na tržištu. U njezinoj odluci nije, u odnosu na prethodnu, mijenjana opskrbna naknada od 4,

Sljedeći tjedan novi paket mjera pomoći građanima i gospodarstvu

10.03.2023.

Produljuje se primjena smanjene stope PDV-a na isporuku plina i grijanja iz toplinskih stanica. Tom Vladinom odlukom smanjena je nabavna cijena plina na 41 euro po megavatsatu. Da se ta cijena određivala strogo tržišno, bila bi i do 140 posto viša. Odluka

Poljoprivrednici na gubitku zbog Vladinih mjera - jeftinije ulje srušilo otkupnu cijenu suncokreta?

21.09.2022.

I dok su brojni trgovci uveli restrikcije na kupovinu devet prehrambenih artikala čiju je cijenu Vlada limitirala, a u nekima ih čak ni nema na policama, najveći gubitnici već prvog dana stupanja na snagu ovih mjera su - poljoprivrednici.

Tag cloud

  1. 2651 članka imaju tag turizam
  2. 2492 članka imaju tag hrvatska
  3. 1618 članka imaju tag svijet
  4. 1295 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  5. 1880 članka imaju tag financije
  6. 1582 članka imaju tag izvoz
  7. 1447 članka imaju tag poljoprivreda
  8. 1318 članka imaju tag ict
  9. 1264 članka imaju tag trgovina
  10. 1149 članka imaju tag investicije
  11. 1194 članka imaju tag industrija
  12. 1033 članka imaju tag zapošljavanje
  13. 838 članka imaju tag poduzetništvo
  14. 1138 članka imaju tag EU
  15. 996 članka imaju tag menadžment
  16. 588 članka imaju tag opg
  17. 751 članka imaju tag maloprodaja
  18. 515 članka imaju tag poticaji
  19. 458 članka imaju tag koronavirus
  20. 676 članka imaju tag marketing
  21. 619 članka imaju tag tehnologija
  22. 961 članka imaju tag kriza
  23. 374 članka imaju tag potpore
  24. 494 članka imaju tag eu fondovi
  25. 477 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 496 članka imaju tag porezi
  27. 462 članka imaju tag gospodarstvo
  28. 479 članka imaju tag prehrambena industrija
  29. 534 članka imaju tag krediti
  30. 507 članka imaju tag obrazovanje
  31. 414 članka imaju tag osijek
  32. 406 članka imaju tag start up
  33. 486 članka imaju tag dzs
  34. 429 članka imaju tag energetika
  35. 451 članka imaju tag BDP
  36. 407 članka imaju tag hnb
  37. 418 članka imaju tag vlada
  38. 335 članka imaju tag hgk
  39. 338 članka imaju tag agrokor
  40. 440 članka imaju tag banke