Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

15 Tra 2009

Dalmacijacement najveći proizvođač cementa u regiji

Izvor: www.vjesnik.hr · Autor: Nedjeljko Musulin  

Dalmacijacement najveći proizvođač cementa u regiji

Tvrtka Dalmacijacement u Solinu vodeći je proizvođač cementa u Hrvatskoj i regiji, kojim je sagrađen najveći dio autoceste Zagreb-Split te proširena autocesta u Petrovcu u Crnoj Gori. Tim je cementom sagrađena i većina najvažnijih mostova u cijeloj regiji, poput Masleničkog, Skradinskog i Dubrovačkog, te mostova preko rijeke Cetine i mosta Millenium u Crnoj Gori.

No, tvrtka Dalmacijacement sudjelovala je i u gradnji Luke Gruž u Dubrovniku, Veleposlanstva SAD-a u Zagrebu, Arene Zagreb, poslovnog tornja WTC-a u Rijeci te zgrade Zračne luke u Podgorici. Proizvod Dalmacijacementa korišten je i u gradnji Morskih orgulja u Zadru, Arheološkog muzeja »Narona« u Vidu... Tu su još i brojni školsko-sportski objekt, te crkva Padre Pio u Italiji. Da su građevine zacijelo prepoznate, potvrđuje i međunarodna graditeljska nagrada »CEMEX« na kojoj su mnogi od spomenutih projekata ostvarili zapažene uspjehe. Naime, nagrada »CEMEX« uspostavljena je prije 18 godina s ciljem prepoznavanja najkvalitetnijih radova u graditeljstvu sjevernog Meksika, a potom je proširena i na druge zemlje.

To je Vjesniku potvrdio predsjednik Uprave Dalmacijacementa Trpimir Renić, koji je zadovoljan svime što je dosad postignuto u toj tvrtki, baš kao i više od 650 zaposlenih (na području Hrvatske). Renić naglašava da je godišnji kapacitet Dalmacijacementa oko 2,5 milijuna tona cementa te da je riječ o tvrtki koja, uz zadržavanje vodeće pozicije na tržištu cementa, svakim danom snažnije ulazi i na tržište betona. Transport cementa, osim brodovima, obavlja se i željeznicom te cestovnim prometom. Primjerice, u Luci Ploče skladišti se energent potreban za rad tvornica, koji se tjedno doprema brodom do tvornice »Sv. Juraj« gdje je i skladište. Odatle se energent raspoređuje u ine tvornice, prema potrebama. Nakon ulaska Dalmacijacementa u sustav CEMEX-a, Renić je radio kao direktor razvoja i integracijskih procesa u regionalnoj podružnici u Londonu da bi 2007. godine stupio na čelo tvrtke. Kaže kako je Dalmacijacement vodeći hrvatski proizvođač cementa i lider na tržištima BiH i Crne Gore, te da tvrtka svoje poslovanje temelji na poštivanju smjernica održivog razvoja, ulaganju i u zaposlenike, te poštivanju najviših standarda kvalitete proizvoda.

»Proizvodnja cementa na ovim prostorima ima dugu tradiciju od skoro 150 godina. No, tvornica cementa 'Sveti Kajo' puštena je u rad 1904. Četiri godine poslije otvorena je tvornica '10. kolovoz', dok je najmlađa tvrtka 'Sveti Juraj' u Kaštel Sućurcu, koja je počela proizvoditi 1912. Od 1957. sve tri tvornice posluju kao jedno poduzeće, a tvrtku je 1996. kupio britanski RMC da bi Dalmacijacement 2005. postao dio svjetske grupacije CEMEX sa sjedištem u Meksiku koji je, kupivši RMC, zauzeo važan položaj na europskom tržištu cementa. Naša je tvrtka tijekom svih proteklih godina svoje poslovanje uskladila s najvišim standardima uvodeći sustave za upravljanje kvalitetom, okolišem, sigurnošću i zaštitom na radu, u skladu sa zahtjevima dobrovoljnih normi ISO 9001, ISO 14001 i OHSAS 18001 u sve svoje tvornice. Dalmacijacement kontinuirano ulaže u poboljšanje tehnologije«, naglašava Trpimir Renić, podsjećajući kako je tvrtka dobitnik i mnogih priznanja.

Kaže da je Dalmacijacement među prvima nositelj Certifikata Poslodavac Partner za izvrsnost na području ljudskih potencijala, a u prosincu 2008. tvornica je prema Indeksu DOP-a uvrštena među sedam najboljih hrvatskih tvrtki na području društveno odgovornog poslovanja.

Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva je 2003. godine Dalmacijacementu dodijelilo priznanje za poseban doprinos u zaštiti okoliša. A cement koji je proizveden u toj tvornici izrađen je od sirovine koja se dobiva iz tri eksploatacijska polja »Sv. Kajo«, »Sv. Juraj« i »10. kolovoz«, kojima Dalmacijacement odgovorno gospodari. U krugu tih tvornica uređeno je više od 80.000 metara četvornih zelenih površina, a provedena je i biološka rekultivacija eksploatiranih polja na površini od 170.000 kvadrata.

»Danas se proizvođači cementa suočavaju s novim izazovom - obvezom smanjenja emisije ugljičnog dioksida, što je moguće učiniti samo uvođenjem novih vrsta goriva potrebnih za proizvodnju cementa. Zato je Dalmacijacement protekle godine pokrenuo pilot-projekt o zbrinjavanju komine masline koja se, kao aditiv, dodavala u samom početku proizvodnog procesa. Tim je projektom naša tvornica omogućila uljarima da se komina, kao biomasa, zbrine na odgovarajući način. Što se tiče svjetske financijske krize, najprije je pogodila građevinski sektor, a time i Dalmacijacement, kao najvećeg proizvođača cementa u Hrvatskoj i regiji. Napravili smo Program povećanja učinkovitosti kako bismo postali produktivniji u svim segmentima poslovanja. Uveli smo i različite metode rezanja troškova da bismo zaštitili radnike i sačuvali radna mjesta, kao i dosadašnju razinu plaća. Svojim radnicima osiguravamo i sigurno radno okruženje i zaštitu zdravlja«, optimističan je Renić, dodajući kako je CEMEX-ova vizija održivog razvoja upravljanje zaštitom okoliša.

Poručuje kako je CEMEX vodeći član Inicijative održivosti u cementnoj industriji Svjetskog poslovnog savjeta za održivi razvoj. Zato je Dalmacijacement suosnivač Hrvatskog poslovnog savjeta za održivi razvoj koji potiče aktivnu ulogu gospodarstva u održivom razvoju. Ističe da je tvrtka aktivna na brojnim projektima kako bi bila prepoznata kao dobar susjed, te pozitivan partner u lokalnoj zajednici. Renić navodi i podatak kako je Dalmacijacement u proteklih osam godina uložio više od 50 milijuna eura u projekte zaštite okoliša.

»Tvornica Dalmacijacement redovito komunicira sve novosti vezane uz svoje poslovanje te aktivno radi na podizanju kvalitete življenja u zajednici pomažući edukativne, kulturne, sportske i ine vrijedne programe i projekte. Upravo je takvim odnosom postala prepoznata kao tvrtka kojoj je briga za okoliš stalna zadaća. Svoj poslovni rast gradi na partnerskom odnosu prema zaposlenicima i zajednici, a da je Dalmacijacement na pravom putu potvrđuje i nagrada Indeks DOP-a koju je naša tvrtka dobila sredinom prosinca prošle godine od strane HGK-a i HRPSOR-a«, zaključio je Trpimir Renić.


Komentari članka

Vezani članci

Hrvatski startup koji predvodi u mjerenju video oglašavanja prepoznat je od strane međunarodnih investitora

03.10.2024.

All eyes on screens (AEOS), hrvatski tehnološki startup koji razvija napredna rješenja za analitiku oglašivačkih kampanja, uspješno je zaključio rundu financiranja serije B. Uz dosadašnje investitore Lead Ventures, J&T Ventures i South Central Ventures, p

AI startup Ilye Sutskevera prikupio milijardu dolara za "sigurnu superinteligenciju"

08.09.2024.

Kompanija SSI, koju je osnovao nekadašnji član najužeg tima OpenAI-ja, već je prikupila pozamašan iznos kapitala, iako još nema nikakav proizvod i zapošljava tek desetak ljudi

Baterijski sustav Rimac Energy spreman je za isporuku

05.09.2024.

RIMAC Energy, pionir u visoko integriranim sustavima za pohranu energije, najavio je isporuku svog prvog SineStack sustava na lokaciju u Colchesteru, u Ujedinjenom Kraljevstvu, izvijestili su iz tvrtke.

Kineska navala na tržište: Rekordnih 25 milijardi dolara za opremu u proizvodnji čipova

04.09.2024.

Tijekom prve polovice 2024. godine, kinesko ulaganje u opremu za proizvodnju čipova doseglo je rekordnih 25 milijardi dolara, premašivši kombiniranu potrošnju Južne Koreje, Tajvana i Sjedinjenih Država.

Što proizvodi američka kompanija koja je upravo izgradila tvornicu u Osijeku

20.08.2024.

Nakon što je u srijedu, 14. kolovoza, objavljeno da je završena tvornica u Osijeku koja će zapošljavati 1500 radnika, mnogi su se zapitali: A što će se zapravo tamo proizvoditi i tko su vlasnici? Jabil, koji je u Osijeku sagradio tvornicu, ima prihode od

Tag cloud

  1. 2657 članka imaju tag turizam
  2. 2506 članka imaju tag hrvatska
  3. 1624 članka imaju tag svijet
  4. 1304 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  5. 1887 članka imaju tag financije
  6. 1587 članka imaju tag izvoz
  7. 1460 članka imaju tag poljoprivreda
  8. 1322 članka imaju tag ict
  9. 1269 članka imaju tag trgovina
  10. 1155 članka imaju tag investicije
  11. 1201 članka imaju tag industrija
  12. 1035 članka imaju tag zapošljavanje
  13. 839 članka imaju tag poduzetništvo
  14. 1141 članka imaju tag EU
  15. 998 članka imaju tag menadžment
  16. 597 članka imaju tag opg
  17. 755 članka imaju tag maloprodaja
  18. 516 članka imaju tag poticaji
  19. 458 članka imaju tag koronavirus
  20. 678 članka imaju tag marketing
  21. 621 članka imaju tag tehnologija
  22. 961 članka imaju tag kriza
  23. 375 članka imaju tag potpore
  24. 495 članka imaju tag eu fondovi
  25. 477 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 499 članka imaju tag porezi
  27. 463 članka imaju tag gospodarstvo
  28. 481 članka imaju tag prehrambena industrija
  29. 535 članka imaju tag krediti
  30. 507 članka imaju tag obrazovanje
  31. 414 članka imaju tag osijek
  32. 408 članka imaju tag start up
  33. 487 članka imaju tag dzs
  34. 429 članka imaju tag energetika
  35. 451 članka imaju tag BDP
  36. 407 članka imaju tag hnb
  37. 418 članka imaju tag vlada
  38. 336 članka imaju tag hgk
  39. 338 članka imaju tag agrokor
  40. 440 članka imaju tag banke