Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

27 Ou 2019

Dižemo sve više kredita, HNB preporučio strože gotovinsko kreditiranje i oprez

Izvor: www.poslovni.hr · Autor: poslovni.hr/hina  

Dižemo sve više kredita, HNB preporučio strože gotovinsko kreditiranje i oprez

"Uz blagi mjesečni rast od 426 milijuna kuna (0,3 posto), godišnje stope rasta nominalnih stanja kredita nastavile su se intenzivirati sedamnaesti mjesec za redom ukazujući na oporavak kreditne aktivnosti. Godišnji rast nominalnog stanja plasmana, koji je u siječnju iznosio 5,7 posto, bio je zamjetno manji od rasta na osnovi transakcija, što je uglavnom posljedica prodaja nenaplativih plasmana", navode analitičari Raiffeisenbank Austria (RBA) u osvrtu na podatke HNB-a.

Tako podatci na osnovu transakcija (koji isključuju utjecaj tečaja, cjenovnih prilagodbi vrijednosnih papira, reklasifikacija te otpisa plasmana) pokazuju da su plasmani stanovništvu, uz mjesečni rast od 0,3 posto, ubrzali rast na godišnjoj razini na 6,4 posto.

Analitičari RBA pritom ističu kako su pozitivna kretanja zasigurno podržana i povoljnim kretanjima kamatnih stopa. "Naime, u siječnju 2019. blago su se smanjile i kamatne stope na prvi put ugovorene stambene i potrošačke kredite stanovništvu", napominju u analizi.

Ističu i kako se valutna struktura kreditnih obveza stanovništva nastavila mijenjati u korist kunskih kredita odražavajući sklonost zaduživanja u domaćoj valuti. "Udio kunskih kredita dosegnuo je 52 posto, što je porast od 3 postotna boda u samo godinu dana. Posljedica je to kontinuiranog pada valutnih kredita koji datira iz srpnja 2012. godine", podsjećaju iz RBA.

Krajem siječnja ove godine ukupni devizni i krediti uz valutnu klauzulu sektora stanovništva iznosili su 59,9 milijardi kuna, što je na mjesečnoj razini više za 29,7 milijuna kuna, ali je na godišnjoj razini pad za 489 milijuna kuna ili za 0,8 posto.

S druge strane, pak, krediti stanovništvu u kunama nastavljaju rast na godišnjoj razini, koji traje od travnja 2013. godine.

Krajem siječnja kunski su krediti stanovništvu premašili 65 milijardi kuna, što je u odnosu na prosinac prošle godine rasta za 396 milijuna kuna, a u odnosu na siječanj prošle godine rast za 7,2 milijarde kuna, ili za 12,4 posto.

Iz HNB-a u komentaru monetarnih kretanja za siječanj ove godine ističu kako je snažniji rast plasmana stanovništvu bio potaknut nastavkom godišnjeg rasta gotovinskih nenamjenskih (za 12,5 posto) i stambenih kredita (za 3,9 posto).

Krajem siječnja stambeni su krediti stanovništvu iznosili 54,2 milijarde kuna, što je u ukupnim kreditima stanovništvu udio od 43,4 posto.

Gotovinski nenamjenski krediti stanovništvu su krajem siječnja premašili iznos od 48 milijardi kuna, čime u ukupnim kreditima stanovništvu imaju udio od 38,5 posto.

HNB preporučio strože gotovinsko kreditiranje i oprez kod zaduživanja

Iz HNB-a su još ranije poručili da pažljivo prate podatke o rastu gotovinskih nenamjenskih kredita stanovništvu, a krajem veljače ove godine reagirali su i izdavanjem Preporuke o postupanju pri odobravanju nestambenih kredita potrošačima, kojom su bankama preporučili strože uvjete novog gotovinskog nenamjenskog kreditiranja, a građane pozvali na razboritost pri zaduživanju.

Tim je dokumentom uz ostalo HNB kreditnim institucijama preporučio da za sve nestambene kredite potrošačima s izvornim rokom dospijeća jednakim ili većim od 60 mjeseci primjenjuju jednake kriterije utvrđivanja kreditne sposobnosti tražitelja kredita kao što ih primjenjuju za stambeno potrošačke kredite, odnosno, uzimanje u obzir minimalnih troškova života koji ne mogu biti manji od iznosa propisanog Ovršnim zakonom kojim se regulira iznos dijela plaće zaštićenog od ovrhe.


Komentari članka

Vezani članci

Hrvatska trpi visoku inflaciju zbog neusklađenih mjera vlasti

07.11.2025.

Analitičari poručuju da je ključ u zajedničkom djelovanju Vlade i HNB-a, jer bez toga nema kontrole nad inflacijom

Za 2 mjeseca kreće obvezno slanje e-računa, evo što donosi novi zakon o fiskalizaciji

06.11.2025.

Od 1. rujna na snagu je stupio Zakon o fiskalizaciji, čime je krenulo prijelazno razdoblje za veliku reformu - od početka 2026. svi obveznici PDV-a morat će izdavati i primati e-račune. Što to konkretno znači za poduzetnike i računovođe? Hoće li nova prav

Dodijeljeno preko 1.700.000 eura za izgradnju poduzetničkog inkubatora u Marčani

04.11.2025.

U Komunalnoj palači u Puli, danas je potpisan ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za projekt "Izgradnja zgrade poduzetničkog inkubatora u Marčani", kojim je Općini Marčana, kao dijelu Urbanog područja Pula, dodijeljeno 1.724.103,84 eura bespovratnih s

Od iduće godine minimalac 800 eura neto

26.10.2025.

Najavio je to u četvrtak premijer Andrej Plenković i otkrio kako će Vlada takvu odluku donijeti do kraja listopada. I to unatoč protivljenju hrvatskih poslodavaca. Premijer je naglasio i kako Vlada do kraja mandata minimalac planira dići na 1250 eura.

Hrvatski javni dug pao na 57,5% BDP-a, ispod prosjeka Europske unije

24.10.2025.

Hrvatska u drugom tromjesečju 2025. bilježi javni dug od 57,5% BDP-a. Time se nastavlja višegodišnji trend smanjivanja javnog duga, koji je još prije deset godina iznosio 80% BDP-a.

Tag cloud

  1. 2798 članka imaju tag turizam
  2. 2647 članka imaju tag hrvatska
  3. 1763 članka imaju tag svijet
  4. 1442 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  5. 1971 članka imaju tag financije
  6. 1540 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 1635 članka imaju tag izvoz
  8. 1306 članka imaju tag trgovina
  9. 1374 članka imaju tag ict
  10. 1225 članka imaju tag investicije
  11. 1302 članka imaju tag industrija
  12. 1069 članka imaju tag zapošljavanje
  13. 1056 članka imaju tag menadžment
  14. 1168 članka imaju tag EU
  15. 859 članka imaju tag poduzetništvo
  16. 663 članka imaju tag opg
  17. 786 članka imaju tag maloprodaja
  18. 538 članka imaju tag poticaji
  19. 669 članka imaju tag tehnologija
  20. 703 članka imaju tag marketing
  21. 458 članka imaju tag koronavirus
  22. 393 članka imaju tag potpore
  23. 505 članka imaju tag hotelijerstvo
  24. 965 članka imaju tag kriza
  25. 514 članka imaju tag eu fondovi
  26. 528 članka imaju tag porezi
  27. 483 članka imaju tag gospodarstvo
  28. 494 članka imaju tag prehrambena industrija
  29. 523 članka imaju tag obrazovanje
  30. 432 članka imaju tag osijek
  31. 539 članka imaju tag krediti
  32. 433 članka imaju tag start up
  33. 505 članka imaju tag dzs
  34. 450 članka imaju tag energetika
  35. 460 članka imaju tag BDP
  36. 415 članka imaju tag hnb
  37. 423 članka imaju tag vlada
  38. 341 članka imaju tag hgk
  39. 440 članka imaju tag banke
  40. 338 članka imaju tag agrokor