Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

21 Ruj 2017

Doznali smo zašto Vlahović na sva zvona trubi kako želi u Agrokor, dok Tedeschi mudro šuti

Izvor: www.tportal.hr · Autor: Luka Filipović  

Doznali smo zašto Vlahović na sva zvona trubi kako želi u Agrokor, dok Tedeschi mudro šuti

Adris grupa je prva javno iskazala interes za kupnju pojedinih tvrtki posrnulog Agrokora. Iako nema spora oko toga da ekipa iz Rovinja ima dovoljno financijske snage za preuzimanje Jamnice ili Leda, zlatnih koka koncerna, analitičare zbunjuje to zašto su već sad odlučili otkriti svoje planove. Naime, pred Agrokorom i njegovom izvanrednom upravom još je dug put. Tek se treba formirati vjerovničko vijeće, donijeti plan restrukturiranja, odlučiti što će se prodavati…

U akciju 'desant na Agrokor' Adris ne planira ići sam. Prema pisanju Jutarnjeg lista, ravnopravan partner im je Atlantic grupa Emila Tedeschija, s tim da moćni dvojac želi oformiti veći konzorcij u kojem bi sudjelovale domaće tvrtke povezane s Agrokorom, poput Podravke, Kraša, Francka, Vindije i ostalih. Oprezno se spominje i sudjelovanje mirovinskih fondova.

Od navedenih kompanija samo je Adris jasno potvrdio kako to nije medijska maštarija, već realan plan.

'Ako budu stvoreni uvjeti za to, Adris je spreman s uspješnim hrvatskim tvrtkama tražiti cjelovito rješenje za Agrokor, to više što je riječ o tvrtkama koje imaju poslovnu vjerodostojnost i investicijski potencijal. Uvjereni smo da bi to bilo korisno ne samo za te tvrtke, nego i za hrvatsko gospodarstvo u cjelini', poručili su javnosti iz Adrisa.

Kao najvjerojatnije mete preuzimanja označene su Jamnica i(li) Ledo, ali nisu isključeni ni drugi ciljevi.

Podsjetimo, Adris je pojedinačno najveći nebankovni kreditor Agrokora s gotovo milijardu kuna. Većinu toga je rovinjska tvrtka osigurala zalogom na dionice Jamnice i Konzuma. Pitanje je što će od svega toga Adris uspjeti naplatiti. Najveći dioničar Ante Vlahović u lipnju je na skupštini dioničara morao objašnjavati zašto je toliki novac posudio Ivici Todoriću.

Poduzetnik i poslovni analitičar Goranko Fižulić upravo kroz te odnose gleda na javno otkrivanje ambicija Adrisa.

Mislim da je čitava priča daleko više vezana za unutrašnje odnose dioničara Adrisa. Ne vidim neke druge logike. Adris ima poprilične tražbine prema Agrokoru i nekim dioničarima unutar kompanije to se ne sviđa. Sjetite se kako je Sberbanka, najveći Agrokorov vjerovnik, stavila rezervacije na ukupan iznos svojih potraživanja. Ako je to napravila Sberbanka, i svi ostali vjerovnici bi trebali razmisliti u kojem dijelu će to isto napraviti', rekao je za tportal Fižulić.

Napominje kako mu se u priopćenju Adris grupe ne sviđa konstatacija da bi preuzimanje Agrokora od domaćeg konzorcija bio interes 'hrvatskog gospodarstva u cjelini'.

'Ne postoji nikakav nacionalni interes u tome da država bude vlasnik punionice vode ili proizvodnje sladoleda. Uvlačiti u igru mirovinske fondove je krajnje sporno jer tome oni ne služe. Oni su ionako previše izloženi domaćoj imovini i hrvatskim rizicima te nemaju što raditi u Agrokoru', jasan je Fižulić.

S njim se slaže i konzultant Damir Novotny te također smatra da Ledo i Jamnica, tvrtke koje se najčešće spominju u kontekstu prodaje, ne moraju nužno imati hrvatskog vlasnika.

Poljoprivredno-prerađivački dio Agrokora ima nacionalnu važnost. Na njega se naslanjaju brojni kooperanti i o njima ovisi velik broj radnih mjesta. Ledo i Jamnica, istina, sada vrijede, ali pitanje je hoće li se kad ostanu na brisanom prostoru uspjeti othrvati jakoj stranoj konkurenciji', upozorava Novotny.

Za razliku od Fižulića, on ne vidi ništa sporno u tome što je Adris iskazao svoj interes za preuzimanje Agrokorovih kompanija.

'To je Adrisovo legitimno pravo. Drugo je pitanje hoće li uspjeti u toj namjeri jer se još uvijek ne zna model restrukturiranja niti kakva će biti odluka vjerovničkog vijeća', zaključuje Novotny.


Komentari članka

Vezani članci

Kako je Končar po Markovićevom zakonu zakoračio prema modernoj kompaniji

14.04.2026.

Prvo 'složeno poduzeće' u SFRJ osnovano 11. travnja 1989. naznačilo je kraj samoupravne ere i najavilo poslovanje na tržišnim principima Dana 11. travnja 1989. potpisan je samoupravni sporazum kojim je Rade Končar postao prvo složeno poduzeće u Jugoslavi

Fortenova prodala Vinku plus

13.04.2026.

FORTENOVA grupa i poljoprivredna kompanija Osatina grupa potpisale su kupoprodajni ugovor kojim Osatina grupa preuzima Vinku plus sa sjedištem u Vinkovcima, priopćila je Fortenova.

Infoprojekt prodan Juniperu, CSI nastavlja akvizicije u Hrvatskoj

27.03.2026.

Riječka IT tvrtka već je šesta u Hrvatskoj koja ulazi u sustav CSI-ja, globalne grupacije s više od 1.200 kompanija i 64.000 zaposlenih

Pao hrvatski izvoz u SAD, neke se tvrtke već povlače s tog tržišta

25.03.2026.

Neke su tvrtke morale potpuno ugasiti prodaju u Americi, no ima i onih koji su svoju poziciju na američkom tržištu ojačali unatoč carinama

Žito grupa u 2025. porasla 9 posto: prihodi prešli 315 milijuna eura

10.03.2026.

Dobit skočila 43 na 35,7 milijuna eura, a grupa je uz IPO i niz akvizicija značajno smanjila zaduženost i pokrenula investicijski ciklus

Tag cloud

  1. 2847 članka imaju tag turizam
  2. 2703 članka imaju tag hrvatska
  3. 1805 članka imaju tag svijet
  4. 1484 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  5. 2003 članka imaju tag financije
  6. 1560 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 1650 članka imaju tag izvoz
  8. 1320 članka imaju tag trgovina
  9. 1387 članka imaju tag ict
  10. 1330 članka imaju tag industrija
  11. 1243 članka imaju tag investicije
  12. 1079 članka imaju tag zapošljavanje
  13. 1072 članka imaju tag menadžment
  14. 1181 članka imaju tag EU
  15. 868 članka imaju tag poduzetništvo
  16. 684 članka imaju tag opg
  17. 793 članka imaju tag maloprodaja
  18. 556 članka imaju tag poticaji
  19. 690 članka imaju tag tehnologija
  20. 709 članka imaju tag marketing
  21. 406 članka imaju tag potpore
  22. 517 članka imaju tag hotelijerstvo
  23. 458 članka imaju tag koronavirus
  24. 965 članka imaju tag kriza
  25. 515 članka imaju tag eu fondovi
  26. 536 članka imaju tag porezi
  27. 491 članka imaju tag gospodarstvo
  28. 529 članka imaju tag obrazovanje
  29. 497 članka imaju tag prehrambena industrija
  30. 437 članka imaju tag osijek
  31. 448 članka imaju tag start up
  32. 541 članka imaju tag krediti
  33. 511 članka imaju tag dzs
  34. 452 članka imaju tag energetika
  35. 461 članka imaju tag BDP
  36. 418 članka imaju tag hnb
  37. 426 članka imaju tag vlada
  38. 345 članka imaju tag hgk
  39. 356 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  40. 440 članka imaju tag banke