Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

10 Stu 2011

Fina skida veo s iznosa blokade dužnika

Izvor: www.bankamagazine.hr · Autor: Bankamagazin/Poslovni dnevnik  

Fina skida veo s iznosa blokade dužnika

Vjerovnik koji se pokušava prisilno naplatiti na novčanim sredstvima dužnika ipak može od Fine doznati iznos blokade dužnikova računa prije njega. Fina je skinula veo tajnosti s tog podatka početkom studenog kada je navela da izdaje taj podatak na temelju članka 14. st. 1. Pravilnika o načinu i provedbi ovrhe nad novčanim sredstvima (NN 96/2010). Riječ je o radikalnom zaokretu koji može i te kako pomoći vjerovnicima: zatraže li više puta taj podatak, mogu snimiti priljeve sredstava dužnika ili ocijeniti slijedi li likvidacija poslovanja. Budući da je riječ o novom Finiu stajalištu, važnost te promjene za vjerovnike potvrdio je odvjetnik Mićo Ljubenko: "Svakom vjerovniku je važan podatak koliki je iznos blokade ispred njega. On ima financijsku težinu jer na njemu vjerovnici mogu temeljiti odluku što činiti dalje. Sada će lakše odlučiti hoće li nastavljati ovrhu na sudu ili čekati naplatu preko Fine." Valja napomenuti da novo stajalište nije posljedica promjene propisa. Čini se da je Fina popustila jer nije imala zakonsko uporište da taj podatak podvede pod propise o zaštiti osobnih podataka ili neki drugi propis koji bi to pravo vjerovnicima branio. Dosadašnje postupanje Fine, osim što nije bilo zakonski utemeljeno, predstavljalo je nepotrebno favoriziranje dužnika na štetu vjerovnika. Netransparentnost tog podatka stvarala je i zastoje u naplati te dovela do gomilanja ovrha jer su vjerovnici polagali nade u ovrhu preko Fine.

Vjerovnici pobijedili

Pola godine trajala je borba između vjerovnika i Fine, a onda je ona promijenila praksu neosnovanog skrivanja podatka o iznosu blokade dužnika. Riječ je o iznosu potraživanja svih vjerovnika koji blokiraju račun dužnika prije određenog vjerovnika. Budući da imaju prednost naplate, vjerovnik koji se poslije "prijavio" ima pravo doznati podatak o iznosu blokade. No Fina ga je sve do prošlog tjedna uskraćivala navodeći da vjerovnik nije ovlašteni tražitelj te da štiti osobne podatke dužnika.


Komentari članka

Vezani članci

Fina ima važnu obavijest za poduzetnike, oni koji to ne učine u roku mogu dobiti kaznu i do 13.270 eura

26.03.2026.

Financijska agencija (Fina) podsjeća u četvrtak sve poduzetnike – obveznike primjene Zakona o računovodstvu, da su godišnje financijske izvještaje za 2025. godinu dužni dostaviti do 30. travnja ove godine.

Fina pokreće postupak preuzimanja Zagrebačke burze

08.08.2025.

Financijska agencija (Fina) pokrenula je postupak preuzimanja Zagrebačke burze d.d. (ZSE) i o tome obavijestila Hrvatsku agenciju za nadzor financijskih usluga (Hanfa) i ZSE, dostavom obavijesti o namjeri objave dobrovoljne ponude za preuzimanje, izvijest

Gotovo 195.000 građana blokirano

24.07.2025.

Na kraju lipnja ove godine u Hrvatskoj su bili blokirani računi 194,9 tisuća hrvatskih građana s ukupnom glavnicom duga od 2,9 milijardi eura, kao i 12,4 tisuće poslovnih subjekata čija je glavnica duga iznosila 718,9 milijuna eura, objavila je u srijedu

Financijska agencija: U trgovini najviše poduzetnika, najveći su i prihodi i rashodi te netodobit

03.07.2025.

Finina analiza poslovanja poduzetnika u 2024. godini po djelatnostima pokazuje da je najviše poduzetnika bilo u djelatnosti trgovine, a oni su ostvarili i najveće ukupne prihode i rashode, kao i konsolidiranu netodobit.

Profico ukupni pobjednik Finine Zlatne bilance

26.06.2025.

Fina je dodijelila Zlatnu bilancu najboljim hrvatskim tvrtkama, a ukupni pobjednik i dobitnik Zlatne bilance za najuspješnijeg poduzetnika prema kreditnoj procjeni u 2024. godini je splitska IT tvrtka Innovatio Proficit, poznatija i kao Profico.

Tag cloud

  1. 2865 članka imaju tag turizam
  2. 1503 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  3. 2714 članka imaju tag hrvatska
  4. 1813 članka imaju tag svijet
  5. 1399 članka imaju tag ict
  6. 2006 članka imaju tag financije
  7. 1573 članka imaju tag poljoprivreda
  8. 541 članka imaju tag krediti
  9. 1658 članka imaju tag izvoz
  10. 1320 članka imaju tag trgovina
  11. 1346 članka imaju tag industrija
  12. 1252 članka imaju tag investicije
  13. 1081 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1081 članka imaju tag menadžment
  15. 696 članka imaju tag tehnologija
  16. 1184 članka imaju tag EU
  17. 871 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 691 članka imaju tag opg
  19. 462 članka imaju tag BDP
  20. 362 članka imaju tag kompanije
  21. 793 članka imaju tag maloprodaja
  22. 556 članka imaju tag poticaji
  23. 710 članka imaju tag marketing
  24. 408 članka imaju tag potpore
  25. 520 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 458 članka imaju tag koronavirus
  27. 453 članka imaju tag start up
  28. 516 članka imaju tag eu fondovi
  29. 539 članka imaju tag porezi
  30. 965 članka imaju tag kriza
  31. 492 članka imaju tag gospodarstvo
  32. 365 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  33. 437 članka imaju tag osijek
  34. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  35. 529 članka imaju tag obrazovanje
  36. 513 članka imaju tag dzs
  37. 453 članka imaju tag energetika
  38. 429 članka imaju tag vlada
  39. 418 članka imaju tag hnb
  40. 346 članka imaju tag hgk