Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

04 Velj 2015

Financial Times: Otpis dugova u Hrvatskoj je predizborni potez

Izvor: liderpress.hr · Autor: Lider/HRT  

Financial Times: Otpis dugova u Hrvatskoj je predizborni potez

Ugledni britanski dnevnik Financial Times u članku o Hrvatskoj piše o odluci hrvatske vlade da 60.000 najsiromašnijih hrvatskih državljana oslobodi plaćanja dugova koji ne prelaze 35.000 kuna, napominjući da analitičari to smatraju populističkim predizbornim potezom uoči parlamentarnih izbora.

U članku pod naslovom "Otpis dugova za siromašne povezan je s izborima" se navodi da program "novi početak", koji je u Hrvatskoj počeo u ponedjeljak, prisiljava lokalne vlasti, komunalne tvrtke, telekome, porezne vlasti i banke da prebrišu dugove nekim Hrvatima na vlastiti trošak.

Autor ističe da je hrvatski premijer Zoran Milanović tu mjeru s kreditorima dogovorio prošlog mjeseca, a objavio je nekoliko dana nakon što je kandidat njegova SDP-a izgubio na izborima za predsjednika države, održanim u siječnju.

Pozivajući se na rezultate ispitivanja javnog mnijenja koje je provela agencija Ipsos Puls u prosincu, Financial Times svoje čitatelje upoznaje s podatkom da je potpora Milanovićevoj stranci za 8% manja od one koju uživa oporbena Hrvatska demokratska zajednica.

Spominjući da premijera ove godine očekuju parlamentarni izbori, Financial Times navodi da analitičari odluku o otpisu duga tumače kao potez kojim želi privući glasove birača.

- To je klasični primjer populizma uoči parlamentarnih izbora - prenosi FT izjavu glavnog ekonomista grupacije Standard Bank Plc Timothyja Asha.

Britanski dnevnik također prenosi ocjenu analitičara da će ta mjera preopteretiti lokalnu samoupravu i komunalne tvrtke te izazvati reakciju neredovitog plaćanja obveza kod drugih poreznih obveznika i klijenata.

- Pristojni ljudi koji redovito plaćaju svoje obveze već i sad podnose vrlo težak porezni teret u ovoj zemlji, koji će ovakvom odlukom postati još teži. Jedino što mogu učiniti je razmisliti o tome hoće li redovito plaćati i ubuduće - ocijenila je ravnateljica Instituta za javne financije u Zagrebu Katarina Ott, kako prenosi FT.


Komentari članka

Vezani članci

Nikad manje nezaposlenih u Hrvatskoj: sezona puni tržište rada

12.06.2026.

Krajem svibnja ove godine u evidenciji Hrvatskoga zavoda za zapošljavanje (HZZ) bilo je registrirano 61.298 nezaposlenih što je 11.933 ili 16,3 posto manje nego u svibnju lani te najmanje otkako se vodi evidencija, pokazuju HZZ-ovi podaci objavljeni u sri

Mladi krumpir im je glavni fokus prihoda, cijena mu dostiže 2 eura po kilogramu

08.06.2026.

Obitelj Rogera Lindroosa u Finskoj mladi krumpir uzgaja na 12 hektara, s prosječnim prinosom većim od 10 tona po hektaru. Danas su izvađeni iz zemlje, sutra su već u Helsinkiju

Paušalac ili d.o.o.: što se više isplati nakon reforme

07.06.2026.

Računica pokazuje da kod prihoda od 60 tisuća eura d.o.o. postaje povoljniji tek ako stvarni godišnji troškovi prijeđu oko 36.600 eura

Znakovit početak lipnja: Brojni Nijemci, Talijani i Poljaci za kraći odmor biraju Hrvatsku

03.06.2026.

Ova turistička godina definitivno nije bez izazova, a osim geopolitičke situacije i inflacije, na ruku ne ide ni raspored blagdana koji su nešto ranije u odnosu na lani, kažu turistički djelatnici

Nove mjere vlade: Veći paušal iznajmljivačima, zamrzavanje plaća u javnom sektoru

28.05.2026.

NOVI vladin paket mjera protiv inflacije trebao bi stupiti na snagu 1. siječnja iduće godine. Mjere će obuhvatiti paušalce, male iznajmljivače, velike tvrtke s ekstraprofitom te zaposlenike u javnom i državnom sektoru, piše Jutarnji list. Ministar financi

Tag cloud

  1. 2867 članka imaju tag turizam
  2. 1503 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  3. 2715 članka imaju tag hrvatska
  4. 1814 članka imaju tag svijet
  5. 1399 članka imaju tag ict
  6. 1577 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 2006 članka imaju tag financije
  8. 541 članka imaju tag krediti
  9. 1658 članka imaju tag izvoz
  10. 1320 članka imaju tag trgovina
  11. 1347 članka imaju tag industrija
  12. 1254 članka imaju tag investicije
  13. 1082 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1084 članka imaju tag menadžment
  15. 697 članka imaju tag tehnologija
  16. 1184 članka imaju tag EU
  17. 872 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 692 članka imaju tag opg
  19. 462 članka imaju tag BDP
  20. 363 članka imaju tag kompanije
  21. 793 članka imaju tag maloprodaja
  22. 556 članka imaju tag poticaji
  23. 710 članka imaju tag marketing
  24. 408 članka imaju tag potpore
  25. 521 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 458 članka imaju tag koronavirus
  27. 454 članka imaju tag start up
  28. 539 članka imaju tag porezi
  29. 516 članka imaju tag eu fondovi
  30. 965 članka imaju tag kriza
  31. 492 članka imaju tag gospodarstvo
  32. 366 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  33. 531 članka imaju tag obrazovanje
  34. 437 članka imaju tag osijek
  35. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  36. 513 članka imaju tag dzs
  37. 453 članka imaju tag energetika
  38. 418 članka imaju tag hnb
  39. 429 članka imaju tag vlada
  40. 346 članka imaju tag hgk