Poduzetnički portal · Članak
17 Svi 2026
Gordan Kolak proglašen je krovnim Vizionarom godine
Izvor: lidermedia.hr · Autor: lider.hr
Ovogodišnji Vizionari po kategorijama su Mate Uzinić, Nikola Kapraljević i Tomislav Car, Gordan Kolak, Dani Černi te Igor Bezinović
Titulu krovnog Vizionara godine ove je godine ponio Gordan Kolak, predsjednik Uprave Končar grupe, za transformaciju kompanije prema središnjoj domaćoj inženjerskoj kompaniji koja cijelom sektoru otvara vrata međunarodnog tržišta. Nagrade su dodijeljene na konferenciji Vizionar godine u organizaciji tportala, jednog od vodećih news portala u Hrvatskoj. Konferencija Vizionar godine okupila je uzvanike iz svih sfera poslovnog i društvenog života zemlje, događaj je uveličao i potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar financija Tomislav Ćorić, kao izaslanik Predsjednika Vlade RH kao i drugi uvaženi gosti.
Projekt Vizionar godine pokrenut je prije četiri godine s ciljem isticanja i poticanja pojedinaca u našem društvu koji svojim djelovanjem i uspjesima stvaraju nove prilike za sve. Konferencija predstavlja vrhunac projekta koji, uz krovnog Vizionara godine, odabire vizionare u pet kategorija - gospodarstvo, tehnologija, društvo, kultura i sport. U izboru po troje finalista u svakoj od kategorija sudjelovalo je 100 analitičara, suradnika i urednika tportala, a finalni izbor vizionara pripao je žiriju sastavljenom od 11 istaknutih predstavnika domaćeg biznisa i društva.
Središnji dio konferencije bila je panel diskusija „Vizije koje mijenjaju Hrvatsku“ na kojem su po prvi puta zajedno nastupili Mate Rimac, osnivač i predsjednik Rimac Grupe i CEO Bugatti Rimac, Boris Vujčić, guverner Hrvatske narodne banke i potvrđeni potpredsjednik Europske središnje banke, Nataša Rapaić, predsjednica Uprave Hrvatskog Telekoma, Zrinka Cvitešić, međunarodno priznata glumica te Boris Jokić, ravnatelj Instituta za društvena istraživanja. Kroz inspirativan razgovor podijelili su svoja razmišljanja o sve važnijoj ulozi vizionara u današnjem sve turbulentnijem svijetu te su potvrdili da je danas unatoč svim okolnostima itekako moguće iz Hrvatske napraviti međunarodni iskorak i zamijećenu karijeru.
Uz glavnu titulu Vizionara godine, Gordan Kolak osvojio je i priznanje Vizionara godine u kategoriji gospodarstvo. U kategoriji tehnologija Vizionari godine su Nikola Kapraljević i Tomislav Car, osnivači kompanija Infinum i Productive, koji su iz Hrvatske razvili međunarodno konkurentne tehnološke tvrtke. U kategoriji društvo Vizionar godine je riječki nadbiskup i metropolit Mate Uzinić, koji se tijekom 2025. godine posebno istaknuo kao glas dijaloga, uključivosti i smirivanja društvenih tenzija. Vizionar godine u kategoriji kultura je Igor Bezinović, redatelj filma Fiume o morte!, koji je u 2025. osvojio glavnu nagradu na festivalu u Rotterdamu te godinu zaokružio europskim Oscarom, nagradom EFA. Vizionar godine u kategoriji sport je Deni Černi, paraatletičar koji je na posljednjih pet velikih natjecanja osvojio medalju, uključujući i zlato na Svjetskom prvenstvu, nakon čega je proglašen najboljim hrvatskim parasportašem u 2025. godini.
Komentari članka
Vezani članci
Hrvatska dobila najvećeg proizvođača higijenskog papira u regiji
10.08.2026.Adix Paper nastao je spajanjem Cup Upa i DELT Papira, izvozi diljem Europe, a proizvodi su i na gotovo svim njemačkim aerodromima
Ericsson Nikola Tesla: Rast prihoda i dobiti, veći fokus na obranu
29.07.2026.Dodatne poslovne prilike razvijaju u području sustava za kritične zadaće suradnjom s hrvatskim tehnološkim i znanstvenim institucijama, uz snažnije pozicioniranje u obrani i nacionalnoj sigurnosti.
Gotovo svi kod kuće imamo njihov proizvod: Kako je njemački gigant završio na rubu propasti
27.07.2026.Jedan od najpoznatijih europskih proizvođača baterija, njemačka Varta, zatražio je otvaranje stečajnog postupka u vlastitoj režiji. Dok vjerovnici razmatraju izdvajanje najprofitabilnijeg dijela poslovanja, stručnjaci upozoravaju da bi slom tvrtke mogao i
AD Plastik povećao profitabilnost i smanjio dug za 7,22 milijuna eura
27.07.2026.Neto dobit AD Plastik Grupe iznosila je u prvom polugodištu 7,58 milijuna eura što je 1,6 posto više nego u istom razdoblju lani, dok su poslovni prihodi porasli za 1,9 posto, na 76,6 milijuna eura, pokazuje financijsko izvješće te solinske kompanije za p
Podravska tvrtka gradi novi pogon i planira nova zapošljavanja
23.07.2026.Riječ je o tvrtki Dergez iz Podravskih Sesveta kod Đurđevca koja se bavi maloprodajom i pekarstvom. Imaju lanac od 26 trgovina u Podravini te pogon s pekarskim proizvodima.
Tag cloud
- 2900 članka imaju tag turizam
- 2734 članka imaju tag hrvatska
- 1521 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
- 1827 članka imaju tag svijet
- 1406 članka imaju tag ict
- 1584 članka imaju tag poljoprivreda
- 2011 članka imaju tag financije
- 544 članka imaju tag krediti
- 1665 članka imaju tag izvoz
- 1324 članka imaju tag trgovina
- 1364 članka imaju tag industrija
- 1265 članka imaju tag investicije
- 1086 članka imaju tag zapošljavanje
- 1093 članka imaju tag menadžment
- 708 članka imaju tag tehnologija
- 1189 članka imaju tag EU
- 876 članka imaju tag poduzetništvo
- 698 članka imaju tag opg
- 464 članka imaju tag BDP
- 546 članka imaju tag porezi
- 375 članka imaju tag kompanije
- 795 članka imaju tag maloprodaja
- 561 članka imaju tag poticaji
- 711 članka imaju tag marketing
- 410 članka imaju tag potpore
- 527 članka imaju tag hotelijerstvo
- 462 članka imaju tag start up
- 430 članka imaju tag vlada
- 458 članka imaju tag koronavirus
- 374 članka imaju tag žensko poduzetništvo
- 516 članka imaju tag eu fondovi
- 966 članka imaju tag kriza
- 496 članka imaju tag gospodarstvo
- 533 članka imaju tag obrazovanje
- 438 članka imaju tag osijek
- 498 članka imaju tag prehrambena industrija
- 516 članka imaju tag dzs
- 456 članka imaju tag energetika
- 419 članka imaju tag hnb
- 347 članka imaju tag hgk
Tečajna lista
| Valuta | Kupovni | Srednji | Prodajni |
|---|---|---|---|
| EUR | 7,50 | 7,53 | 7,55 |
| USD | 7,23 | 7,25 | 7,28 |
| GBP | 8,81 | 8,84 | 8,86 |
| CHF | 7,23 | 7,25 | 7,27 |
| CAD | 5,56 | 5,57 | 5,59 |
Dionice
Rast Pad Promet| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| DDJH-R-A | 51,00 | +2,27 |
| HUPZ-R-A | 1.087,99 | +1,86 |
| JDPL-R-A | 78,98 | +1,69 |
| DLKV-R-A | 125,50 | +1,13 |
| LKRI-R-A | 100,05 | +1,09 |
| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| TNPL-R-A | 638,00 | -7,38 |
| ISTT-R-A | 184,99 | -4,64 |
| ZVZD-R-A | 2.600,00 | -3,70 |
| BLJE-R-A | 84,10 | -3,69 |
| LANO-R-A | 9,01 | -3,33 |
| Ticker | Zadnja | Promet |
|---|---|---|
| INA-R-A | 3.800,00 | 1.121,33 |
| ADRS-P-A | 213,50 | 1.067,50 |
| HT-R-A | 241,99 | 407,22 |
| ADPL-R-A | 99,85 | 225,82 |
| IGH-R-A | 740,00 | 97,14 |
