Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

20 Tra 2026

Infobip obilježava 20 godina: Era AI-ja je stigla, a sljedećih 20 godina počinje sada

Izvor: www.debug.hr · Autor: Sandro Vrbanus  

Infobip obilježava 20 godina: Era AI-ja je stigla, a sljedećih 20 godina počinje sada

Globalna cloud komunikacijska platforma Infobip danas obilježava 20. obljetnicu osnutka. Pokretanjem platforme Infobip AgentOS i prelaskom agentnog AI-ja iz početne faze u široku primjenu na globalnoj razini, Infobip ulazi u najvažnije poglavlje svoje povijesti

Osnovan 13. travnja 2006. u Vodnjanu, inicijativom Silvija Kutića i Izabela Jelenića uz početni zajam od 25.000 eura, Infobip je organskim rastom dosegnuo vrijednost od milijardu dolara i prije prvog vanjskog financiranja 2020. godine. Tvrtka je od osnovnih SMS usluga kroz godine narasla do višekanalne komunikacijske platforme s više od 15 izvorno integriranih kanala.

„Dvadeset godina daje vam perspektivu. Svjedočili smo evoluciji komunikacije od SMS-a, preko višekanalnih rješenja do konverzacijskog AI-ja, a ono što dolazi predstavlja najveću transformaciju dosad. Posljednja dva desetljeća gradili smo globalnu infrastrukturu i povjerenje klijenata koje era agentnog AI-ja zahtijeva, a sada ulazimo u naše najambicioznije razdoblje“, izjavio je Silvio Kutić, suosnivač i glavni izvršni direktor Infobipa.

Prema predviđanjima Infobipa, upravo će agentni AI obilježiti sljedeće desetljeće korisničke komunikacije. Osobni AI agenti autonomno će upravljati složenim korisničkim interakcijama – od rezervacija putovanja do rješavanja problema s naplatom, a do 2030. će komunicirati izravno s AI sustavima brendova. Prema procjenama Gartnera, do 2028. AI agenti brojčano će nadmašiti ljudske prodajne predstavnike za deset puta, no manje od 40 posto njih izvijestit će o povećanju produktivnosti zahvaljujući AI agentima.

Također, istraživanje provedeno u suradnji s MIT-om pokazuje da trenutačno samo 5 posto GenAI pilot-projekata donosi mjerljivu poslovnu vrijednost, dok su fragmentirani podaci i nepovezani sustavi glavni izazovi. Infobipova platforma AgentOS odgovara na te izazove objedinjavanjem korisničkih podataka iz marketinga, prodaje i korisničke podrške u jedinstveni AI orkestracijski sloj, čime omogućuje skalabilnu primjenu agentnog AI-ja uz ugrađeni ljudski nadzor.

U eri agentnog AI-ja blizina korisniku u stvarnom vremenu više nije opcionalna

Na temelju više od dva desetljeća iskustva i vlastitih podataka, Infobip ističe da će u eri agentnog AI-ja uspjeti one kompanije koje ostanu najbliže krajnjem korisniku. Tvrtka trenutno radi i na povezivanju namjera pretraživanja direktno s RCS poslovnom komunikacijom (Rich Communication Services for Businesses), čime se omogućuje interakcija u stvarnom vremenu izravno iz rezultata pretraživanja. Do 2030. ovakav kontekstualni pristup prilagođen svakom kanalu postat će standard u komunikaciji svakog brenda.

„Kada smo registrirali tvrtku, trgovački sud je u početku odbio naziv. Morali smo objasniti zašto smo odabrali ‘info’ i ‘bip’, ističući kako ‘bip’ predstavlja prepoznatljiv zvuk poruke na danas već nostalgičnoj Nokiji 3310. Upravo to zagovaranje ideja prije nego što ih svijet prepozna je ono što smo oduvijek radili i što radimo i danas s agentnim AI-jem“, rekao je Izabel Jelenić, suosnivač i tehnički direktor Infobipa.

Ulaskom u 20. godinu poslovanja, Infobip ostaje usmjeren na svoju izvornu misiju – povezivanje ljudi korištenjem tehnologije. Taj fokus oblikovan je kroz dva desetljeća kontinuiranih inovacija i suradnje s korisnicima i partnerima.


Komentari članka

Vezani članci

Slavonac prodaje aplikaciju za prijavu gostiju tisućama iznajmljivača i na Jadranu

09.04.2026.

Završio je FERIT, na kojemu danas radi kao vanjski suradnik. Stekao je iskustvo u korporativnom svijetu, no ipak se odlučio biti poduzetnik. Njegova je aplikacija nastala lokalno, a koristi se nacionalno

Infoprojekt prodan Juniperu, CSI nastavlja akvizicije u Hrvatskoj

27.03.2026.

Riječka IT tvrtka već je šesta u Hrvatskoj koja ulazi u sustav CSI-ja, globalne grupacije s više od 1.200 kompanija i 64.000 zaposlenih

Dvojica 26-godišnjaka napustili državnu službu i izgradili AI startup vrijedan 200 milijuna dolara

26.03.2026.

Umjetna inteligencija danas piše više koda nego ljudi, no velik dio tog koda i dalje nije siguran. Osnivači Corridora tvrde da su pronašli način kako prepoznati ranjivosti prije nego što ih iskoriste napadači.

rmBug Luke Kladarića i Marija Đanića osigurao 400.000 eura investicije

25.03.2026.

Startup rmBug, koji su osnovali Luka Kladarić i Mario Đanić, osigurao je 400.000 eura pre-seed investicije od prvog regionalnog founders-for-founders fonda Silicon Gardens i poduzetnika Damira Sabola, suosnivača Iskona, Microblinka i Photomatha koji je pr

Hrvatski gaming sektor u 2024. ostvario rekordne rezultate

24.03.2026.

Prihodi dosegnuli 72,4 milijuna eura, ali bez tri najveća studija sektor pokazuje slabiji rast i sve veći manjak investicija

Tag cloud

  1. 2848 članka imaju tag turizam
  2. 2704 članka imaju tag hrvatska
  3. 1805 članka imaju tag svijet
  4. 1484 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  5. 2003 članka imaju tag financije
  6. 1561 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 1650 članka imaju tag izvoz
  8. 1320 članka imaju tag trgovina
  9. 1388 članka imaju tag ict
  10. 1331 članka imaju tag industrija
  11. 1243 članka imaju tag investicije
  12. 1079 članka imaju tag zapošljavanje
  13. 1072 članka imaju tag menadžment
  14. 1181 članka imaju tag EU
  15. 869 članka imaju tag poduzetništvo
  16. 684 članka imaju tag opg
  17. 793 članka imaju tag maloprodaja
  18. 556 članka imaju tag poticaji
  19. 690 članka imaju tag tehnologija
  20. 709 članka imaju tag marketing
  21. 406 članka imaju tag potpore
  22. 517 članka imaju tag hotelijerstvo
  23. 458 članka imaju tag koronavirus
  24. 965 članka imaju tag kriza
  25. 515 članka imaju tag eu fondovi
  26. 536 članka imaju tag porezi
  27. 491 članka imaju tag gospodarstvo
  28. 529 članka imaju tag obrazovanje
  29. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  30. 437 članka imaju tag osijek
  31. 448 članka imaju tag start up
  32. 541 članka imaju tag krediti
  33. 511 članka imaju tag dzs
  34. 452 članka imaju tag energetika
  35. 461 članka imaju tag BDP
  36. 418 članka imaju tag hnb
  37. 426 članka imaju tag vlada
  38. 345 članka imaju tag hgk
  39. 356 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  40. 440 članka imaju tag banke