Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

14 Velj 2014

'Internet diktira trendove u maloprodaji'

Izvor: liderpress.hr · Autor: Nikola Sučec  

'Internet diktira trendove u maloprodaji'

Povezani kupci budućnost su maloprodaje, a trgovci još uvijek ne znaju kako doći do njih.

Poruka je to poslana sa 5. Retail IT summita koji se ove godine održava u Hrvatskoj. Organizator summita je novosadska tvrka Retail Media, čija je prodajna menadžerica Dunja Čupić uz glavnog urednika Lidera Miodraga Šajatovića otvorila skup. Povezani kupci tj. kupci koji odluke o potrošnji donose na internetu, trend su koji diktira što će maloprodajni lanci raditi sutra, poručio je, pak, direktor Service Plusa, Darko Pavić.

Pavić je objasnio kako je osnovica povezanog kupca internet: -Zaprepastio sam se kada sam shvatio koliko zapravo malo ljudi koristi internet. U Europi je to oko dvadeset posto ukupne populacije, u obje Amerike oko deset posto, u Africi sedam, dok je najviše korisnika interneta u Aziji – čak 44 posto-.

S druge strane, u pojedinim zemljama Europe neke zemlje prednjače. U Njemačkoj internet koristi 70 posto populacije, a u skandinavskim zemljama (Švedska, Finska i Norveška) čak 90 posto. Rast korisnika interneta na globalnoj razini svake godine raste po stopi od deset posto, a glavi 'krivac' za taj trend su pametni telefoni i tableti. Mobitelom se za razliku od interneta služi nevjerojatnih 90 posto stanovnika svijeta, od čega polovica posjeduje pametni telefon.

- Najveća baza kupaca na svijetu, s više od milijardu korisnika je Facebook. Ako uz to pribrojimo i ostale društvene mreže možemo s pravom reći da su one najveća baza kupaca na svijetu. Ne samo da su tamo kupci pohranjeni sa svojim imenom i prezimenom, nego su tamo i podaci o tim kupcima. Što vole ili ne vole, što gledaj i za što se interesiraju – objašnjava Pavić.

Zaključno, Pavić poručuje kako s obzirom na to da je u fokusu trgovine kupac te njegove navike i ponašanje, trgovci nemaju izbora nego adekvatno odgovoriti na sve te promjene. Za kupce je to odlična situacija jer svaki novi trend služi zadovoljenju potreba i želja, što postoje cilj svakog trgovca.


Komentari članka

Vezani članci

I ove smo godine za uskrsne blagdane rekordno trošili, ali...

10.04.2026.

I ove smo godine za uskrsne blagdane rekordno trošili. Prema podacima Porezne uprave, u tjednu uoči Uskrsa potrošili smo gotovo 713 milijuna eura, što je 5 posto više nego u prošlogodišnjem uskrsnom tjednu.

“Kineski Amazon” stigao u Europu: Prodaje sve, od žvaka do iPhonea, uz besplatnu dostavu isti dan

19.03.2026.

Ulazak kineskog diva JD.coma u Europu dodatno pojačava konkurenciju Amazonu, koji se već suočava s rastom platformi Temu i Shein.

Diskontni lanac poznat kao ‘ubojica cijena’ stigao u Hrvatsku: Evo gdje se otvara prva poslovnica

12.03.2026.

Najave koje od kraja prošle godine pune medijske stupce potrošačkih rubrika napokon postaju stvarnost. Nizozemski diskontni lanac Action danas otvara prvu poslovnicu u Hrvatskoj, a najavljeno je kako će do kraja godine otvoriti najmanje tri poslovnice.

Hrvatska dobila novu ‘šoping meku’, stiglo i novo ime na tržištu, prostire se na 5.500 kvadrata

02.03.2026.

Buzet je dobio prvi veći šoping centar – Hey Park, smješten u poslovnoj zoni Baraka, uz glavnu gradsku prometnicu. Jučer su ga simbolično otvorili Vedran Abramović, direktor Hey Parkova, te buzetski gradonačelnik Damir Kajin. Centar je već od danas otvore

UGP: Pravo na rad nedjeljom treba vrijediti i za obiteljske obrte i trgovine

04.02.2026.

Udruga Glas poduzetnika (UGP) smatra da pravo na rad nedjeljom treba vrijediti za sva obiteljska poslovanja neovisno o pravnom obliku, dakle i za obiteljske obrte, ali i za obiteljske trgovine koje posluju kao trgovačka društva, priopćila je u utorak ta u

Tag cloud

  1. 2865 članka imaju tag turizam
  2. 1503 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  3. 2714 članka imaju tag hrvatska
  4. 1814 članka imaju tag svijet
  5. 1399 članka imaju tag ict
  6. 1575 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 2006 članka imaju tag financije
  8. 541 članka imaju tag krediti
  9. 1658 članka imaju tag izvoz
  10. 1320 članka imaju tag trgovina
  11. 1346 članka imaju tag industrija
  12. 1252 članka imaju tag investicije
  13. 1081 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1083 članka imaju tag menadžment
  15. 697 članka imaju tag tehnologija
  16. 1184 članka imaju tag EU
  17. 872 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 692 članka imaju tag opg
  19. 462 članka imaju tag BDP
  20. 362 članka imaju tag kompanije
  21. 793 članka imaju tag maloprodaja
  22. 556 članka imaju tag poticaji
  23. 710 članka imaju tag marketing
  24. 408 članka imaju tag potpore
  25. 520 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 458 članka imaju tag koronavirus
  27. 453 članka imaju tag start up
  28. 516 članka imaju tag eu fondovi
  29. 539 članka imaju tag porezi
  30. 965 članka imaju tag kriza
  31. 492 članka imaju tag gospodarstvo
  32. 365 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  33. 530 članka imaju tag obrazovanje
  34. 437 članka imaju tag osijek
  35. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  36. 513 članka imaju tag dzs
  37. 453 članka imaju tag energetika
  38. 429 članka imaju tag vlada
  39. 418 članka imaju tag hnb
  40. 346 članka imaju tag hgk