Poduzetnički portal · Članak
11 Kol 2017
Iz Walesa je došao u Osijek i zaposlio se kao programer
Izvor: lokalni.vecernji.hr · Autor: Suzana Lepan Štefančić
Nicholas Johns-Davies, 20-godišnjak iz Walesa, igrao je online videoigre i tako upoznao prijatelje iz Hrvatske. Planirao ih je posjetiti na dva tjedna, no prije nego što je ljeto uopće i stiglo – Nic se zaposlio kao programer u poznatoj osječkoj tvrtki Inchoo i iz svog Swanseaja preselio u Osijek. Nikada ranije, inače, nije ni čuo za Osijek niti je prešao granicu naše zemlje.
– Želio sam pokušati nešto novo i uzbudljivo u životu i tako sam odlučio preseliti se u Hrvatsku. Prijatelji koje sam upoznao u igrici “Team Fortress 2” pomogli su mi pronaći posao programera – započinje mladi Velšanin.
Problemi oko dozvola
Saznao je od njih za Osijek Software City, platformu koja okuplja tridesetak IT tvrtki, a među njima je i Inchoo. Nije oklijevao, poslao im je u svibnju otvorenu molbu za posao. Ta je prijava zaintrigirala Osječane, intervjuirali su ga ubrzo putem Skypea, a po razini znanja bio im je to jedan od najboljih razgovora s potencijalnim zaposlenicima u ovoj godini. No nije sve teklo tako glatko. Zbog pravnih poteškoća oko zapošljavanja stranaca tri su tjedna “tapkali u mraku”. Velika Britanija jedna je, naime, od pet članica EU koje su produžile moratorij – ograničenje zapošljavanja radnika iz Hrvatske do 1. srpnja 2018. Ista pravila stoga vrijede i za njihove stanovnike koji bi htjeli raditi u našoj zemlji.
– Odjel za strance osječkog MUP-a nije se još susreo s takvim slučajem i nisu bili upoznati s procedurom pa je to odužilo čitav proces. U nekoliko smo navrata javljali Nicu kako su izgledi da dobije dozvolu za boravak i rad gotovo nikakvi i da se ne nada previše – kaže nam Nandino Lončar, voditelj ureda u Inchoou. Na pravi put izvela ih je tek zagrebačka policija, no uslijedila su nova četiri tjedna neizvjesnosti, koliko je trebalo da dozvola za rad konačno i stigne u njihove ruke. Birokracija im je, dakle, priuštila ukupno sedam tjedana muke.
Pita li se Nicholasa, koji je na radno mjesto sjeo koncem srpnja, čekanje se isplatilo.
– Volim svoj novi posao, tvrtka je sjajna i puno sam naučio već u prva dva tjedna – zadovoljan je. Selidba mu je, priznaje, bila velika promjena u životu.
– Obitelj mi je znala da ću biti dva tjedna na praznicima u Hrvatskoj, ali ne i da ću se preseliti. Odlučio sam im reći tek kada ishodim svu papirologiju. Bili su iznenađeni, ali uglavnom sretni jer sam našao sjajan posao – otkriva. Brzo se prilagodio, uči hrvatski, a već je “na prvu” uočio koliko su hrvatski građani, kaže, otvoreni i pričljivi. Kulen mu je za sada omiljeni domaći specijalitet, a ono na što će se, vjeruje, najteže priviknuti su – paklene slavonske vrućine. Njegov potez potvrda je koliko je snažan IT sektor u gradu koji je “na glasu” po masovnim iseljavanjima.
Uvoz informatičara?
– Naravno, sve koje sam sreo zaista je zanimalo zašto sam došao u Osijek kada iz njega mnogi odlaze – ne skriva naš sugovornik.
Ne gledaju građani samo u njega s dozom čuđenja nego i u tvrtku Inchoo u kojoj je mladi Velšanin punopravni zaposlenik i prvi stranac u njihovim redovima. Njih, pak, pitaju “nisu li mogli naći web developera u Osijeku”. Pokrenulo je to odmah i nagađanja jesu li osječki IT-jevci počeli “uvoziti” informatičare.
– Kada ga nađemo u Osijeku, mi ga i zaposlimo. Dosta je kvalitetnih i prepoznatih firmi u osječkom IT sektoru i posla ima za sve koji znaju i žele raditi. Iako se situacija popravlja i stručnjaka je sve više, i potrebe za kvalitetnim kadrom su veće – poručuje Nandino Lončar iz Inchooa, koji broji 50 zaposlenih, najstarijem je tek 40 godina, a klijenti su im mahom stranci.
Još su lani iz tvrtki “pod kapom” Osijek Software Cityja poručili kako vape za vrsnim informatičarima. Da im stotinu, pa i 150 stručnjaka, mahom programera, pokuca na vrata, sve bi ih, rekli su tada, istoga trena zaposlili. I pitali bi ih znaju li još koga pouzdanoga i voljnoga zasukati rukave. Zarađivali bi prosječno 8000 do 8500 kuna na mjesec. Fakulteti nisu fokusirani na programere, za kojima je najveća potražnja jer ih se dosta iselilo iz Osijeka, a brojne su se tvrtke, paralelno, doselile u taj grad.
Komentari članka
Vezani članci
Kraj lova u mutnom? Zašto nestaju agencije za uvoz radnika
02.06.2026.Novo zapošljavanje stranaca palo za 39 posto, dok broj sezonaca i produljenja dozvola raste uz strožu kontrolu tržišta i agencija
Suvereni cloud moguć je samo ako ste Kinez ili Amerikanac
01.06.2026.Nije moguće upravljati potpuno suverenim cloudom izvan Kine ili SAD-a, smatra Douglas Toombs, potpredsjednik analitičara u Gartneru
Fonoa osigurala 110 milijuna dolara i preuzela PwC-ov porezni softver
29.05.2026.Hrvatska porezna platforma za globalne tvrtke nastavlja rast investicijom serije C, a klijenti su im neke od najvećih svjetskih platformi poput Ubera, Netflixa, Canve i Booking.com.
Kaos podataka koji košta: Domaći startup spojio ono što država nije
26.05.2026.Arhium u nekoliko sekundi spaja katastar, GUP, potresne zone i vrijednost zemljišta za investitore i agencije
Prva žena na čelu IBM-ove regije iz Hrvatske: Imamo veliki AI potencijal
25.05.2026.Lana Ilović i Goran Kruljac iz IBM-a govore o umjetnoj inteligenciji, modernizaciji kompanija i novoj utrci za IT stručnjacima
Tag cloud
- 2865 članka imaju tag turizam
- 1503 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
- 2714 članka imaju tag hrvatska
- 1813 članka imaju tag svijet
- 1399 članka imaju tag ict
- 2006 članka imaju tag financije
- 1573 članka imaju tag poljoprivreda
- 541 članka imaju tag krediti
- 1658 članka imaju tag izvoz
- 1320 članka imaju tag trgovina
- 1346 članka imaju tag industrija
- 1252 članka imaju tag investicije
- 1081 članka imaju tag zapošljavanje
- 1081 članka imaju tag menadžment
- 696 članka imaju tag tehnologija
- 1184 članka imaju tag EU
- 871 članka imaju tag poduzetništvo
- 691 članka imaju tag opg
- 462 članka imaju tag BDP
- 362 članka imaju tag kompanije
- 793 članka imaju tag maloprodaja
- 556 članka imaju tag poticaji
- 710 članka imaju tag marketing
- 408 članka imaju tag potpore
- 520 članka imaju tag hotelijerstvo
- 458 članka imaju tag koronavirus
- 453 članka imaju tag start up
- 516 članka imaju tag eu fondovi
- 539 članka imaju tag porezi
- 965 članka imaju tag kriza
- 492 članka imaju tag gospodarstvo
- 365 članka imaju tag žensko poduzetništvo
- 437 članka imaju tag osijek
- 498 članka imaju tag prehrambena industrija
- 529 članka imaju tag obrazovanje
- 513 članka imaju tag dzs
- 453 članka imaju tag energetika
- 429 članka imaju tag vlada
- 418 članka imaju tag hnb
- 346 članka imaju tag hgk
Tečajna lista
| Valuta | Kupovni | Srednji | Prodajni |
|---|---|---|---|
| EUR | 7,50 | 7,53 | 7,55 |
| USD | 7,23 | 7,25 | 7,28 |
| GBP | 8,81 | 8,84 | 8,86 |
| CHF | 7,23 | 7,25 | 7,27 |
| CAD | 5,56 | 5,57 | 5,59 |
Dionice
Rast Pad Promet| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| DDJH-R-A | 51,00 | +2,27 |
| HUPZ-R-A | 1.087,99 | +1,86 |
| JDPL-R-A | 78,98 | +1,69 |
| DLKV-R-A | 125,50 | +1,13 |
| LKRI-R-A | 100,05 | +1,09 |
| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| TNPL-R-A | 638,00 | -7,38 |
| ISTT-R-A | 184,99 | -4,64 |
| ZVZD-R-A | 2.600,00 | -3,70 |
| BLJE-R-A | 84,10 | -3,69 |
| LANO-R-A | 9,01 | -3,33 |
| Ticker | Zadnja | Promet |
|---|---|---|
| INA-R-A | 3.800,00 | 1.121,33 |
| ADRS-P-A | 213,50 | 1.067,50 |
| HT-R-A | 241,99 | 407,22 |
| ADPL-R-A | 99,85 | 225,82 |
| IGH-R-A | 740,00 | 97,14 |
