Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

20 Velj 2026

Kreće EastInvest: EU osigurao 28 milijardi eura pomoći za devet istočnih članica

Izvor: forbes.dnevnik.hr · Autor: Borivoje Dokler  

Kreće EastInvest: EU osigurao 28 milijardi eura pomoći za devet istočnih članica

Europska komisija pokrenula je strategiju za potporu članicama EU koje graniče s Rusijom, Ukrajinom i Bjelorusijom, mobilizirajući milijarde eura kako bi preokrenula gospodarski i demografski pad.

Europska komisija predstavila je strategiju za potporu istočnim pograničnim regijama koje se suočavaju s gospodarskim nazadovanjem, demografskim pritiscima i hibridnim prijetnjama proizašlima iz rata u Ukrajini. Devet država članica EU – Finska, Estonija, Latvija, Litva, Poljska, Slovačka, Mađarska, Rumunjska i Bugarska – trebale bi imati koristi od inicijative usmjerene na područja pogođena smanjenim ulaganjima, padom broja stanovnika i poremećajima prekograničnih aktivnosti.

Središnji dio strategije je EastInvest, instrument koji će u suradnji s Europskom investicijskom bankom i Svjetskom bankom osigurati 28 milijardi eura zajmova kako bi se potaknula ulaganja i oživjela poslovna aktivnost u pogođenim regijama.

“Ova inicijativa razvijena je u suradnji s tim područjima i njihovim zajednicama kako bi se osiguralo da ostanu dinamična mjesta za život, rad i razvoj te da zadrže konkurentnost”, izjavio je Raffaele Fitto, izvršni potpredsjednik za koheziju i reforme. Raspodjela sredstava među državama članicama još nije utvrđena. Dužnosnici EU-a trebali bi se krajem veljače sastati s predstavnicima država članica na događanju posvećenom EastInvestu, piše Euronews.

Baltičke države i Poljska znatno su ojačale svoje istočne granice kao odgovor na hibridne taktike Rusije i Bjelorusije, uključujući organizirano preusmjeravanje migranata preko granica EU-a s ciljem destabilizacije država članica.

Bjelorusija je prošle godine također lansirala stotine balona u litavski zračni prostor, što je uzrokovalo poremećaje u kontroli zračnog prometa.


Komentari članka

Vezani članci

MMF blago snizio prognozu rasta hrvatskog gospodarstva, očekuje veću inflaciju

15.04.2026.

Hrvatsko gospodarstvo porast će ove godine za 2,6 posto, nešto slabije no što su pokazivale dosadašnje prognoze, objavio je u utorak Međunarodni monetarni fond (MMF), dok bi manjak u bilanci plaćanja trebao biti znatno veći.

JAVNI POZIV: Potpore za razvoj poduzetništva Grada Osijeka

13.04.2026.

Grad Osijek objavio je Javni poziv za dodjelu potpora iz Općeg programa razvoja poduzetništva za 2026. godinu (POT-OS-2026). Poziv je namijenjen poduzetnicima koji žele unaprijediti svoje poslovanje kroz dostupne gradske potpore.

UGP traži veću transparentnost i učinkovitost upravljanja javnim novcem

10.04.2026.

UGP naglašava kako je cilj doprinijeti razvoju učinkovitijeg i pravednijeg sustava te jačanju percepcije pravednosti i jednakih standarda

Nikad više milijunaša: 10 posto u Hrvatskoj drži pola imovine

07.04.2026.

Uz rekordno bogatstvo u svijetu i Hrvatskoj, razvija se cijeli ekosustav usluga za HNWI klijente, od investicijskih savjeta do pravnih i concierge usluga

Koliko će trajati početna faza nekažnjavanja poduzetnika za pogreške?

30.03.2026.

Podatak da je u sedamdeset dana fiskalizirano više od 23 milijuna e-računa govori o veličini i važnosti projekta. No nije sve krenulo glatko

Tag cloud

  1. 2847 članka imaju tag turizam
  2. 2698 članka imaju tag hrvatska
  3. 1805 članka imaju tag svijet
  4. 1484 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  5. 2002 članka imaju tag financije
  6. 1560 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 1649 članka imaju tag izvoz
  8. 1320 članka imaju tag trgovina
  9. 1387 članka imaju tag ict
  10. 1329 članka imaju tag industrija
  11. 1243 članka imaju tag investicije
  12. 1079 članka imaju tag zapošljavanje
  13. 1071 članka imaju tag menadžment
  14. 1181 članka imaju tag EU
  15. 868 članka imaju tag poduzetništvo
  16. 684 članka imaju tag opg
  17. 793 članka imaju tag maloprodaja
  18. 556 članka imaju tag poticaji
  19. 690 članka imaju tag tehnologija
  20. 709 članka imaju tag marketing
  21. 406 članka imaju tag potpore
  22. 517 članka imaju tag hotelijerstvo
  23. 458 članka imaju tag koronavirus
  24. 965 članka imaju tag kriza
  25. 515 članka imaju tag eu fondovi
  26. 536 članka imaju tag porezi
  27. 490 članka imaju tag gospodarstvo
  28. 529 članka imaju tag obrazovanje
  29. 497 članka imaju tag prehrambena industrija
  30. 437 članka imaju tag osijek
  31. 448 članka imaju tag start up
  32. 541 članka imaju tag krediti
  33. 510 članka imaju tag dzs
  34. 452 članka imaju tag energetika
  35. 461 članka imaju tag BDP
  36. 418 članka imaju tag hnb
  37. 426 članka imaju tag vlada
  38. 345 članka imaju tag hgk
  39. 356 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  40. 440 članka imaju tag banke