Poduzetnički portal · Članak
28 Ruj 2009
Kriza srezala kongrese
Izvor: www.slobodnadalmacija.hr · Autor: RUŽICA MIKAČIĆ, MAGDALENA DRUŽIJANIĆ
Kongresi traju tek dan-dva, simpoziji se pretvaraju u jednodnevna iscrpljujuća predavanja, konferencije i konvencije gotovo u pravilu imaju puno manje sudionika koji ostaju noćiti, pa “industrija sastanaka”, kako se često govori o poslovnim skupovima, seminarima i drugim službenim okupljanjima ljudi iste profesije, bilježi značajan pad prometa i zarade u cijeloj Europi, pa i u Hrvatskoj.
Sve u jedan dan
Na osnovi dosadašnjih rezultata, procjenjuje se da bi broj takvih turističkih putovanja u ovoj godini kod nas mogao biti i do 20 posto slabiji od lanjskoga, a zarada od poslovnih putovanja ima već registrirani pad od 10 posto, a boljitak se ne očekuje ni u jesenskom dijelu godine.
Kao posljedice recesije i “stezanja remena” u tvrtkama, manje se putuje, kraće zadržava na putu i puno manje troši na boravke izvan ureda. Ekonomska kriza i značajno smanjenje proračuna za takve rashode najviše pogađa hotele visoke kategorije u kojima je do kraja lipnja održano 2586 poslovnih skupova na kojima se uprihodilo 112,5 milijuna kuna, što je puno manje nego lani u isto vrijeme.
Prvi put nakon više desetaka godina (s izuzetkom ratnih) broj poslovnih skupova u hotelima čiji program podrazumijeva noćenje bio je manji od broja skupova bez noćenja. Jednodnevna poslovna druženja, konferencije ili sastanci postali su tako sve češća praksa, pa je u dosadašnjem dijelu godine bilo 1373 poslovna skupa bez noćenja, dok je onih u kojima se trebalo i prespavati u hotelu bio 170 manje, a u njima je ukupno sudjelovalo nešto više od 200 tisuća ljudi. Upravo zbog toga je i pad prihoda od takvih skupova u hotelima znatno manji, baš kao što radi toga i Udruga hrvatskih putničkih agencija bilježi dvoznamenkasti pad prodaje avio-karata za službena putovanja. -Generalno je tržište kongesnog turizma u padu.
Brojni organizatori različitih događanja koji se s novim poslovnim modelima nisu prilagodili situaciji na tržištu u velikim su problemima. Neki su već nestali s tržišta, i to prije ljeta, dok ostali bilježe pad sudionika i do 40 posto – komentira trenutačnu situaciju kongresnih okupljanja Tomislav Gavazzi, direktor Infoarena Grupe, koja se između ostalog bavi organizacijom financijskih skupova, konferencija i različitih skupova.
Pad prihoda od kotizacija i sponzora
Ako se, objašnjava, zadrži stari poslovni model koji ne podrazumijeva angažiranje cijele lokalne zajednice i ciljno biranje klijentele koja će doći na određeni skup, kao kod novih modela, organizatori kongresnog turizma bilježit će velik pad jer tvrtke režu troškova prvo na marketingu i edukaciji, pa će automatski pasti prihodi od sponzora i kotizacija za konferencije.
-Rast bilježe oni koji se prilagođavaju novim uvjetima poslovanja, inoviraju nove poslovne modele, te se prilagođavaju potrebama i mogućnostima tržišta. Nastat će još veći jaz između organizatora konferencija – onih koji će propasti i onih koji će još pojačati poziciju na tržištu jer će dobiti dio prihoda onih koji su propali.
Otkazana događanja
Konkretan odgovor o tome kakvo je stanje po pitanju organizacije i sudjelovanja na takvim skupovima, iako smo pitanja uputili na nekoliko adresa, dobili smo samo iz Adris grupe.
-Iako za cjelovitu ocjenu sezone treba završiti turističku godinu, s obzirom na to da se u MICE segmentu (skupovi, konvencije) značajniji kongresi ugovaraju preko godinu dana unaprijed, već sada je evidentno da su fizički pokazatelji poslovanja u tom segmentu u laganom padu, u odnosu na prošlu godinu. Razlog tomu jest velik broj otkazanih događanja posebno u predsezoni te oscilacije broja sudionika kongresa, i to za 30 posto - kaže Vanja Mohorović iz Maistre d.d., članice Adris Grupe u kojoj na razini ove godine očekuju realizaciju od 70-ak kongresa s prosječnim brojem 100 - 150 sudionika.
Komentari članka
Vezani članci
Čak 74% građana planira ljetovanje u Hrvatskoj, prosječna potrošnja raste na 1.404 eura
20.04.2026.Interes građana za ljetovanje u Hrvatskoj ostaje stabilan: čak 74% ispitanika planira provesti ljetni odmor unutar zemlje što je na razini prošlogodišnjih rezultata. Istovremeno, raste planirana potrošnja: građani će za ljetovanje u prosjeku izdvojiti 1.4
Turizam nam ozbiljno posustaje u utrci s Mediteranom. Već treću godinu zaredom padaju realni prihodi
16.04.2026.U odnosu na predpandemijsku 2019. Hrvatska realno ostvaruje oko petinu manje prihoda, pogoršanje je ubrzano, dok cijenama gotovo dosežemo prosjek EU-a
Ne prodaje se više smještaj nego doživljaj – kreativne industrije mijenjaju turizam Istre
15.04.2026.Marijana Dabo Percan predsjednica je Strukovne grupe kulturno-kreativnih industrija Kreativna Istra pri Hrvatskoj gospodarskoj komori - Županijskoj komori Pula, gdje aktivno djeluje na jačanju vidljivosti i gospodarske uloge sektora. Fokus njezina djelova
Uskrsna tradicija, sunce i toplo vrijeme: Predsezona u Dubrovniku i Splitu
10.04.2026.Uskrs označava službeni početak turističke predsezone u Dubrovniku. Ljetni red letenja uveden je prošlog vikenda u Zračnoj luci "Ruđer Bošković", a Stradun je danas bio pun posjetitelja iz svih krajeva svijeta. Najave za ljeto su odlične, pa ipak, promatr
Produženi uskrsni vikend u Hrvatskoj donio više od 411.000 noćenja
10.04.2026.Tijekom produženog uskrsnog vikenda u Hrvatskoj je ostvareno 121 500 turističkih dolazaka i 411 200 noćenja, pokazuju najnoviji podaci sustava e-visitor. Podaci za današnji dan još se obrađuju, no zanimljivo je da smo i bez uključenog ponedjeljka nadmašil
Tag cloud
- 2848 članka imaju tag turizam
- 2704 članka imaju tag hrvatska
- 1805 članka imaju tag svijet
- 1484 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
- 2003 članka imaju tag financije
- 1561 članka imaju tag poljoprivreda
- 1650 članka imaju tag izvoz
- 1320 članka imaju tag trgovina
- 1388 članka imaju tag ict
- 1331 članka imaju tag industrija
- 1243 članka imaju tag investicije
- 1079 članka imaju tag zapošljavanje
- 1072 članka imaju tag menadžment
- 1181 članka imaju tag EU
- 869 članka imaju tag poduzetništvo
- 684 članka imaju tag opg
- 793 članka imaju tag maloprodaja
- 556 članka imaju tag poticaji
- 690 članka imaju tag tehnologija
- 709 članka imaju tag marketing
- 406 članka imaju tag potpore
- 517 članka imaju tag hotelijerstvo
- 458 članka imaju tag koronavirus
- 965 članka imaju tag kriza
- 515 članka imaju tag eu fondovi
- 536 članka imaju tag porezi
- 491 članka imaju tag gospodarstvo
- 529 članka imaju tag obrazovanje
- 498 članka imaju tag prehrambena industrija
- 437 članka imaju tag osijek
- 448 članka imaju tag start up
- 541 članka imaju tag krediti
- 511 članka imaju tag dzs
- 452 članka imaju tag energetika
- 461 članka imaju tag BDP
- 418 članka imaju tag hnb
- 426 članka imaju tag vlada
- 345 članka imaju tag hgk
- 356 članka imaju tag žensko poduzetništvo
- 440 članka imaju tag banke
Tečajna lista
| Valuta | Kupovni | Srednji | Prodajni |
|---|---|---|---|
| EUR | 7,50 | 7,53 | 7,55 |
| USD | 7,23 | 7,25 | 7,28 |
| GBP | 8,81 | 8,84 | 8,86 |
| CHF | 7,23 | 7,25 | 7,27 |
| CAD | 5,56 | 5,57 | 5,59 |
Dionice
Rast Pad Promet| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| DDJH-R-A | 51,00 | +2,27 |
| HUPZ-R-A | 1.087,99 | +1,86 |
| JDPL-R-A | 78,98 | +1,69 |
| DLKV-R-A | 125,50 | +1,13 |
| LKRI-R-A | 100,05 | +1,09 |
| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| TNPL-R-A | 638,00 | -7,38 |
| ISTT-R-A | 184,99 | -4,64 |
| ZVZD-R-A | 2.600,00 | -3,70 |
| BLJE-R-A | 84,10 | -3,69 |
| LANO-R-A | 9,01 | -3,33 |
| Ticker | Zadnja | Promet |
|---|---|---|
| INA-R-A | 3.800,00 | 1.121,33 |
| ADRS-P-A | 213,50 | 1.067,50 |
| HT-R-A | 241,99 | 407,22 |
| ADPL-R-A | 99,85 | 225,82 |
| IGH-R-A | 740,00 | 97,14 |
