Poduzetnički portal · Članak
24 Tra 2024
Mađari navodno ponudili najviše za Fortenovine tvrke. Analitičari: To više veze nema s biznisom!
Izvor: lidermedia.hr · Autor: Ksenija Puškarić
Do sredine lipnja trebali bi doznati hoće li Fortenovin agrobiznis, odnosno kompanije Belje, Vupik, PIK Vinkovci i Vinka dobiti novog vlasnika. U igri su nakon predavanja neobvezujućih ponuda ‘ostale‘ tek tri tvrtke koje su upravo u procesu dubinskog snimanja. Za Fortenovu je zainteresirana Podravka, koja je od početka slovila kao ‘najlogičniji, ali i najpoželjniji kupac‘ te konzorcij Žito grupe iz Osijeka u vlasništvu Marka Pipunića i đakovačke Osatine Mirka Ervačića, koje su svojom ponudom iznenadile brojne dionike domaćeg biznisa.
I Podravka i slavonski konzorcij navodno za agrobiznis Fortenove nude oko 300 milijuna eura, što je daleko manje od navodne ponude mađarske Mészáros grupe, u vlasništvu najbogatijeg Mađara, poduzetnika Lőrinca Mészárosa, inače bliskog prijatelja Viktora Orbana, koja je bliža iznosu od pola milijarde eura. Ono što se iz svega navedenog može zaključiti jest da je Vladin plan da Podravka postane vlasnikom Fortenovina biznisa u ovakvim konstelacijama poprilično neizvjestan, mada ne i sasvim nemoguć.
Žito i Osatina djeluju kao ozbiljan ponuditelj. Njihov je plan, tako se barem šuška, da bi Žito preuzelo Belje i Vupik, dok bi Osatina ‘dobila‘ PIK Vinkovci, odnosno uzgoj voća i povrća. No, kako bi obje tvrtke financirale preuzimanje, još nije sasvim jasno pa i ne čudi da se u poslovnoj zajednici šuška da možda imaju trećeg partnera.
Pola milijarde samo za zemlju?
Mađarska ponuda izazvala je daleko veće čuđenje domaće biznis zajednice. Fortenovin agrobiznis, onaj u koji se godinama nije ulagalo i koji tek čeka pošteni investicijski zamašnjak, navodno ne vrijedi pola milijarde eura. Ni blizu! Ekonomski analitičari i poznavatelji prilika na hrvatskoj M&A sceni, kao i poslovni konzultanti s kojima je Lider o ovoj transakciji komunicirao, svi oni ističu da je mađarska ponuda u ovom konkretnom slučaju ‘sve, samo biznis ne‘. Pola milijarde eura za zastarjelu tehnologiju i male prinose, ali za i obradivo poljoprivredno zemljište koje je u koncesiji, poruka je, smatraju, jedne Vlade, drugoj. Tim više što je Lőrinc Mészáros itekako blizak Orbanu.
- Kako ta ponuda nema veze s biznisom, tako ni odluka o kupcu vjerojatno neće imati veze s biznisom - ističe jedan Liderov sugovornik.
Besramna cifra
Ni uprava Fortenove, ni Vlada (barem ne ona koju je donedavna vodio Andrej Plenković i u kojoj nije bilo Domovinskog pokreta) nisu baš najsretnije činjenicom da je za kompanije koje imaju koncesije na velike površine obradive zemlje u istočnoj Slavoniji zainteresiran stranac, niti da nudi toliku besramnu cifru.
A činjenica da se ta ponuda, navodno, uvjetuje produljenjem koncesija i to daleko dugoročnijim, upalila je sve alarme. Uostalom, slavonski i baranjski političari, kao i oni s Markova trga itekako su svjesni potpora koje dobivaju pripadnici mađarske nacionalne manjine na istoku Hrvatske od mađarske vlade, što za zemljište, što za poljoprivrednu proizvodnju. Treba li toliko obradive zemlje prepustiti kontroli druge države, svakako nije ni samo pitanje na koje biznis treba dati odgovor.
Kako bi se naizgled zadržao dobrosusjedski odnos Zagreba i Budimpešte započela je stoga, doznajemo, operacija potpomaganja domaćim poduzetnicima da preuzmu Fortenovin agrobiznis. Ta operacija uključuje domaći financijski sektor koji je dobio zadatak smisliti plan kako preuzeti kompanije iz Fortenovina portfelja i kako stvoriti dojam da se u njih ulaže taman toliko da se ne ugrozi poslovanje onih koji su nositelji te transakcije. Ako to uključuje suradnju Podravke, Žita i Osatine, i to je navodno na stolu.
Koliko je taj plan ozbiljan, trebalo bi se znati kroz koji tjedan kada završi dubinsko snimanje. Zbog ugovora o tajnosti koji je uobičajen dio tog procesa, niti jedna strana ne može otkrivati detalje.
Komentari članka
Vezani članci
Žito grupa kupila Zvijezdu: Vrijednost transakcije viša od 115 milijuna eura
17.05.2026.Zaključen je proces kupoprodaje kompanija Zvijezda i Zvijezda Slovenija. Žito d.d. dobiva tri snažna regionalna brenda Zvijezdu, Margo i Omegol
Vina Belje šire nasade u Baranji: 17 hektara novih vinograda na Banovom brdu
14.05.2026.Na položaju Banovo brdo u vinogorju Baranja zasađeno je 17 hektara novih vinograda Vina Belje, izvijestili su u petak iz tvrtke Podravka Agri, podsjetivši i na 23 hektara vinograda koji su zasađeni prije dvije godine
Fortenova prodala Vinku plus
13.04.2026.FORTENOVA grupa i poljoprivredna kompanija Osatina grupa potpisale su kupoprodajni ugovor kojim Osatina grupa preuzima Vinku plus sa sjedištem u Vinkovcima, priopćila je Fortenova.
Vina sa ženskim potpisom osvojila svijet
17.03.2026.Prolazimo kroz neobičnu šumu gordih divova od inoks čelika u pratnji Marijane Škiljo koja nam sa strašću priča o citrusnum notama, lepršavosti, taninima i stamenim tijelima.
Podravka postaje najveći proizvođač krumpira u Hrvatskoj
25.02.2026.Potpisali su ugovor s tvrtkom Kanaan iz Donjeg Miholjca, najznačajnijim domaćim proizvođačem čipsa, čime se površine s krumpirom povećavaju na 130 hektara. Zbog dobre kvalitete tla i sustava navodnjavanja cjelokupna proizvodnja bit će locirana na ratarsk
Tag cloud
- 2865 članka imaju tag turizam
- 1503 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
- 2714 članka imaju tag hrvatska
- 1813 članka imaju tag svijet
- 1399 članka imaju tag ict
- 2006 članka imaju tag financije
- 1573 članka imaju tag poljoprivreda
- 541 članka imaju tag krediti
- 1658 članka imaju tag izvoz
- 1320 članka imaju tag trgovina
- 1346 članka imaju tag industrija
- 1252 članka imaju tag investicije
- 1081 članka imaju tag zapošljavanje
- 1081 članka imaju tag menadžment
- 696 članka imaju tag tehnologija
- 1184 članka imaju tag EU
- 871 članka imaju tag poduzetništvo
- 691 članka imaju tag opg
- 462 članka imaju tag BDP
- 362 članka imaju tag kompanije
- 793 članka imaju tag maloprodaja
- 556 članka imaju tag poticaji
- 710 članka imaju tag marketing
- 408 članka imaju tag potpore
- 520 članka imaju tag hotelijerstvo
- 458 članka imaju tag koronavirus
- 453 članka imaju tag start up
- 516 članka imaju tag eu fondovi
- 539 članka imaju tag porezi
- 965 članka imaju tag kriza
- 492 članka imaju tag gospodarstvo
- 365 članka imaju tag žensko poduzetništvo
- 437 članka imaju tag osijek
- 498 članka imaju tag prehrambena industrija
- 529 članka imaju tag obrazovanje
- 513 članka imaju tag dzs
- 453 članka imaju tag energetika
- 429 članka imaju tag vlada
- 418 članka imaju tag hnb
- 346 članka imaju tag hgk
Tečajna lista
| Valuta | Kupovni | Srednji | Prodajni |
|---|---|---|---|
| EUR | 7,50 | 7,53 | 7,55 |
| USD | 7,23 | 7,25 | 7,28 |
| GBP | 8,81 | 8,84 | 8,86 |
| CHF | 7,23 | 7,25 | 7,27 |
| CAD | 5,56 | 5,57 | 5,59 |
Dionice
Rast Pad Promet| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| DDJH-R-A | 51,00 | +2,27 |
| HUPZ-R-A | 1.087,99 | +1,86 |
| JDPL-R-A | 78,98 | +1,69 |
| DLKV-R-A | 125,50 | +1,13 |
| LKRI-R-A | 100,05 | +1,09 |
| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| TNPL-R-A | 638,00 | -7,38 |
| ISTT-R-A | 184,99 | -4,64 |
| ZVZD-R-A | 2.600,00 | -3,70 |
| BLJE-R-A | 84,10 | -3,69 |
| LANO-R-A | 9,01 | -3,33 |
| Ticker | Zadnja | Promet |
|---|---|---|
| INA-R-A | 3.800,00 | 1.121,33 |
| ADRS-P-A | 213,50 | 1.067,50 |
| HT-R-A | 241,99 | 407,22 |
| ADPL-R-A | 99,85 | 225,82 |
| IGH-R-A | 740,00 | 97,14 |
