Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

22 Lis 2016

Marić najavio poreznu revoluciju: Od 1.1. velikoj većini Hrvata rastu plaće

Izvor: www.index.hr · Autor: d.h.  

Marić najavio poreznu revoluciju: Od 1.1. velikoj većini Hrvata rastu plaće

DANAS je u emisiji RTL Danas gostovao potpredsjednik Vlade i ministar financija Zdravko Marić, koji je najavio velike promjene u idućih nekoliko godina.

Marić je na početku ponudio odgovor o tome koliko će plaće biti više od siječnja 2017. godine te kome.

"Vi znate da je ideja bila od samog početka da se napravi jedna cjelovita, sveobuhvatna reforma. Porez na dohodak je jedan od segmenata. A ono što smo već ranije komunicirali, pri tome i dalje stojimo. Dakle, najviši dohodci, ona najviša stopa, tu će doći sigurno do neke korekcije. Ali, mi želimo zadržati socijalnu pravednost, tako da se to ukupno moguće porezne rasterećenje, kada kažem ukupno moguće, vi znate da ja kao ministar financija sigurno neću dovoditi u pitanje proračunsku i politiku javnog duga. Dakle, sve što je u našim projekcijama sadržano da je moguće podnijeti već u 2017., mi ćemo probati sprovesti u djelo tako da će tu promjenu osjetiti velika većina građana. Kod poreza na dohodak moram vrlo jasno reći, dakle, u ovom trenutku nekih 915 tisuća građana nije uopće u poreznim škarama. Svim ovim našim izmjenama, taj broj će se povećati na milijun i pol", kazao je, a prokomentirao je i promjene koje očekuju najugroženije - one koji imaju ispod četiri tisuće kuna plaću.

"Što se tiče poreza na dohodak, dakle, dobar dio njih već u ovom trenutku nije u poreznim škarama, ali upravo zato koristim taj pojam sveobuhvatne i cjelovite porezne reforme jer će podići njihov raspoloživi dohodak nekim zahvatima u drugim sustavima, prije svega u sustavu PDV-a. Dakle, što se tiče opće stope PDV-a, ona nije za prvu ruku, u prvom koraku, ali je moguće napraviti određeno redefiniranje stopa", kazao je.

Progovorio je i o kalkulacijama rasta plaća.

Osmijeh na licu

"Imamo kalkulacija, preko šezdeset scenarija koje smo napravili. Osmijeh je na mom licu, došli smo do konačnog rješenja, i to konačno rješenje u ponedjeljak prezentiramo na razini Vlade. Nakon toga ćemo ići s detaljima, naravno ako dobijemo prolaznu ocjenu. Doći će do promjene i razreda, doći će do promjene i stopa i u svakom slučaju velika većina građana će to osjetiti kao povećanje plaća.

Dakle, sveobuhvatnom i cjelovitom poreznom reformom velika većina će osjetiti pozitivne pomake", odgovorio je na pitanje o tome rastu li plaće svim Hrvatima od 1. siječnja, a progovorio je i o smanjenju PDV-a.

"Ideja nije bila nikada, tako i u izbornom programu je bilo zapisano, da u prvoj godini, već u drugoj godini. Međutim, već u 2017. je ideja da idemo s redefiniranjem sniženih stopa. Dakle, ono što sam nekoliko puta komunicirao, dakle i u sustavu poreza na dodanu vrijednost vidimo neke nelogičnosti, nepravde. Hrvatski građanin, pa čak i onaj s najnižim dohotkom u ovom trenutku plaća manji PDV na recimo sto kuna u odnosu na rezidenta. Tako da, te stvari ćemo sigurno uzeti u obzir i kroz to redefiniranje mislim da ćemo polučiti isto dobar efekt", kazao je, a pojasnio je i zašto misli da bi smanjenjem PDV-a trgovci smanjili cijene.

"Imamo iskustvo gdje je bilo snižavanje i jače u smislu uvođenja reducirane, odnosno snižene stope PDV-a pa nije bilo nekakvog efekta. Dakle, te neke nelogičnosti i nepravde mi pokušavamo promijeniti", istaknuo je Marić.

Za kraj je progovorio i o uvođenju poreza na imovinu.

Porez na nekretnine 2018. godine

"Porez na nekretnine s 1.1. 2018. godine.

2017. godina će biti iskorištena za primjenu i adaptaciju postojećeg sustava komunalne naknade, jedinice lokalne i područne samouprave će tu biti apsolutno uključene jer je to njihov prihod. S druge strane, ono što je važno, već u ovom trenutku sve naše simulacije koje već sada radimo pokazuju da za veliku većinu građana neće značiti povećanje. Ali, kada sam spomenuo jedinice lokalne i područne samouprave, možda i ovu priliku da iskoristim jer znam da je na njima dosta veliki pritisak, kad smo pričali i porezu na dohodak, njima će se ovaj put kompenzirati. Za razliku od prijašnjih izmjena, ovaj put će im se kompenzirati", zaključio je.


Komentari članka

Vezani članci

BBC: Ove turističke destinacije su kao Hrvatska, ali jeftinije

21.04.2026.

BBC je izdvojio nekoliko lokacija koje sve više dobivaju na popularnosti, a namijenjenih Britancima koji traže povoljniju i pomalo drugačiju destinaciju za ljeto.

Rat, kriza, inflacija – ništa nas ne odvraća od odmora, većina će ljetovati u Hrvatskoj

21.04.2026.

Čak 93 posto hrvatskih građana planira bar jedno putovanje u ovoj godini, a pritom čak 74 posto ispitanika planira provesti ljetni odmor unutar zemlje, što je na razini prošlogodišnjih rezultata.

Čak 74% građana planira ljetovanje u Hrvatskoj, prosječna potrošnja raste na 1.404 eura

20.04.2026.

Interes građana za ljetovanje u Hrvatskoj ostaje stabilan: čak 74% ispitanika planira provesti ljetni odmor unutar zemlje što je na razini prošlogodišnjih rezultata. Istovremeno, raste planirana potrošnja: građani će za ljetovanje u prosjeku izdvojiti 1.4

HUP: Plaće u javnom sektoru 600 eura veće nego kod privatnika

20.04.2026.

Hrvatsko gospodarstvo u sljedeće dvije godine zadržat će stabilan rast, ali uz izražene rizike povezane s inflacijom, rastom troškova rada, slabljenjem konkurentnosti te pritiscima na održivost javnih financija, procjenjuju u Hrvatskoj udruzi poslodavaca

MojPosao objavio iznos prosječne plaće s dodacima u prvom kvartalu 2026.

17.04.2026.

U Hrvatskoj je prosječna mjesečna neto plaća, s uračunatim dodacima, u prvom ovogodišnjem kvartalu iznosila 1.609 eura, što je dva posto više nego u prethodnom tromjesečju i devet posto više u odnosu na isto razdoblje prošle godine, podaci su servisa Moja

Tag cloud

  1. 2850 članka imaju tag turizam
  2. 2706 članka imaju tag hrvatska
  3. 1808 članka imaju tag svijet
  4. 1486 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  5. 2003 članka imaju tag financije
  6. 1565 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 1651 članka imaju tag izvoz
  8. 1320 članka imaju tag trgovina
  9. 1388 članka imaju tag ict
  10. 1334 članka imaju tag industrija
  11. 1244 članka imaju tag investicije
  12. 1079 članka imaju tag zapošljavanje
  13. 1074 članka imaju tag menadžment
  14. 1182 članka imaju tag EU
  15. 869 članka imaju tag poduzetništvo
  16. 685 članka imaju tag opg
  17. 793 članka imaju tag maloprodaja
  18. 556 članka imaju tag poticaji
  19. 691 članka imaju tag tehnologija
  20. 709 članka imaju tag marketing
  21. 406 članka imaju tag potpore
  22. 517 članka imaju tag hotelijerstvo
  23. 458 članka imaju tag koronavirus
  24. 965 članka imaju tag kriza
  25. 515 članka imaju tag eu fondovi
  26. 536 članka imaju tag porezi
  27. 491 članka imaju tag gospodarstvo
  28. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  29. 529 članka imaju tag obrazovanje
  30. 438 članka imaju tag osijek
  31. 448 članka imaju tag start up
  32. 541 članka imaju tag krediti
  33. 511 članka imaju tag dzs
  34. 452 članka imaju tag energetika
  35. 461 članka imaju tag BDP
  36. 418 članka imaju tag hnb
  37. 426 članka imaju tag vlada
  38. 345 članka imaju tag hgk
  39. 360 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  40. 440 članka imaju tag banke