Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

23 Lip 2009

Market-makeri održavaju likvidnost

Izvor: www.tportal.hr · Autor: tportal.hr  

Market-makeri održavaju likvidnost

Nova pravila Zagrebačke burze, odobrena krajem prošlog tjedna, donose novu kotaciju, Prime market, kao i niz novosti vezanih uz market-makere.

Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (Hanfa) odobrila je krajem prošlog tjedna nova pravila Zagrebačke burze (ZSE). Ta će se pravila primjenjivati od 20. srpnja ove godine, navodi se u priopćenju ZSE.

Među novostima koja donose, najveći je dio vezan uz tzv. održavatelje tržišta (market-makere), piše Poslovni dnevnik. Brokerske kuće već dulje vrijeme izražavaju interes upravo za time da postanu market-makeri za pojedine vrijednosne papire. Radi se o posebnom statusu na domaćoj burzi kojim će određeni članovi održavati likvidnost pojedinim vrijednosnicama. Oni će morati istaknuti cijenu po kojoj su voljni kupiti te po kojoj će biti voljni prodati određeni vrijednosni papir. Vezano uz te 'specijaliste', kako ih se naziva u pravilima, je uvođenje i tzv. Prime marketa.

Tako bi trgovanje na ZSE ubuduće trebalo biti podijeljeno na tri kotacije, odnosno tri tržišta. Za uvrštenje dionica u Redovno tržište u slobodnoj trgovini morat će biti barem 15 posto od ukupnog broja izdanih dionica. Za uvrštenje u Službeno tržište, koje je trenutno najviša kotacija Zagrebačke burze taj će udio morati iznositi 25 posto dionica. No, u pravilima se dodaje kako se članstvo u određenom tržištu može odobriti čak i ako pojedina dionica ne zadovoljava udio slobodne trgovine, ako 'Burza utvrdi da je moguća fair, uredna i djelotvorna trgovina'. Uz to, dionice moraju zadovoljavati i zahtjeve zakona za uvrštenje u pojedino tržište.

Kako bi dionice bile uvrštene u Prime market, koji je novost na burzi, one moraju zadovoljavati sve uvjete za Službeno tržište, no izdavatelj mora imati potpisane ugovore i s najmanje dva market-makera. Nova pravila iščekivala su se već mjesecima. Tržište se uzburkalo početkom godine kad je s primjenom počeo novi Zakon o tržištu kapitala. Pojedine tvrtke su krenule s delistiranjem svojih dionica iz Redovitog tržišta no Hanfa ih je onemogućila obrazloženjem da to neće biti moguće dok se ne donesu nova pravila. U međuvremenu je delistiranje bitno otežano zakonskim promjenama. Nedavno su prihvaćene izmjene zakona kojima se tvrtku koja želi delistirati svoje dionice primorava da traži odobrenje 3/4 svojih dioničara te da isplati dioničare koji se ne slažu s odlukom.

Multilateralna trgovinska platforma (MTP) još je jedan novitet koji donose nova pravila Zagrebačke burze. Radi se o trgovinskoj platformi na kojoj će se trgovati vrijednosnim papirima za koje će vrijediti puno niži zahtjevi o transparentnosti nego na tri kotacije Uređenog tržišta. Sukladno tome, rizik trgovanja tim vrijednosnicama bit će veći kao i moguće oscilacije cijena.


Komentari članka

Vezani članci

Dionice Atlantic grupe porasle za 4,42 posto

02.03.2026.

Na Zagrebačkoj burzi u ponedjeljak se očekuje oprezno trgovanje, a investitori će pratiti zbivanja na globalnim burzama, nakon što su Izrael i SAD napali Iran, pri čemu je vidljivo preusmjeravanje kapitala u sigurna utočišta poput zlata, a pozorno se prat

Vugrinčić: Ove godine otvaramo poljsko tržište, a u planu je još jedno

09.02.2026.

Prošla, 2025. godina bila je najbolja dosad za tržište ETF-ova (engl. exchange traded fund, investicijski fond koji obično prati neki burzovni indeks). Globalna imovina u tim investicijskim proizvodima narasla je na oko 19,85 bilijuna dolara, što je gotov

Crobexi u ovoj godini porasli više od 20 posto

30.12.2025.

Na Zagrebačkoj se burzi u utorak očekuje mirno trgovanje jer se posljednjeg trgovinskog dana ove godine ne očekuju značajnije vijesti, dok su Crobexi na putu velikih dobitaka u ovoj godini.

Tokić izlazi na burzu

15.10.2025.

TOKIĆ grupa, vodeći trgovac autodijelovima u regiji, putem inicijalne javne ponude (IPO) dionica planira prikupiti oko 30 milijuna svježeg kapitala koji planira ulagati i u daljnje akvizicije te izgradnju novog logističko-distributivnog centra, a upis dio

Vlasnicima najpopularnijih dionica u džepove se slilo 787 milijuna eura

14.10.2025.

Nakon približno 10 posto u 2024., u ovoj godini je dodatan skok dividendi od 25 posto, a najviše su rasle isplate Spana i Končar - D&ST-a

Tag cloud

  1. 2865 članka imaju tag turizam
  2. 1503 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  3. 2714 članka imaju tag hrvatska
  4. 1813 članka imaju tag svijet
  5. 1399 članka imaju tag ict
  6. 2006 članka imaju tag financije
  7. 1573 članka imaju tag poljoprivreda
  8. 541 članka imaju tag krediti
  9. 1658 članka imaju tag izvoz
  10. 1320 članka imaju tag trgovina
  11. 1346 članka imaju tag industrija
  12. 1252 članka imaju tag investicije
  13. 1081 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1081 članka imaju tag menadžment
  15. 696 članka imaju tag tehnologija
  16. 1184 članka imaju tag EU
  17. 871 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 691 članka imaju tag opg
  19. 462 članka imaju tag BDP
  20. 362 članka imaju tag kompanije
  21. 793 članka imaju tag maloprodaja
  22. 556 članka imaju tag poticaji
  23. 710 članka imaju tag marketing
  24. 408 članka imaju tag potpore
  25. 520 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 458 članka imaju tag koronavirus
  27. 453 članka imaju tag start up
  28. 539 članka imaju tag porezi
  29. 516 članka imaju tag eu fondovi
  30. 965 članka imaju tag kriza
  31. 492 članka imaju tag gospodarstvo
  32. 365 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  33. 437 članka imaju tag osijek
  34. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  35. 529 članka imaju tag obrazovanje
  36. 513 članka imaju tag dzs
  37. 453 članka imaju tag energetika
  38. 429 članka imaju tag vlada
  39. 418 članka imaju tag hnb
  40. 346 članka imaju tag hgk