Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

19 Lis 2024

Muzej iluzija spreman za prodaju: Invera Equity Partners angažirali investicijsku banku u SAD-u

Izvor: lidermedia.hr · Autor: Roko Kalafatić  

Muzej iluzija spreman za prodaju: Invera Equity Partners angažirali investicijsku banku u SAD-u

Private equity fond Invera Equity Partners trenutno priprema prodaju globalne franšize Muzej iluzija, čiju vrijednost procjenjuju na stotine milijuna eura, a očekuje se da će ova transakcija biti jedna od najvećih prodaja hrvatske kompanije u povijesti.

Muzej iluzija je svoj put započeo kao inovativan lokalni koncept koji se uz Inveru proširio na više od 25 zemalja i danas privlači pažnju svjetskih investitora, a kako je za Lider rekao Slaven Kordić, partner u Inveri, prvi koraci prema exitu već su poduzeti.

- Možemo potvrditi da smo angažirali vodeću investicijsku banku u SAD-u kako bismo se pripremili za potencijalne buduće korake. S obzirom da se radi o globalom biznisu svjesni smo da pripremni proces može trajati godinama pogotovo uzimajući u obzir značajani potencijal za daljnji rast kompanije kao i sve veću zainteresiranost potencijalnih investitora. Iako trenutno nismo u aktivnom prodajnom procesu, s obzirom na prirodu našeg poslovanja, uvijek promatramo potencijalne prilike, a pogotovo ako bi iste mogle dodatno osnažiti našu poziciju za rast. Naravno, konačnu riječ oko evaluacije i ‘timinga‘ imat će tržište, no jasno vidimo veliku priliku za daljnji rast, što dodatno motivira naše napore u pripremi i istraživanju svih mogućnosti - kaže Kordić.

Fokus na rast i širenje
Ovo nije jedini projekt na kojem Invera radi. Njihov prvi fond, vrijedan oko 60 milijuna eura, već je osigurao pozamašan broj ulaganja, ali kompanija ne planira stati. Kordić je već ranije naglasio kako je u pripremi drugi fond, koji će biti znatno veći – između 120 i 180 milijuna eura. Ovaj fond bit će usmjeren na iste vrste kompanija u koje su dosad ulagali, ali će proširiti teritorij prema zapadnim tržištima.

Invera je dosad pokazala da zna prepoznati potencijal u lokalnim projektima i pretvoriti ih u globalne uspjehe, a Muzej iluzija dobar je primjer toga. Prema Kordićevim riječima, ova franšiza je idealan slučaj kako privatni kapital može ubrzati rast tvrtke i omogućiti joj izlazak na globalno tržište.

Fondovi u Hrvatskoj
Podsjećamo, u Hrvatskoj je trenutačno devetnaest domaćih i regionalnih društava za upravljanje fondovima rizičnoga kapitala, koji raspolažu s više od 3,2 milijarde eura, što je, za ilustraciju, pola iznosa kredita koje su domaće banke plasirale poduzećima za investicije.

Kako privatni kapital nastavlja igrati ključnu ulogu u razvoju i širenju domaćih kompanija, sve je jasnije da će slijedeće godine donijeti uzbudljive trenutke za Inveru, pogotovo s očekivanim exitom iz Muzeja iluzija i prikupljanjem novog fonda.

- Podižemo drugi fond s ciljem širenja i daljnjeg rasta, što će nam omogućiti još veći utjecaj na tržištu - zaključuje Kordić.


Komentari članka

Vezani članci

Fortenova prodala Vinku plus

13.04.2026.

FORTENOVA grupa i poljoprivredna kompanija Osatina grupa potpisale su kupoprodajni ugovor kojim Osatina grupa preuzima Vinku plus sa sjedištem u Vinkovcima, priopćila je Fortenova.

Infoprojekt prodan Juniperu, CSI nastavlja akvizicije u Hrvatskoj

27.03.2026.

Riječka IT tvrtka već je šesta u Hrvatskoj koja ulazi u sustav CSI-ja, globalne grupacije s više od 1.200 kompanija i 64.000 zaposlenih

Novi vlasnik 3. maja: 'Investirat ćemo odmah od 5 do 10 milijuna eura u strojeve i opremu'

23.03.2026.

Vlasnik slovenske Iskra grupe u razgovoru za naš list govori o prvim potezima i nužnim ulaganjima u "3. maj 1905" za koji je uvjeren da ima budućnost

Žito grupa preuzima baranjsku tvrtku s više od 1.000 ha poljoprivrednog zemljišta

11.03.2026.

Žito grupa nastavlja širenje poljoprivredne proizvodnje u istočnoj Hrvatskoj. Potpisan je kupoprodajni ugovor između tvrtke Novi Agrar, članice Žito grupe, i baranjske tvrtke Anabbela iz Duboševice, čime potonja prelazi u stopostotno vlasništvo Žito grupe

Talijanski VDA Telkonet preuzeo 100 posto riječkog Adria Electronica

09.03.2026.

Talijanski tehnološki div dovršio potpunu integraciju hrvatskog proizvođača pametnih hotelskih sustava s prihodima od 5,22 milijuna eura

Tag cloud

  1. 2847 članka imaju tag turizam
  2. 2703 članka imaju tag hrvatska
  3. 1805 članka imaju tag svijet
  4. 1484 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  5. 2003 članka imaju tag financije
  6. 1560 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 1650 članka imaju tag izvoz
  8. 1320 članka imaju tag trgovina
  9. 1387 članka imaju tag ict
  10. 1330 članka imaju tag industrija
  11. 1243 članka imaju tag investicije
  12. 1079 članka imaju tag zapošljavanje
  13. 1072 članka imaju tag menadžment
  14. 1181 članka imaju tag EU
  15. 868 članka imaju tag poduzetništvo
  16. 684 članka imaju tag opg
  17. 793 članka imaju tag maloprodaja
  18. 556 članka imaju tag poticaji
  19. 690 članka imaju tag tehnologija
  20. 709 članka imaju tag marketing
  21. 406 članka imaju tag potpore
  22. 517 članka imaju tag hotelijerstvo
  23. 458 članka imaju tag koronavirus
  24. 965 članka imaju tag kriza
  25. 515 članka imaju tag eu fondovi
  26. 536 članka imaju tag porezi
  27. 491 članka imaju tag gospodarstvo
  28. 529 članka imaju tag obrazovanje
  29. 497 članka imaju tag prehrambena industrija
  30. 437 članka imaju tag osijek
  31. 448 članka imaju tag start up
  32. 541 članka imaju tag krediti
  33. 511 članka imaju tag dzs
  34. 452 članka imaju tag energetika
  35. 461 članka imaju tag BDP
  36. 418 članka imaju tag hnb
  37. 426 članka imaju tag vlada
  38. 345 članka imaju tag hgk
  39. 356 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  40. 440 članka imaju tag banke