Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

25 Lis 2022

Natječaj iz fondova EU-a za poduzetnike iz prerađivačke industrije

Izvor: vijesti.hrt.hr · Autor: Sanja Smiljanić Grubišić/Dnevnik/IMS/I.Z./HRT  

Natječaj iz fondova EU-a za poduzetnike iz prerađivačke industrije

Suočen s energetskom krizom, dio tvrtki planira ulaganja u zelenu proizvodnju koja je klimatski prihvatljivija i ekonomski povoljnija. To će biti moguće uz financijsku potporu Europske unije, odnosno resornog ministarstva koje je objavilo poziv za povlačenje nepovratnog novca za tvrtke iz prerađivačke industrije.

- Idemo k tome da smo što manje ovisni o drugima da što više možemo proizvesti vlastite energije, rekao je proizvođač peleta Mario Rengel.

- Ima firmi koje se oslanjaju na poticaje EU-a i države i sve je više privatne inicijative gdje ljudi prepoznaju mogućnost ulaganja i sve više sami ulažu u izgradnju solarnih elektrana, naglasio je proizvođač solarnih panela Tomislav Denić.

Sufinancirat će se prihvatljivi troškovi od 35 do 80 posto, ovisno o njihovoj vrsti, lokaciji i ulaganju u tvrtkama koje zapošljavaju do tri tisuće zaposlenika. Visina potpore za pojedinu tvrtku može iznositi do 35 milijuna kuna.

- Ulaganjem u proizvodne kapacitete jačat će konkurentnost hrvatskih poduzeća, kreirat će se nova radna mjesta i sve će to rezultirati kreiranjem dodane vrijednosti za sve hrvatske obitelji što je jedini temelj za daljnje jačanje našeg društva, poručio je ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović.

U fokusu ovog natječaja su energetska učinkovitost, jačanje održivosti proizvodnje, ublažavanje klimatskih promjena, upotreba recikliranih materijala te doprinos zelenim ciljevima EU-a.

- Ako ste vi rekli da ćete smanjiti CO2 vi ćete kada projekt završi morati to učiniti inače će vam se oduzeti dio bespovratnih sredstava koji vam je dodijeljen i tako će biti za svaki od zelenih kriterija, istaknula je konzultantica za fondove EU-a Ariana Vela.

Riječ je o do sada najvećoj financijskoj injekciji za poduzetnike u sklopu nacionalnog programa oporavka i otpornosti vrijednoj gotovo dvije milijarde kuna. Očekuje se da će zahtjev za tim nepovratnim sredstvima podnijeti više stotina tvrtki.


Komentari članka

Vezani članci

Pokreni nešto svoje: 10 novih poduzetnika ulazi u program koji je dosad generirao 3,9 milijuna eura društvene vrijednosti

02.06.2026.

Jubilarni 10. ciklus programa okuplja novih 10 impact poduzetnika, čime zajednica “Pokreni nešto svoje” raste na ukupno 78 hrvatskih poduzeća

Do kraja godine svi koji se griju putem toplane morat će ugraditi razdjelnike

11.05.2026.

Već 14 godina razdjelnici topline izazivaju podjele i reakcije među stanarima zgrada koje se griju putem toplane. Još ih nisu ugradili stanari u svim zgradama, a to su prema zakonu obvezni do početka iduće godine. Oni koji ih ne budu imali, plaćat će pena

Kako je Hrvatska izgubila razvojnu utrku započetu prije 22 godine

04.05.2026.

Nakon 1. svibnja 2004. i najvećeg proširenja EU većina država tranzicijske Europe ubrzano je rasla. Hrvatska to do danas nije nadoknadila Subota, 1. svibnja 2004. bio je prijelomni dan za Europu. Ulaskom deset država u Europsku uniju stvorena je nova kon

Otvoren natječaj vrijedan 32 mil. €: Evo koliko možete dobiti za krave, svinje, ovce i koze

03.04.2026.

Potpora se dodjeljuje za pokriće troškova nastalih prilikom povećanja standardnog prinosa potencijala za proizvodnju na gospodarstvu

Otvorene prijave za novi ciklus programa “Pokreni nešto svoje”

25.03.2026.

Otvorene su prijave za deseto izdanje programa “Pokreni nešto svoje” namijenjenog mikro impact poduzetnicima koji razvijaju poslovne ideje s mjerljivim društvenim ili okolišnim učinkom.

Tag cloud

  1. 2865 članka imaju tag turizam
  2. 1503 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  3. 2714 članka imaju tag hrvatska
  4. 1813 članka imaju tag svijet
  5. 1399 članka imaju tag ict
  6. 2006 članka imaju tag financije
  7. 1573 članka imaju tag poljoprivreda
  8. 541 članka imaju tag krediti
  9. 1658 članka imaju tag izvoz
  10. 1320 članka imaju tag trgovina
  11. 1346 članka imaju tag industrija
  12. 1252 članka imaju tag investicije
  13. 1081 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1081 članka imaju tag menadžment
  15. 696 članka imaju tag tehnologija
  16. 1184 članka imaju tag EU
  17. 871 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 691 članka imaju tag opg
  19. 462 članka imaju tag BDP
  20. 362 članka imaju tag kompanije
  21. 793 članka imaju tag maloprodaja
  22. 556 članka imaju tag poticaji
  23. 710 članka imaju tag marketing
  24. 408 članka imaju tag potpore
  25. 520 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 458 članka imaju tag koronavirus
  27. 453 članka imaju tag start up
  28. 516 članka imaju tag eu fondovi
  29. 539 članka imaju tag porezi
  30. 965 članka imaju tag kriza
  31. 492 članka imaju tag gospodarstvo
  32. 365 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  33. 437 članka imaju tag osijek
  34. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  35. 529 članka imaju tag obrazovanje
  36. 513 članka imaju tag dzs
  37. 453 članka imaju tag energetika
  38. 429 članka imaju tag vlada
  39. 418 članka imaju tag hnb
  40. 346 članka imaju tag hgk