Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

07 Pro 2008

Poduzetnici i radnici gubitnici proračuna za 2009.

Izvor: www.poslovni.hr · Autor: Poslovni dnevnik  

Poduzetnici i radnici gubitnici proračuna za 2009.

Pregled novog prijedloga proračuna za 2009. godinu pokazuje da će proračunski gubitnici biti poduzetnici, radnici, seljaci, svećenici i svi obveznici poreza na dohodak, dok se dobitnicima mogu smatrati vojska, policija, odnosno cjelokupna državna administracija.

Primjerice, za obranu će se ukupno potrošiti 5,52 posto više, za samo finaciranje oružanih snaga izdvojit će se 3,28 mlijardi kuna što je oko 75 milijuna kuna više, a za opremanje i modernizaciju vojske naći će se velikih 550 milijuna kuna, što je čak 30,14 posto više nego u lanjskom proračunu ili 120 milijuna kuna više, piše Vecernji.hr. S povećanjem proračuna od oko 7,66 posto država je bila vrlo blagonaklona prema MUP-u tako da će policajci moći uživati u višim plaćama. Potpore kućanstvima i gospodarstvu, koje su ove godine bile 600 milijuna kuna, pale su na samo 150 milijuna kuna. U isto vrijeme država je skresala stavku povrata poreza i prireza na dohodak s ovogodišnjih 1,37 milijardi kuna na 910 milijuna u idućoj godini.

Budući da se ove godine nisu mijenjala porezna pravila, svota povrata poreza trebala bi ostati ista ako ne i veća. U Ministarstvu poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja dobili su 4,29 posto više, tj. 4,73 milijarde kuna, ali su pri tome odlučili povećati troškove administracije za 19 posto, a plaće za 24 posto. Istodobno, za poticaje u poljoprivredi i ribarstvu odlučili su potrošiti 11,4 posto manje, odnosno 2,57 milijardi kuna ili 330 milijuna kuna manje. Uštedjeli su tako na stavci poticanja poljoprivredne proizvodnje i intervencija na tržištu kao i na stavci intervencija ravnateljstva za tržišne i strukturne potpore poljoprivredi zajedno 218 milijuna kuna.

I pod stavkama Ministarstva gospodarstva primjetna su razna smanjenja u odnosu na ovu godinu. Manje su subvencije poljoprivrednicima, obrtnicima, malim i srednjim poduzetnicima, zatim, manje će se dati za prekvalifikacije i dokvalifikacije, za sustavno poticanje zapošljavanja, smanjuju se poticaji za proizvodnju i poticaji za poduzetničku infrastrukturu. Poticaji za brodogradnju su manji 19,5 posto (73 milijuna kuna), a subvencije i inovacije u brodogradnji smanjene su za gotovo četvrtinu u odnosu na 2008, tj. za 93 milijuna kuna. Za povećanje konkurentnosti hrvatske industrije planira se 68 milijuna kuna manje (– 28 posto)

Turizmu 17 milijuna kuna manje

Turizmu, za koji će 2009. bez dileme biti krizna, namijenjeno je 17 milijuna kuna manje, što je minus prema ovoj godini od oko sedam posto. Državna je vlast za 2009. turizmu postrožila režim usprkos otežanim poslovnim uvjetima i suprotnim očekivanjima. Samo su hotelijeri istakli zahtjev državi za izvanrednih sto milijuna kuna potpora. Kako bilo, turizam će dogodine imati nešto više od 243 miljuna kuna. Na gubitku će između ostalog biti programi vezani uz golf, potpore konkurentnosti, unutrašnjosti i priredbe u turizmu.


Komentari članka

Vezani članci

Završava era zimmer freia: Što čeka male iznajmljivače?

31.07.2026.

Novi porezi, stroža pravila i pad profitabilnosti mijenjaju privatni smještaj, a stručnjaci upozoravaju da je doba rekorda završilo.

Manje antibiotika na farmi: Kako inovacije u hranidbi mijenjaju moderno stočarstvo

31.07.2026.

Akreditirani sustavi upravljanja kvalitetom, pokusne farme za svinje i perad te suradnja s vodećim svjetskim znanstvenim institucijama i obrazovnim centrima, dio je onoga što Agrofeed čini jednom od vodećih tvrtki europske industrije stočne hrane.

Elitni dio hrvatskog turizma ne gubi goste: "Najveći izazov nam je što nam nedostaju iskusni radnici"

30.07.2026.

Nautička sezona u hrvatskim marinama s većim udjelom stalnih vezova je stabilna, a u čarteru izloženija kasnijim rezervacijama i snažnoj mediteranskoj konkurenciji, dok je nedostatak iskusnog osoblja i dalje glavni izazov, rekla je za Hinu predsjednica Ud

Što se iznajmljivača tiče, Airbnb više nema prednost nad Bookingom

30.07.2026.

Airbnb mijenja model naplate provizije za domaćine, umjesto dosadašnja tri posto, iznajmljivači će plaćati 15,5 posto naknade. Iznajmljivači nisu sretni zbog ove promjene, jer kako kažu, njome Airbnb gubi svoju prednost ispred konkurencije.

Poljoprivredna komora: Stanje je alarmantno, prijeti gašenje OPG-ova. Situacija izmiče kontroli

29.07.2026.

Situacija u poljoprivredi vrlo je loša, negdje i alarmantna jer se uz afričku svinjsku kugu pojavila kuga malih preživača, a poskupljenje plavog dizela prisilit će male poljoprivrednike na zatvaranje OPG-ova, rečeno je u ponedjeljak na konferenciji za nov

Tag cloud

  1. 2891 članka imaju tag turizam
  2. 2729 članka imaju tag hrvatska
  3. 1518 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  4. 1820 članka imaju tag svijet
  5. 1405 članka imaju tag ict
  6. 1584 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 2010 članka imaju tag financije
  8. 544 članka imaju tag krediti
  9. 1665 članka imaju tag izvoz
  10. 1323 članka imaju tag trgovina
  11. 1363 članka imaju tag industrija
  12. 1265 članka imaju tag investicije
  13. 1086 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1090 članka imaju tag menadžment
  15. 703 članka imaju tag tehnologija
  16. 1186 članka imaju tag EU
  17. 876 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 697 članka imaju tag opg
  19. 463 članka imaju tag BDP
  20. 544 članka imaju tag porezi
  21. 371 članka imaju tag kompanije
  22. 795 članka imaju tag maloprodaja
  23. 560 članka imaju tag poticaji
  24. 711 članka imaju tag marketing
  25. 409 članka imaju tag potpore
  26. 524 članka imaju tag hotelijerstvo
  27. 430 članka imaju tag vlada
  28. 460 članka imaju tag start up
  29. 458 članka imaju tag koronavirus
  30. 373 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  31. 516 članka imaju tag eu fondovi
  32. 966 članka imaju tag kriza
  33. 496 članka imaju tag gospodarstvo
  34. 533 članka imaju tag obrazovanje
  35. 438 članka imaju tag osijek
  36. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  37. 515 članka imaju tag dzs
  38. 454 članka imaju tag energetika
  39. 419 članka imaju tag hnb
  40. 347 članka imaju tag hgk