Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

01 Ruj 2011

Pred Nadanom Vidoševićem peti mandat na čelu HGK?

Izvor: www.vjesnik.hr · Autor: Mladen BOKULIĆ  

Pred Nadanom Vidoševićem peti mandat na čelu HGK?

Izborna skupština Hrvatske gospodarske komore (HGK), koja će se održati u ponedjeljak, trebala bi peti put potvrditi dosadašnjeg čelnika Komore Nadana Vidoševića ili, pak, neku od eventualno pristiglih kandidatura. Hoće li biti još kandidata znat će se tek neposredno prije Skupštine, jer kandidature treba potvrditi Upravni odbor HGK. Prema pisanju Poslovnog dnevnika, Vidošević je zasad jedini kandidat. Kako, pak, doznajemo u Komorinu odjelu za odnose s javnošću, bude li još prijava znat će se neposredno prije Upravnog odbora. Bude li izabran, Vidošević će postati dužnosnik s najduljim stažem na jednoj visokoj funkciji u Hrvatskoj.

Premda se u medijima pisalo o mogućim kandidatima, oni su to redom opovrgavali. Ako Vidošević ostane jedini kandidat, postavlja se pitanje kako to da čovjek kojem još od prvog mandata zamjeraju dosta toga nema protukandidata te zašto se oni koji osporavaju njegov rad, i sami ne kandidiraju. Neke od vodećih ekonomista upitali smo i o tome i o radu same Komore. Ekonomist Damir Novotny nije htio komentirati kandidature za predsjednika Komore, jer smatra da je to političko pitanje, no smatra da hrvatska ekonomija treba jednu takvu instituciju. Jer, naglašava, nije bitan čovjek, nego funkcioniranje Komore, koja bi po njegovu mišljenju gospodarstvenicima trebala pružiti puno više i imati puno veću ulogu u oporavku hrvatskoga gospodarstva. Kao dobar primjer istaknuo je austrijska gospodarska predstavništva u Hrvatskoj kao dobro organizirana i koja uvelike pružaju podršku svojim gospodarstvenicima u našoj zemlji. To bi, kaže, trebao pružiti i HGK, posebno na međunarodnom planu. Novotny ističe i da Vlada radi na ustrojavanju ekonomske diplomacije pri našim veleposlanstvima i konzulatima. Trenutačno ih je desetak, a trebali bi promicati interese naših poduzeća izvan Hrvatske. Ta bi se Vladina inicijativa trebala ujediniti s Komorinim pružanjem podrške na međunarodnom planu, po uzoru na Austriju, ali i Italiju, naglašava Novotny. HGK, dodaje, nešto i poduzima u vezi s tim, ali bi mogao i znatno više s obzirom na svoje resurse.

Glavni ekonomski strateg SDP-a Branko Grčić činjenicu da je Vidošević trenutačno jedini kandidat vidi kao »strah« drugih eventualno zainteresiranih da neće proći izbor. Slaže se da bi HGK po uzoru na gospodarske komore u Europi, ali i svijetu mogao puno više pomoći hrvatskom gospodarstvu, pogotovo kada se ono bori za kakav-takav oporavak, i to kroz povećanje industrijske proizvodnje, posebno izvozne, a što bi dovelo i do poboljšanja platne bilance. Ističe da uspješnost rada HGK mora biti mjerljiva, čime će Komorina nastojanja i pomoć biti uvjerljivija. Osvrnuo se i na prozivanje nekih poduzetnika, koji ne koriste usluge Komore, zbog naplate članarine, istaknuvši da ni jedan poslovni subjekt ne bi imao ništa protiv plaćanja članarine Komori kada bi bio siguran da ona djeluje kvalitetno i u njegovu korist, izravno ili neizravno.

Zamjenik ravnatelja Hrvatske udruge poslodavaca Bernard Jakelić smatra da bi članovi Komore trebali nominirati i druge kandidate za čelnika, a zašto to eventualno nisu učinili, nije htio komentirati. No, kao važno za daljnji rad Komore naglašava potrebu njezine reforme, jer trenutačno ne daje koliko bi mogla, posebno s obzirom na potencijal i infrastrukturu kojom raspolaže. Pod tim podrazumijeva 400 djelatnika, dvadesetak županijskih komora, te strana predstavništva čiji bi doprinos mogao biti mnogo veći. HGK bi i kroz promociju, slaže se i Jakelić, mogao puno više činiti za hrvatsko gospodarstvo.

Ekonomski strateg HNS-a Dragan Kovačević ističe, pak, da »ljudi svašta pričaju«, jer peta kandidatura za predsjednika Komore upućuje na to da su članovi ipak zadovoljni Vidoševićevim radom i da ga podupiru. Po Kovačeviću, Vidošević ima dobre ideje, no na mjestu prvog čovjeka Komore mogao bi i trebao dati puno više. Dragan Kovačević postavlja i pitanje trebaju li poduzetnici koji ne koriste usluge Komore i dalje plaćati članarinu.


Komentari članka

Vezani članci

Tržište rada traži nove vještine, nužno povezati obrazovanje i gospodarstvo

20.03.2026.

Zbog sve izraženijeg nedostatka radnika, osobito kvalificiranih, nužno je snažnije povezivanje obrazovnog sustava i gospodarstva te veća ulaganja u razvoj vještina koje odgovaraju stvarnim potrebama tržišta, pokazali su rezultati istraživanja Hrvatske gos

Proljetna sjetva 2026.: Dovoljno sjemena, rast interesa za jednu uljaricu, a što je s gnojivom?

09.03.2026.

Prema najnovijim podacima Državnog zavoda za statistiku, u 2025. godini proizvedeno je oko 1,05 milijuna tona pšenice, čime je prvi put premašena simbolična granica od milijun tona

Ozbiljan deficit: Fali nam 30 milijuna litara vina, a omotnica neiskorištena

26.02.2026.

Pokrivenost uvoza izvozom pala je s gotovo 50 posto prije desetak godina na manje od 30% danas, rekao je prof. dr.sc. Dragan Kovačević, potpredsjednik HGK naglasivši da je zato važno da i novac koji dolazi kroz Vinsku omotnicu iskoristimo u cijelosti.

Marže sve tanje: Ugostiteljima troškovi, pogotovo plaće, rastu brže od prometa

25.02.2026.

Ugostiteljskom sektoru promet raste, ali izazove u poslovanju predstavljaju brži rast rashoda od prihoda zbog pritiska rastućih troškova rada, energenata, sirovina i ostaloga, što im smanjuje profitne marže i bruto investicije u novu dugotrajnu imovinu, p

Održana 29. Zlatna kuna, najbolja mala tvrtka je riječki "Think First"

09.10.2025.

Dobitnica Zlatne kune za životno djelo je Gordana Kovačević, dugogodišnja liderica Ericsson Nikola Tesle

Tag cloud

  1. 2847 članka imaju tag turizam
  2. 2703 članka imaju tag hrvatska
  3. 1805 članka imaju tag svijet
  4. 1484 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  5. 2003 članka imaju tag financije
  6. 1560 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 1650 članka imaju tag izvoz
  8. 1320 članka imaju tag trgovina
  9. 1387 članka imaju tag ict
  10. 1330 članka imaju tag industrija
  11. 1243 članka imaju tag investicije
  12. 1079 članka imaju tag zapošljavanje
  13. 1072 članka imaju tag menadžment
  14. 1181 članka imaju tag EU
  15. 868 članka imaju tag poduzetništvo
  16. 684 članka imaju tag opg
  17. 793 članka imaju tag maloprodaja
  18. 556 članka imaju tag poticaji
  19. 690 članka imaju tag tehnologija
  20. 709 članka imaju tag marketing
  21. 406 članka imaju tag potpore
  22. 517 članka imaju tag hotelijerstvo
  23. 458 članka imaju tag koronavirus
  24. 965 članka imaju tag kriza
  25. 515 članka imaju tag eu fondovi
  26. 536 članka imaju tag porezi
  27. 491 članka imaju tag gospodarstvo
  28. 529 članka imaju tag obrazovanje
  29. 497 članka imaju tag prehrambena industrija
  30. 437 članka imaju tag osijek
  31. 448 članka imaju tag start up
  32. 541 članka imaju tag krediti
  33. 511 članka imaju tag dzs
  34. 452 članka imaju tag energetika
  35. 461 članka imaju tag BDP
  36. 418 članka imaju tag hnb
  37. 426 članka imaju tag vlada
  38. 345 članka imaju tag hgk
  39. 356 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  40. 440 članka imaju tag banke