Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

25 Kol 2009

Pritisnuti krizom građani se raspituju o raskidu životnog osiguranja

Izvor: www.vecernji.hr · Autor: Valentina Wiesner Mijiić  

Pritisnuti krizom građani se raspituju o raskidu životnog osiguranja

Info telefone osiguravatelja preplavili su upiti građana o posljedicama raskida polica životnog osiguranja. Premda svi osiguravatelji zbog krize i tanjih novčanika građana bilježe trend rasta prekida ugovora, to još nije masovna pojava jer je – neisplativo. Budući da im nije praksa hvaliti se lošim rezultatima, rijetki otkrivaju stvarne podatke.

Osim zajma, osiguranik koji nije u stanju plaćati premiju ima na raspolaganju nekoliko opcija manje nepovoljnih od raskida ugovora.Jedna je kapitalizacija police, pri čemu uplate miruju, a klijent je i dalje osiguranik na novu kapitaliziranu svotu, uz manju godišnju premiju. Premiju može smanjiti i ukidanje osiguranja od posljedica nesretnog slučaja. Samo trećina klijenata koji upadnu u krizu raskine policu životnog osiguranja.

30% više raskida
U prva četiri mjeseca 2009. Grawe je zabilježio 1247 otkupa polica životnog osiguranja, lani 943 (32,2% više). Svjesni krize, klijentima su, umjesto prekida polica, ponudili zajam, čije je jamstvo polica osiguranja. Nude predujam od 80 posto otkupne vrijednosti police, nakon isteka jedne desetine trajanja osiguranja, uz uvjet da otkupna vrijednost s pripisanom dobiti premašuje 1090 eura.

– Predujam se vraća u cijelosti tijekom trajanja osiguranja ili kod neke od isplata po polici, no prednost je što osiguranik ne gubi na pripisanoj dobiti niti vrijednosti police. Kamate su 9% – objašnjava Martina Bedak, voditeljica Graweova odjela životnih osiguranja. Isplate po otkupljenim policama u Uniqi su do svibnja dosegnule oko četiri milijuna kuna.

Prosječna otkupna vrijednost bila je 20 posto ugovorene svote. Lani su imali četiri puta manje otkupljenih polica. Za pozajmicu se kod njih odlučuje oko 10% klijenata i ona može iznositi 90 posto iznosa otkupne vrijednosti police, uz 9% kamata. Otplaćuju se samo kamate, a iznos pozajmice vraća se jednokratno. Ako se ne vrati do isteka trajanja ugovora o osiguranju, umanjuje se osigurana svota.

Prevelik gubitak
U Croatia osiguranju od početka godine imali su 20 posto više zahtjeva za otkup polica, a rast priznaju i Allianz i Agram life, no zasad se, kažu, ne radi o značajnom povećanju. Napominju da je veći dio porasta očekivan zbog prirodnog starenja portfelja i većeg broja klijenata koji ostvaruju pravo na otkup, dok je manji dio svakako prouzročen krizom.

– Ono čega ima puno više jesu upiti klijenata o mogućnostima prekida police ili smanjenja premije – ističe Sonja Miočić, direktorica Allianzove službe korporativnih komunikacija. Prekine li osiguranje prije navršene tri godine, osiguranik ne dobiva ništa, a osiguravatelji se pravdaju da je to tako zbog njihovih velikih početnih troškova zaključenja osiguranja.


Komentari članka

Vezani članci

Razlika između operativnog i financijskog leasinga?

16.05.2025.

Jeste li ikada stajali pred odlukom o nabavi novog vozila, ali se niste mogli odlučiti između operativnog i financijskog leasinga? Mnogi se poduzetnici i privatne osobe nađu u toj dilemi, jer obje opcije imaju svoje prednosti i nedostatke. U ovom članku d

Pula preusmjerava europska sredstva: Inovacijski centar prioritet pred Rojcem

16.05.2025.

U prostorijama pulske Komunalne palače dana, 13. svibnja 2025. godine održana je deveta sjednica Koordinacijskog vijeća Urbanog područja Pula kojom je predsjedavao gradonačelnik Grada Pula-Pola Filip Zoričić. Sjednici su se odazvali gradonačelnici i načel

U Londonu otkrivena 'Hrvatska priča o uspjehu': Ova tvrtka pokazuje da se može

14.05.2025.

'U manje od pet godina realizirali smo više od 18 uspješnih M&A transakcija, mnoge u bliskoj suradnji s MidEuropom. Svi glavni hrvatski mirovinski fondovi su naši partneri, a imali smo i snažnu podršku s tržišta kapitala. Mi smo transparentna i dobro orga

U kojim europskim zemljama bogati dobivaju najviše poreznih olakšica?

08.05.2025.

Brojne zemlje Europe, gladne ulaganja i poreznih prihoda, nastoje postati mamac za imućne pojedince koji žele biti još imućniji

Bitcoin i Ether u porastu nakon najave trgovinskih pregovora između SAD-a i Kine

08.05.2025.

Najveće kriptovalute, Bitcoin i Ether, zabilježile su rast uslijed optimizma potaknutog najavom trgovinskih pregovora između SAD-a i Kine, što je pozitivno utjecalo i na azijske dionice te dolar

Tag cloud

  1. 2724 članka imaju tag turizam
  2. 2593 članka imaju tag hrvatska
  3. 1714 članka imaju tag svijet
  4. 1403 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  5. 1941 članka imaju tag financije
  6. 1617 članka imaju tag izvoz
  7. 1502 članka imaju tag poljoprivreda
  8. 1296 članka imaju tag trgovina
  9. 1358 članka imaju tag ict
  10. 1200 članka imaju tag investicije
  11. 1269 članka imaju tag industrija
  12. 1060 članka imaju tag zapošljavanje
  13. 1033 članka imaju tag menadžment
  14. 857 članka imaju tag poduzetništvo
  15. 1159 članka imaju tag EU
  16. 636 članka imaju tag opg
  17. 776 članka imaju tag maloprodaja
  18. 532 članka imaju tag poticaji
  19. 654 članka imaju tag tehnologija
  20. 692 članka imaju tag marketing
  21. 458 članka imaju tag koronavirus
  22. 386 članka imaju tag potpore
  23. 963 članka imaju tag kriza
  24. 511 članka imaju tag eu fondovi
  25. 490 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 517 članka imaju tag porezi
  27. 476 članka imaju tag gospodarstvo
  28. 488 članka imaju tag prehrambena industrija
  29. 427 članka imaju tag osijek
  30. 515 članka imaju tag obrazovanje
  31. 536 članka imaju tag krediti
  32. 425 članka imaju tag start up
  33. 498 članka imaju tag dzs
  34. 440 članka imaju tag energetika
  35. 459 članka imaju tag BDP
  36. 411 članka imaju tag hnb
  37. 421 članka imaju tag vlada
  38. 338 članka imaju tag hgk
  39. 440 članka imaju tag banke
  40. 338 članka imaju tag agrokor