Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

31 Svi 2010

Problem su nedostatna znanja i predrasude poslodavaca

Izvor: www.vjesnik.hr · Autor: Katarina Dimitrijević Hrnjkaš  

Problem su nedostatna znanja i predrasude poslodavaca

Prema podacima Državnog zavoda za zapošljavanje, u travnju je bilo gotovo 82.000 nezaposlenih osoba starijih od 50 godina, koje i bez krize u gospodarstvu teže nalaze novi posao. Oni čine više od 12 posto ukupno nezaposlenih osoba, a prema podacima Zavoda, njihov odljev s burze rada manji je nego u ostalim dobnim skupinama. Direktor portala Posao.hr Saša Jurković kaže da je prvi, a često i jedini razlog teškog zapošljavanja starijih nedostatak njihova znanja vezanih uz nove tehnologije.

»Nepoznavanje rada na računalu i često negativan stav prema tehnologiji, automatski sužava priliku pronalaska posla«, pojašnjava Jurković. Često i sami poslodavci diskriminiraju osobe u zrelijim godinama, jer smatraju da one neće biti dovoljno ambiciozne i proaktivne, no Jurković smatra da je to pogrešan stav. Ističe da osobe zrelije dobi imaju radnog iskustva koje može biti i te kako važno prilikom stvaranja radnih timova. Postoje i zanimanja u kojima se upravo zrelije osobe preferiraju, a prema iskustvu s portala Posao.hr to su poslovi u, takozvanim, »call centrima« i u poslovnoj administraciji. Nude se i poslovi dostave i dijeljenja letaka, a ženama, pak, poslovi čuvanja djece i čišćenja stanova, kuća i poslovnih prostora.

Svakako je jedan od glavnih problema i razina obrazovanja zrelijih osoba i njihova spremnost za stjecanje novih znanja i vještina. Vjesnikov sugovornik kaže kao je spremnost da se pojedinci doškoluju individualna i da ovisi o tome jesu li pojedinci spremni biti konkurentni na tržištu rada. »Osobe koje cijelog života uče, rade i trude se oko svoje karijere, bit će spremnije ulagati u edukaciju nego osobe koje se nakon završenog obrazovanja više ne educiraju«, pojašnjava Jurković, koji dodaje da se u Hrvatskoj na osobe u zrelijoj dobi gleda kao na one koje je vrlo teško promijeniti u karijerom smislu.

»No, to ne mora biti uopće tako. Normalno je da ljudi imaju strah prema nečemu novom i nepoznatom, no važno je prihvatiti taj strah i pronaći neku 'novu karijeru' ako se dulje ne može pronaći odgovarajući posao«, kaže Vjesnikov sugovornik i potvrđuje da je bilo primjera pojedinaca koji su i nakon svoje 60. godine promijenili posao te u njemu bili vrlo uspješni. Ipak zaključuje da je u našoj zemlji vrlo teško pronaći posao na vrhuncu karijernog puta, upravo u zrelijoj dobi pojedinca. To se još više pogoršava zbog općeg stanja u gospodarstvu. Istodobno se dobna granica za mirovinu polako pomiče naviše, ne samo u Hrvatskoj nego i u ostalim zemljama Europe, dok usporedno osobe, ako izgube posao u zrelijoj dobi, teško pronalaze novi.


Komentari članka

Vezani članci

Obrtnička zanimanja postaju sve poželjnija, a umjetna inteligencija mijenja pravila igre za visokoobrazovane

09.06.2026.

Hrvatsko tržište rada bilježi snažnu potražnju za kvalificiranom radnom snagom, a obrtnička zanimanja sve se jasnije pozicioniraju među najtraženija i najdeficitarnija u zemlji. Potražnja za majstorima danas višestruko nadmašuje raspoloživu ponudu, upozor

‘Na prvom poslu otišao sam na ručak i nisam se vratio. Griješite, učite, fokus je ključan’

08.06.2026.

Ista prostorija, oko 30 godina kasnije, mjesto – Fakultet elektrotehnike i računarstva. Možda jedni od dva najpoznatija FER-ovca, ovaj put ne sjede u klupama, već pred auditorijem i stotinjak studenata.

Kraj lova u mutnom? Zašto nestaju agencije za uvoz radnika

02.06.2026.

Novo zapošljavanje stranaca palo za 39 posto, dok broj sezonaca i produljenja dozvola raste uz strožu kontrolu tržišta i agencija

Hrvatska 2035.: IT će eksplodirati, u industriji kritičan nedostatak ljudi

07.05.2026.

Dokument Europskog centra za razvoj strukovnog obrazovanja predviđa da će za 10 godina najveći izazov biti zapošljavanje u industriji

"Državni 'fast-track' za Končar i Siemens: Širenje proizvodnje je prioritet

01.04.2026.

Investicija od 260 milijuna eura postala je strateški investicijski projekte RH zbog globalne potražnje i 350 novih radnih mjesta

Tag cloud

  1. 2867 članka imaju tag turizam
  2. 1503 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  3. 2714 članka imaju tag hrvatska
  4. 1814 članka imaju tag svijet
  5. 1399 članka imaju tag ict
  6. 1575 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 2006 članka imaju tag financije
  8. 541 članka imaju tag krediti
  9. 1658 članka imaju tag izvoz
  10. 1320 članka imaju tag trgovina
  11. 1347 članka imaju tag industrija
  12. 1253 članka imaju tag investicije
  13. 1081 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1084 članka imaju tag menadžment
  15. 697 članka imaju tag tehnologija
  16. 1184 članka imaju tag EU
  17. 872 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 692 članka imaju tag opg
  19. 462 članka imaju tag BDP
  20. 362 članka imaju tag kompanije
  21. 793 članka imaju tag maloprodaja
  22. 556 članka imaju tag poticaji
  23. 710 članka imaju tag marketing
  24. 408 članka imaju tag potpore
  25. 521 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 458 članka imaju tag koronavirus
  27. 453 članka imaju tag start up
  28. 539 članka imaju tag porezi
  29. 516 članka imaju tag eu fondovi
  30. 965 članka imaju tag kriza
  31. 492 članka imaju tag gospodarstvo
  32. 366 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  33. 531 članka imaju tag obrazovanje
  34. 437 članka imaju tag osijek
  35. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  36. 513 članka imaju tag dzs
  37. 453 članka imaju tag energetika
  38. 429 članka imaju tag vlada
  39. 418 članka imaju tag hnb
  40. 346 članka imaju tag hgk