Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

21 Srp 2009

Šaravanja: Eventualni pad rejtinga ne bi zaustavio investitore

Izvor: www.bankamagazine.hr · Autor: Bankamagazin  

Šaravanja: Eventualni pad rejtinga ne bi zaustavio investitore

I u slučaju da S&P Hrvatskoj smanji rejting, to nije prepreka institucionalnim investitorima za nastavak ulaganja u dužničke vrijednosne papire države, smatra Šaravanja.

Agencija za kreditni rejting Standard & Poor's ocijenila je u ponedjeljak da ovogodišnji rebalansi hrvatskog državnog proračuna neće biti dovoljni da podmire financijske potrebe Hrvatske nakon isteka ove godine. Uz to, u Standard & Poor'su očekuju da će hrvatsko gospodarstvo ove godine pasti pet posto i da će vlada zabilježiti proračunski manjak od četiri posto, a u sljedećoj 4,5 posto BDP-a.

Takve procjene ruše kredibilitet hrvatske Vlade i u borbi s posljedicama recesije i u pokušaju zatvaranja sve veće rupe u državnom proračunu. Također, raste rizičnost poslovanja s hrvatskim tvrtkama i s državom u koju investitori imaju sve manje povjerenja.

Glavni ekonomist Zagrebačke banke Goran Šaravanja ipak navodi da je S&P-jev rejting za Hrvatsku (BBB) za jednu stepenicu iznad najnižeg investicijskog rejtinga. To znači da su kupci državnih papira izloženi relativno niskom riziku od stečaja izdavatelja, odnosno da je institucionalnim investitorima dopušteno ulagati u takve papire. Dakle, čak i u slučaju da S&P smanji rejting Hrvatske, institucionalni investitori bi i dalje mogli ulagati u dužničke vrijednosne papire hrvatske vlade, smatra Šaravanja.

Ukoliko Vlada provede snažan rebalans proračuna, većinom temeljen na smanjenju rashoda, znatno bi se smanjila i vjerojatnost pogoršanja kreditnog ratinga od strane S&P-ja, zaključuje Šaravanja.


Komentari članka

Vezani članci

Međunarodni ulagači okreću se sve više japanskim tvrtkama

09.05.2023.

Danas japanske tvrtke pokazuju dobru operativnu učinkovitost, ali ostaju podcijenjene. Trebat će vremena prije nego što investitori promijene svoj stav prema Japanu. Kupnje Berkshire Hathawaya mogle bi biti pokretač takvih promjena.

Podizanje kreditnog rejtinga pomoći će privući investitore uz bolje uvjete zaduživanja

29.06.2022.

Šaravanja ističe da ovu najavu treba gledati u širem kontekstu, a to su i ulazak Hrvatske u eurozonu, za što trebamo pričekati službenu odluku 12. srpnja, kao i sve snažnija podrška koju dobivamo u nastojanjima da početkom sljedeće godine uđemo u šengensk

Njemački ulagači: 80 posto opet bi investiralo u Hrvatsku

14.06.2022.

Kao pet najvećih prednosti Hrvatske kao poslovne lokacije, tvrtke su istaknule članstvo u EU, adekvatnost visokog obrazovanja, kvalificiranost zaposlenika, infrastrukturu, produktivnost i motivaciju zaposlenika, što se nije promijenilo u odnosu na prethod

Fitch podigao kreditni rejting Hrvatske na najvišu razinu u povijesti

15.11.2021.

Ključ i sidro našeg ekonomskog smjera zbog kojeg jača povjerenje u našu politiku od strane EK, agencija i međunarodnih financijskih institucija je ulazak u euro područje, komentirao je podizanje kreditnog rejtinga premijer Plenković SHARE

Moody's podigao rejting Hrvatske. Novotny: Mi ovdje previše pričamo o tome

17.11.2020.

"Kada bi jedan Infobip, jedno od naših najbrže rastućih poduzeća u privatnome sektoru, izdao svoje obveznice, one bi bile vjerojatno bolje ocijenjene. To ne bi bilo prvi puta da izdanja neke privatne kompanije imaju bolji rejting od državnih. Znači, ovo j

Tag cloud

  1. 2865 članka imaju tag turizam
  2. 1503 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  3. 2714 članka imaju tag hrvatska
  4. 1813 članka imaju tag svijet
  5. 1399 članka imaju tag ict
  6. 2006 članka imaju tag financije
  7. 1573 članka imaju tag poljoprivreda
  8. 541 članka imaju tag krediti
  9. 1658 članka imaju tag izvoz
  10. 1320 članka imaju tag trgovina
  11. 1346 članka imaju tag industrija
  12. 1252 članka imaju tag investicije
  13. 1081 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1081 članka imaju tag menadžment
  15. 696 članka imaju tag tehnologija
  16. 1184 članka imaju tag EU
  17. 871 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 691 članka imaju tag opg
  19. 462 članka imaju tag BDP
  20. 362 članka imaju tag kompanije
  21. 793 članka imaju tag maloprodaja
  22. 556 članka imaju tag poticaji
  23. 710 članka imaju tag marketing
  24. 408 članka imaju tag potpore
  25. 520 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 458 članka imaju tag koronavirus
  27. 453 članka imaju tag start up
  28. 516 članka imaju tag eu fondovi
  29. 539 članka imaju tag porezi
  30. 965 članka imaju tag kriza
  31. 492 članka imaju tag gospodarstvo
  32. 365 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  33. 437 članka imaju tag osijek
  34. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  35. 529 članka imaju tag obrazovanje
  36. 513 članka imaju tag dzs
  37. 453 članka imaju tag energetika
  38. 429 članka imaju tag vlada
  39. 418 članka imaju tag hnb
  40. 346 članka imaju tag hgk