Poduzetnički portal · Članak
09 Tra 2026
Slavonac prodaje aplikaciju za prijavu gostiju tisućama iznajmljivača i na Jadranu
Izvor: www.glas-slavonije.hr · Autor: Dario Kuštro
Završio je FERIT, na kojemu danas radi kao vanjski suradnik. Stekao je iskustvo u korporativnom svijetu, no ipak se odlučio biti poduzetnik. Njegova je aplikacija nastala lokalno, a koristi se nacionalno
Uskrsni su blagdani vrijeme kada u Lijepoj Našoj službeno počinje turistička sezona na Jadranu. Istodobno je to znak da će početi stizati obilniji prihodi u osječku tvrtku u vlasništvu Tomislava Krpana. On je, naime, autor aplikacije eCheckin, kojom se cijelo desetljeće koristi sada već na tisuće iznajmljivača smještaja diljem Hrvatske.
Partner HTZ-a
- Iako je riječ o projektu koji je nastao daleko od obalnih turističkih središta, upravo je na obali vrlo rano prepoznat i prihvaćen, a zahvaljujući rastu turizma u Slavoniji i Baranji sve više korisnika dolazi i iz našeg kraja - kaže nam uvodno Krpan, kojega smo pozvali da nam predstavi svoju aplikaciju, koja je dugo bila jedinstveni proizvod na tržištu.
Krpan je osječki student, završio je FERIT, na kojemu danas radi kao vanjski suradnik. Nakon toga bio je dijelom korporativnog okruženja, radio je u Siemens CVC-u, a potom i u Ericsson Nikoli Tesli u Osijeku.
- Budući da sam paralelno s poslom u tim tvrtkama i angažmanom na Fakultetu radio i na vlastitim projektima, u jednom je trenutku trebalo odlučiti - nastaviti sigurnim korporativnim putem ili se u cijelosti posvetiti projektu koji se mnogima na prvi pogled činio pomalo ludo. Odabrao sam to drugo, razvijati aplikaciju za iznajmljivače, iako sâm nisam iznajmljivač. No upravo je ta ideja, uz puno upornosti i rada još od 2016. godine, prerasla u ozbiljan proizvod koji danas ima korisnike po cijeloj Hrvatskoj - kaže nam naš sugovornik.
Aplikacija je partner Hrvatske turističke zajednice i pomaže iznajmljivačima u svakodnevnoj administraciji, od prijave gostiju u eVisitor sustav - automatiziranim očitavanjem dokumenata, plaćanjem turističke pristojbe, pa sve do izdavanja računa i fiskalizacije.
- Jedna je od prednosti ove aplikacije to što će pri prijavi gosta očitati podatak o mjestu prebivališta s osobne iskaznice, što je obvezan podatak prilikom prijave domaćih gostiju u eVisitor. Ako vam dođe strani gost s dokumentom na nelatiničnom pismu, aplikacija će itekako pomoći. Ako vam je došao stalni gost, vi samo napravite pretragu u aplikaciji, bez potrebe da ponovno skenirate njegov dokument. Gostu možete poslati poveznicu za self check-in kako bi unaprijed popunio prijavu ručno ili skenirao putni dokument. U nastavku, kada izdajete račun, aplikacija sama popunjava dio u kojem se navodi tko je izdavatelj, koliki je broj noćenja, ako obračunavate turističku pristojbu, koliko je odraslih, koliko je djece, a omogućava i izračun cijene noćenja prema konačnoj cijeni. Nakon izdavanja računa imate mogućnost izrade knjige prometa. Još jedan detalj, ako ste prodali smještaj preko Bookinga ili Airbnbija, oni će uzeti proviziju za posredovanje, ali neće platiti PDV na tu uslugu. Aplikacija pomaže izračunati PDV na proviziju, prikazati ga na uplatnici s barkodom i sačuvati evidenciju uplate. Dodatno, u izvrsnoj suradnji s osječkom poslovnicom FINA-e, projekt je proširen i na područje fiskalizacije i eRačuna - opisuje svoju aplikaciju Krpan.
Vidi se da je naš sugovornik na domaćem terenu, mogao bi o aplikaciji mnogo toga ispričati, pa i to da aplikacija notifikacijom obavještava iznajmljivača kada je nekome od njegovih gostiju rođendan. Sitnica, no i na tome vješti iznajmljivači kod gostiju skupljaju bodove. Većina klijenata mali su iznajmljivači, te ima još jednu ideju.
- Riječ je o suradnji s turističkim zajednicama - ideja je da one otkupe aplikaciju kao digitalno rješenje za iznajmljivače sa svog područja - kaže Krpan i napominje kako je to smjer kojim je intenzivno krenuo ovog proljeća, pa je i naš razgovor bio između dva odlaska na obalu.
Za male je iznajmljivače cijena aplikacije eCheckin definirana kroz pakete, ovisno o potrebama korisnika, pa svatko može odabrati paket prema broju gostiju i opsegu izdanih računa.
- Korisnici doista cijene to da, unatoč tome što ih ima puno, svaki od njih ima moj kontakt i može mi se izravno obratiti, a ja sam uvijek spreman odgovoriti na pitanja i ukloniti dvojbe. Nakon tisuća korisničkih upita, već i intuitivno prepoznajem s čime korisnici mogu imati teškoća - kaže Krpan.
U plasmanu aplikacije bilježi sve veći broj korisnika iz Zagreba, a želja mu je imati i veći broj korisnika iz ovog podneblja.
- U posljednje sam vrijeme dobio nekoliko zanimljivih korisnika. To su OPG-ovi u Baranji koji, uz iznajmljivanje soba, nude organizaciju zabava, kušanje vina ili prodaju sira, a moja aplikacija im omogućava izdavanje računa i za te usluge. Tako bilježim porast broja korisnika s ovog područja, a svaki mi je novi korisnik uistinu vrijedan - kaže Krpan, pa, ponukan našim pitanjem o eventualnom izlasku na inozemno tržište, kaže kako bi mu mogla biti zanimljiva Italija.
Upornost je ključna
Razgovor privodimo kraju, pitamo ga koju bi poruku, sada kada je formirani poduzetnik, poslao studentima matičnog fakulteta, pa i svima koji se nakon diplome odluče za poduzetništvo.
- U svakom slučaju, potrebna je gomila upornosti i vjere. Stotinu ćete puta naletjeti na zid, na razočaranje. I ne samo na tržištu nego i u timu s kojim radite, a bit će trenutaka kada ćete i sami razočarati druge - kaže i pritom ističe kako sve vrijeme surađuje s istim timom.
- Nemojte se bojati, nemojte odustajati! Upornost je ključna stvar. Jer, za razliku od školovanja ili rada kod poslodavca, gdje uvijek postoji netko tko vas "tjera" da idete naprijed, u poduzetništvu ste jednostavno sami i samo je pitanje koliko se možete "natjerati" ići dalje i kada je teško - odlučan je Tomislav Krpan.
Pokazuje to svojim primjerom, eCheckin lijepa je poduzetnička priča o upornosti, o razvoju tehnologije koja je nastala lokalno, a koristi se nacionalno.
Komentari članka
Vezani članci
Kriza ne pogađa luksuzni turizam: Mlažnjaci i jahte puni i za 2027.
20.05.2026.Dok ostatak turističkog sektora strepi zbog Bliskog istoka i cijena goriva, potražnja za luksuznim odmorima u Hrvatskoj i dalje raste
S početnih 7 proširio vinograd na 20 ha: Bolfan Vinski vrh spaja ekološka vina i domaću hranu
19.05.2026.Tomislav Bolfan kupio je malu vinariju 2006. godine, a u godinama koje su uslijedile proširio je kapacitete na 20 hektara. Vinarija koja proizvodi vrhunska vina i njeguje prirodne metode uzgoja postala je prepoznatljiva po svom jedinstvenom karakteru
Vrijednost Nvidije nadmašuje BDP Njemačke!
18.05.2026.Nvidijina tržišna kapitalizacija, koja iznosi 5,7 bilijuna američkih dolara, premašila je njemački BDP od 5,45 bilijuna dolara
Velike promjene za obrtnike: Smanjuje se komorski doprinos i uvodi obiteljski obrt
18.05.2026.Vlada je u četvrtak u saborsku proceduru poslala prijedlog izmjena i dopuna Zakona o obrtu kojim predviđa rasterećenja obrtnika kroz smanjenje komorskog doprinosa, modernizaciju sustava strukovnog obrazovanja i uvođenje instituta obiteljskog obrta.
Obiteljski svinjac pretvorio u destileriju, a umjesto krumpira uzgaja aromatično bilje
18.05.2026.Stefan Zwickl, čija farma Steppenduft postala je dom za više od pedeset aromatičnih biljnih vrsta, od kojih neke nikada prije nisu uspijevale na ovom podneblju
Tag cloud
- 2859 članka imaju tag turizam
- 2711 članka imaju tag hrvatska
- 1496 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
- 1812 članka imaju tag svijet
- 1395 članka imaju tag ict
- 2004 članka imaju tag financije
- 1568 članka imaju tag poljoprivreda
- 541 članka imaju tag krediti
- 1657 članka imaju tag izvoz
- 1320 članka imaju tag trgovina
- 1343 članka imaju tag industrija
- 1250 članka imaju tag investicije
- 1080 članka imaju tag zapošljavanje
- 1078 članka imaju tag menadžment
- 694 članka imaju tag tehnologija
- 1184 članka imaju tag EU
- 870 članka imaju tag poduzetništvo
- 462 članka imaju tag BDP
- 687 članka imaju tag opg
- 793 članka imaju tag maloprodaja
- 556 članka imaju tag poticaji
- 710 članka imaju tag marketing
- 407 članka imaju tag potpore
- 519 članka imaju tag hotelijerstvo
- 458 članka imaju tag koronavirus
- 516 članka imaju tag eu fondovi
- 965 članka imaju tag kriza
- 536 članka imaju tag porezi
- 359 članka imaju tag kompanije
- 492 članka imaju tag gospodarstvo
- 498 članka imaju tag prehrambena industrija
- 529 članka imaju tag obrazovanje
- 438 članka imaju tag osijek
- 451 članka imaju tag start up
- 512 članka imaju tag dzs
- 453 članka imaju tag energetika
- 418 članka imaju tag hnb
- 427 članka imaju tag vlada
- 346 članka imaju tag hgk
- 362 članka imaju tag žensko poduzetništvo
Tečajna lista
| Valuta | Kupovni | Srednji | Prodajni |
|---|---|---|---|
| EUR | 7,50 | 7,53 | 7,55 |
| USD | 7,23 | 7,25 | 7,28 |
| GBP | 8,81 | 8,84 | 8,86 |
| CHF | 7,23 | 7,25 | 7,27 |
| CAD | 5,56 | 5,57 | 5,59 |
Dionice
Rast Pad Promet| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| DDJH-R-A | 51,00 | +2,27 |
| HUPZ-R-A | 1.087,99 | +1,86 |
| JDPL-R-A | 78,98 | +1,69 |
| DLKV-R-A | 125,50 | +1,13 |
| LKRI-R-A | 100,05 | +1,09 |
| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| TNPL-R-A | 638,00 | -7,38 |
| ISTT-R-A | 184,99 | -4,64 |
| ZVZD-R-A | 2.600,00 | -3,70 |
| BLJE-R-A | 84,10 | -3,69 |
| LANO-R-A | 9,01 | -3,33 |
| Ticker | Zadnja | Promet |
|---|---|---|
| INA-R-A | 3.800,00 | 1.121,33 |
| ADRS-P-A | 213,50 | 1.067,50 |
| HT-R-A | 241,99 | 407,22 |
| ADPL-R-A | 99,85 | 225,82 |
| IGH-R-A | 740,00 | 97,14 |
