Poduzetnički portal · Članak
Ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković prošli je tjedan imenovao prvih dvadeset javnih ovršitelja za Zagreb, a do kraja godine trebalo bi ih biti izabrano još 80, pa bi ih tako bilo stotinu u 65 gradova, piše Jutarnji list. Od 1. siječnja kad Zakon o javnim ovršiteljima stupi na snagu moći će građanima ulaziti u stanove i plijeniti imovinu, pretresti stvari, moći će ulaziti u zaključane prostore uz asistenciju policije, moći će uzeti stvari i kad nikoga nema kod kuće, uz nazočnost dva punoljetna svjedoka... i zaplijenjene stvari prodati na javnoj dražbi za najmanje pola njihove procijenjene vrijednosti.
Brojni su političari i pravni stručnjaci lani skočili na noge kad se donosio Zakon o javnim ovršiteljima, koji je jedva prošao saborsku proceduru, jer je, kao rijetko koji akt, poslan i u treće čitanje. Međutim, na kraju je ipak donesen, unatoč brojnim manama, i takav stupa na snagu za nepuna dva mjeseca, piše Jutarnji list.
'Javni ovršitelj, prema zakonu, mora biti osoba dostojna te struke, besprijekorno čiste prošlosti i morala, no za njihove službenike ne piše da moraju biti besprijekorno čisti, što bi moglo otvoriti put kriminalnom podzemlju. Drugi je problem nadzor rada javnih ovršitelja. Sada ih nadziru samo općinski sudovi, a nakon toga stranka se može žaliti jedino Ustavnom sudu. I na kraju, pitanje je kako će posao zaživjeti s prvim danom sljedeće godine. Naime, pitanje je jesu li popunjena sva javnoovršiteljska mjesta, a sudovi od 1. siječnja 2012. prestaju provoditi ovrhe, pa bi moglo doći do vakuuma', upozorava Ivica Crnić, bivši predsjednik Vrhovnog suda i bivši ministar pravosuđa, danas odvjetnik.
Smeta mu i što će se novac koji javni ovršitelj skine s računa dužnika prenositi na račun ovršitelja, a ne izravno vjerovniku, pa se pita zašto je tako određeno. Upozorava i da javni ovršitelji za štetu jamče samo svojom imovinom te smatra kako bi i država, koja ih imenuje, trebala preuzeti rizik i jamčiti za nadoknadu štete koju eventualno naprave ovršitelji. Javni ovršitelji samo su posljedica ovršnog zakona, protiv kojega se oporba žestoko buni, ali u ovom sazivu Sabora nije imala dovoljno ruku da ga sruši, piše Jutarnji list.
Komentari članka
Vezani članci
Osječki ugostitelji prosvjeduju: Inspekcijski nadzori traju po tri sata i tjeraju goste iz klubova
07.11.2025.Trebaju li inspekcijski nadzori noćnih klubova i ugostiteljskih objekata trajati po tri i više sati i trebaju li zbog toga ispaštati i gosti i domaćini, pitaju se osječki ugostitelji nakon inspekcijskih nadzora koje su proteklih nekoliko vikenda provodili
Što je imovina firme, a što vaša privatna imovina?
08.12.2023.Osnivač ili direktor poduzeća će svaku uplatu privatnog novca na žiro-račun poduzeća morati ugovoriti. Ukoliko je zajam uz kamatu, ona će morati biti isplaćena uz istovremeno plaćanje poreza na dohodak, no zajam može biti i beskamatni.
Državni inspektorat "češlja" trgovce i provjerava cijene prije sniženja
23.11.2023.Državni inspektorat provodi pojačane ciljane inspekcijske nadzore posebnog oblika prodaje pod nazivom "Black Friday" ili "Crni petak", a poseban naglasak stavljen je na trgovce koji obavljaju trgovinu na malo odjećom i obućom, tehničkim uređajima i dr., p
Hrvatski poduzetnici oko četvrtine računa podmiruju sa zakašnjenjem
08.09.2022.Kada dugovi dođu do grla, vjerovnicima je i dalje najbolja opcija prodati dug nekoj od agencija koje se bave naplatom. Tako povećaju svoju likvidnost, mogu nastaviti razvijati poslovanje, podmirivati dugove i ne dizati cijenu usluge onima koji redovito po
OVRHA: Reakcija odvjetnika - Nije problem Fina, nego propisi koji prave pomutnju
18.12.2020.Izvjesno je da će pravo na dostojanstvo ovršenika koji su obrtnici ili obavljaju registriranu djelatnost, konačno biti afirmirano usklađenjem osnovnog zakona i provedbenih propisa, zaključuju podnositelji analize ovršnog zakonodavstva Ustavnom sudu.
Tag cloud
- 2798 članka imaju tag turizam
- 2647 članka imaju tag hrvatska
- 1763 članka imaju tag svijet
- 1442 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
- 1971 članka imaju tag financije
- 1540 članka imaju tag poljoprivreda
- 1635 članka imaju tag izvoz
- 1306 članka imaju tag trgovina
- 1374 članka imaju tag ict
- 1225 članka imaju tag investicije
- 1302 članka imaju tag industrija
- 1069 članka imaju tag zapošljavanje
- 1056 članka imaju tag menadžment
- 1168 članka imaju tag EU
- 859 članka imaju tag poduzetništvo
- 663 članka imaju tag opg
- 786 članka imaju tag maloprodaja
- 538 članka imaju tag poticaji
- 669 članka imaju tag tehnologija
- 703 članka imaju tag marketing
- 458 članka imaju tag koronavirus
- 393 članka imaju tag potpore
- 505 članka imaju tag hotelijerstvo
- 965 članka imaju tag kriza
- 514 članka imaju tag eu fondovi
- 528 članka imaju tag porezi
- 483 članka imaju tag gospodarstvo
- 494 članka imaju tag prehrambena industrija
- 523 članka imaju tag obrazovanje
- 432 članka imaju tag osijek
- 539 članka imaju tag krediti
- 433 članka imaju tag start up
- 505 članka imaju tag dzs
- 450 članka imaju tag energetika
- 460 članka imaju tag BDP
- 415 članka imaju tag hnb
- 423 članka imaju tag vlada
- 341 članka imaju tag hgk
- 440 članka imaju tag banke
- 338 članka imaju tag agrokor
Tečajna lista
| Valuta | Kupovni | Srednji | Prodajni |
|---|---|---|---|
| EUR | 7,50 | 7,53 | 7,55 |
| USD | 7,23 | 7,25 | 7,28 |
| GBP | 8,81 | 8,84 | 8,86 |
| CHF | 7,23 | 7,25 | 7,27 |
| CAD | 5,56 | 5,57 | 5,59 |
Dionice
Rast Pad Promet| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| DDJH-R-A | 51,00 | +2,27 |
| HUPZ-R-A | 1.087,99 | +1,86 |
| JDPL-R-A | 78,98 | +1,69 |
| DLKV-R-A | 125,50 | +1,13 |
| LKRI-R-A | 100,05 | +1,09 |
| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| TNPL-R-A | 638,00 | -7,38 |
| ISTT-R-A | 184,99 | -4,64 |
| ZVZD-R-A | 2.600,00 | -3,70 |
| BLJE-R-A | 84,10 | -3,69 |
| LANO-R-A | 9,01 | -3,33 |
| Ticker | Zadnja | Promet |
|---|---|---|
| INA-R-A | 3.800,00 | 1.121,33 |
| ADRS-P-A | 213,50 | 1.067,50 |
| HT-R-A | 241,99 | 407,22 |
| ADPL-R-A | 99,85 | 225,82 |
| IGH-R-A | 740,00 | 97,14 |
