Poduzetnički portal · Članak
28 Tra 2011
Suvremenom tehnologijom podižu proizvodnju ribe
Izvor: www.glas-slavonije.hr · Autor: Zdenka Rupčić
Ovoga je proljeća PP Orahovica pokrenula vrlo ozbiljne investicije. Riječ je o uvođenju novog načina uzgoja slatkovodne ribe pomoću najsuvremenije tehnologije i nove genetike, koristeći najnovija svjetska znanja i postignuća. Kako ističe Darko Dukarić, predsjednik Uprave PP Orahovice, ukupna vrijednost cjelokupnog projekta je oko 15 milijuna kuna, a konačni je cilj povećanje proizvodnje ribe po jedinici površine. Vjerujemo da ćemo novim načinom uzgoja, trenutačno jedinstvenim u ovom dijelu Europe, podići proizvodnju ribe s dosadašnjih tonu na tri do četiri tone po hektaru. To, između ostaloga, obuhvaća automatsko hranjenje s peletiranom i ekstrudiranom hranom, dodavanje kisika i mjerenje temperature vode i ostalih parametara. Jedan od ciljeva modernizacije proizvodnje ribe bio nam je, prije svega, zadovoljiti potrebe domaćeg tržišta kvalitetnom ribom, a svu preostalu proizvodnju izvoziti na tržišta EU, gdje postoje velika potražnja, ali i na tržište Bosne i Hercegovine, te Srbije na koja već inače izvozimo, kaže Dukarić.
Cilj - hrvatski lider
U doglednoj budućnosti PP Orahovica namjerava postati lider u proizvodnji i preradi slatkovodne ribe u Republici Hrvatskoj i najveći izvoznik slatkovodne ribe koja inače u izvozu postiže vrlo povoljne cijene. Naime, PP Orahovica, osim orahovačkog ribnjaka površine 922 ha, u zakupu ima i Donjomiholjački ribnjak u stečaju, s približno isto toliko hektara površina. Nakon okončanja stečaja najvjerojatnije će postati vlasnik i Donjomiholjačkih ribnjaka. R.J. Ribnjačarstvo osim proizvodnje i prodaje ribe (ima osam ribarnica na području Slavonije i Baranje), u mogućnosti je ponuditi i športsko-rekreativni ribolov od mjeseca travnja sve do listopada na ugodnom i vrlo pristupačnom mjestu. Upravo za našeg posjeta orahovačkim ribnjacima zatekli smo brojne sportske ribiče kojih tijekom vikenda, kako ističu u Grudnjaku, zna biti i do 150, a dolaze sa svih strana, najviše s područja cijele Slavonije i Baranje pa sve do Zagreba.
Brojni sadržaji
Kako ističe Dukarić, u planu je, ovu inače jedinstevnu ponudu u Republici Hrvatskoj, upotpuniti i brojnim sadržajima. Naime, R.J. Ribnjačarstvo Grudnjak jedinstveno je po tome što trenutačno jedino nudi sportskim ribičima mogućnost, uz ulaznicu od 20 kuna, jednodnevnog boravka na tzv. sportskoj tabli, gdje mogu pecati različite vrste riba, od šarana do somova od čak 50 kilograma. Upecane šarane ribiči mogu kupiti prema povoljnoj cijeni. Ubrzo će biti otvorena nova sportska tabla na kojoj će biti moguće pecati somove od 30 do 50 kg, te šarane od 10 do 20 kg. Upecane ribe ribiči neće moći kupiti, već će se samo moći uslikati s upecanom ribom kao trofejem. Nagodinu ćemo za sportske ribiče osigurati tablu za pecanje od najmanje dva hektara uz koju će biti i mnogo popratnih sadržaja. Planova je mnogo, od izgradnje restorana, prenoćišta, mogućnosti obilaska ribnjaka, uređenja sadržaja za djecu i ostaloga.
Komentari članka
Vezani članci
Dvojica 26-godišnjaka napustili državnu službu i izgradili AI startup vrijedan 200 milijuna dolara
26.03.2026.Umjetna inteligencija danas piše više koda nego ljudi, no velik dio tog koda i dalje nije siguran. Osnivači Corridora tvrde da su pronašli način kako prepoznati ranjivosti prije nego što ih iskoriste napadači.
Ribnjačarstvo Končanica dobiva novi život kroz kružno gospodarstvo i obnovljive izvore
20.03.2026.Kružno gospodarstvo i obnovljivi izvori je recept koji se već dulje vrijeme ponavlja kao ključna formula za održivi razvoj, no barem u Hrvatskoj nema previše projekata koji se mogu pohvaliti ugrađivanjem oba elementa. Oni su upravo sastavnice projekta koj
Hobba osigurala anđeosku investiciju uz pobjedu na Money Motionu
17.03.2026.Hrvatski startup Hobba, koji razvija protokol za posudbu unutar Solana DeFi ekosustava, dobio je glavnu nagradu Money Motion Startup natjecanja, a privukao je i anđeosku investiciju od 20.000 eura od osnivača konferencije.
Infobip otvorio novi ured u Osijeku i obilježio 20 godina poslovanja
13.03.2026.Infobip, IT i telekomunikacijska tvrtka koja pruža usluge mobilnih komunikacija u oblaku i posluje diljem svijeta, otvorila je u četvrtak u Osijeku novi ured, obilježivši time i 20 godina svog poslovanja. Suosnivač i tehnički direktor Infobipa Izabel Jele
Wonderful prikupio još 150 milijuna dolara, Vedran Bajer otkriva planove za Hrvatsku
13.03.2026.Uspon tvrtke Wonderful je nevjerojatan, u godinu dana postojanja od nule je narasla do 350 zaposlenika i 2 milijarde dolara tržišne vrijednosti. Najnovijom investicijom od 150 milijuna dolara planira broj zaposlenih do kraja godine povećati na 900. Što to
Tag cloud
- 2847 članka imaju tag turizam
- 2703 članka imaju tag hrvatska
- 1805 članka imaju tag svijet
- 1484 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
- 2003 članka imaju tag financije
- 1560 članka imaju tag poljoprivreda
- 1650 članka imaju tag izvoz
- 1320 članka imaju tag trgovina
- 1387 članka imaju tag ict
- 1330 članka imaju tag industrija
- 1243 članka imaju tag investicije
- 1079 članka imaju tag zapošljavanje
- 1072 članka imaju tag menadžment
- 1181 članka imaju tag EU
- 868 članka imaju tag poduzetništvo
- 684 članka imaju tag opg
- 793 članka imaju tag maloprodaja
- 556 članka imaju tag poticaji
- 690 članka imaju tag tehnologija
- 709 članka imaju tag marketing
- 406 članka imaju tag potpore
- 517 članka imaju tag hotelijerstvo
- 458 članka imaju tag koronavirus
- 965 članka imaju tag kriza
- 515 članka imaju tag eu fondovi
- 536 članka imaju tag porezi
- 491 članka imaju tag gospodarstvo
- 529 članka imaju tag obrazovanje
- 497 članka imaju tag prehrambena industrija
- 437 članka imaju tag osijek
- 448 članka imaju tag start up
- 541 članka imaju tag krediti
- 511 članka imaju tag dzs
- 452 članka imaju tag energetika
- 461 članka imaju tag BDP
- 418 članka imaju tag hnb
- 426 članka imaju tag vlada
- 345 članka imaju tag hgk
- 356 članka imaju tag žensko poduzetništvo
- 440 članka imaju tag banke
Tečajna lista
| Valuta | Kupovni | Srednji | Prodajni |
|---|---|---|---|
| EUR | 7,50 | 7,53 | 7,55 |
| USD | 7,23 | 7,25 | 7,28 |
| GBP | 8,81 | 8,84 | 8,86 |
| CHF | 7,23 | 7,25 | 7,27 |
| CAD | 5,56 | 5,57 | 5,59 |
Dionice
Rast Pad Promet| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| DDJH-R-A | 51,00 | +2,27 |
| HUPZ-R-A | 1.087,99 | +1,86 |
| JDPL-R-A | 78,98 | +1,69 |
| DLKV-R-A | 125,50 | +1,13 |
| LKRI-R-A | 100,05 | +1,09 |
| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| TNPL-R-A | 638,00 | -7,38 |
| ISTT-R-A | 184,99 | -4,64 |
| ZVZD-R-A | 2.600,00 | -3,70 |
| BLJE-R-A | 84,10 | -3,69 |
| LANO-R-A | 9,01 | -3,33 |
| Ticker | Zadnja | Promet |
|---|---|---|
| INA-R-A | 3.800,00 | 1.121,33 |
| ADRS-P-A | 213,50 | 1.067,50 |
| HT-R-A | 241,99 | 407,22 |
| ADPL-R-A | 99,85 | 225,82 |
| IGH-R-A | 740,00 | 97,14 |
