Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

19 Lis 2011

Tuča odnijela 1000 tona duhana

Izvor: www.privredni.hr · Autor: PV  

Tuča odnijela 1000 tona duhana

Na sirovinskom području Hrvatskih duhana u Podravini i Slavoniji završene su ovogodišnje berbe duhana na ukupnim površinama od 4471 hektara. Planirani urod duhana tipa virđinija, od očekivanih 9500 tona, bit će manji za oko 1000 tona zbog šteta od tuče, koja je ljetos dvaput pogodila nasade na više od 1400 hektara uglavnom u Podravini. Hrvatski duhani očekuju i urod od oko 600 tona duhana tipa burley.

Sa završetkom ovogodišnjih berbi duhana, u Hrvatskim duhanima su predstavljeni i rezultati prvog pilot projekta navodnjavanja proizvodnje duhana u tri varijante: klasična proizvodnja bez navodnjavanja, proizvodnja uz pomoć sustava kap na kap bez folije i kap na kap s folijom, i to na proizvodnim površinama od 4000 četvornih metara za svaku varijantu. U klasičnoj proizvodnji ostvaren je prinos od 2384 kilograma duhana po hektaru, ukupne vrijednosti 39.670 kuna. U proizvodnji kap na kap bez folije ostvareno je 3406 kilograma duhana ukupno vrijednog 56.676 kuna. Sustavom kap na kap s folijom ostvareno je čak 3968 kg duhana po hektaru, čija ukupna vrijednost iznosi 66.028 kuna.

„Rezultati pilot projekta navodnjavanja duhana su iznimno dobri. Projekt će biti nastavljen i u sljedeće dvije godine, jer ćemo imati plodored kako bismo vidjeli utjecaj na ove tri varijante pokusa“, ističe Mirko Boić, predsjednik Uprave Hrvatskih duhana. Tijek pilot projekta su, osim predstavnika naše agronomske znanosti i struke o duhanu, s velikim interesom pratili i kooperanti kako bi se uvjerili u rezultate uzgoja duhana navodnjavanjem na pjeskovitim tlima zapadno od Virovitice. Rezultati su pokazali da se navodnjavanjem mogu osigurati visoki prinosi i visok dohodak što je od presudne važnosti za opstojnost i daljnju budućnost proizvodnje duhana.

Primjenom suvremenih agrotehničkih mjera i u suhom ratarenju mogu se ostvariti dobri prinosi što pokazuje pokus u suhom ratarenju s ostvarenim prinosom od 2384 kilograma po hektaru, budući su se u posljednje četiri godine na području Poslovnog centra Pitomača prosječni prinosi kretali od 1700 kg do 2150 kg duhana po hektaru. Međutim, navodnjavanjem kap po kap ostvaruje se 1022 kg više po hektaru u odnosu na proizvodnju u suhome ratarenju, a u varijanti navodnjavanja kap po kap s folijom čak 1584 kg veći prinos po hektaru, što je za 66 posto više u odnosu na klasičnu proizvodnju duhana. Na ovaj način mogu se ostvariti prinosi u hrvatskoj primarnoj proizvodnji duhana koji će biti na razini prinosa duhana u Italiji i SAD - od 4000 kg po hektaru.

„Ohrabreni postignutim rezultatima, a radi povećanja ukupne konkurentnosti naše proizvodnje, Hrvatski će duhani poticati primjenu sustava navodnjavanja kod svih naših proizvođača duhana, koji u plodoredu sustav navodnjavanja mogu koristi i za proizvodnju drugih kultura“, zaključuje Boić. Konačni rezultati ovogodišnje proizvodnje duhana bit će poznati krajem sljedećeg mjeseca nakon završetka otkupa duhana. U skladu s četverogodišnjim ugovorom potpisanim s proizvođačima duhana, Hrvatski duhani ove godine otkupljuju duhan prema zaštitnoj cijeni koja u prosjeku iznosi 10,40 kuna za kilogram duhana, u što je uključena i dodatna premija za uređenost i kvalitetu od 1,50 kuna po kilogramu duhana. S uključenim poticajem, ukupna prosječna otkupna cijena duhana po kilogramu, ove godine iznosi 16,64 kune.


Komentari članka

Vezani članci

Objavljen drugi natječaj za provedbu intervencije 74.01. težak 9,5 milijuna eura

17.10.2025.

Drugi natječaj za provedbu intervencije 74.01. Potpora za sustave javnog navodnjavanja iz Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023. – 2027., objavila je Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju.

Najveći proizvođač duhan sadi na 30 ha, a dolazi iz županije koja nosi 80 posto domaće proizvodnje

02.09.2025.

Glavnina proizvodnje dolazi iz Virovitičko-podravske i Požeško-slavonske županije, odakle su i vodeći proizvođači

Pelješac pod naletom divljih svinja, vinari gube gotovo cijeli urod

29.08.2025.

Pred vinarima i vinogradarima je početak berbe grožđa. Ipak, Pelješčani imaju velikih problema, većih i od suše i bolesti vinove loze. Naime, veliki je porast divljih svinja koje noću ulaze u vinograde, a za sobom ostavljaju prazne trsove i srušene suhozi

Čudesno ozdravio pa napravio čudo: Dragan Zvonar postigao rekordan prinos rajčice

25.08.2025.

Lani je rajčicu sadio prvi put i imao više od 150 t po hektaru. Zahvaljujući navodnjavanju, mogao bi ponoviti taj rezultat

Šezdeset dana bez kiše: "Sve je izgorjelo kao duhan"

14.07.2025.

Kukuruz, krumpir, jabuke – sve više kultura trpi zbog manjka kiše i visokih temperatura. Dok neki proizvođači broje velike gubitke, drugi su uspjeli spasiti urod, ali samo zahvaljujući ulaganjima u sustave navodnjavanja.

Tag cloud

  1. 2801 članka imaju tag turizam
  2. 2653 članka imaju tag hrvatska
  3. 1773 članka imaju tag svijet
  4. 1451 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  5. 1979 članka imaju tag financije
  6. 1541 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 1636 članka imaju tag izvoz
  8. 1310 članka imaju tag trgovina
  9. 1374 članka imaju tag ict
  10. 1226 članka imaju tag investicije
  11. 1305 članka imaju tag industrija
  12. 1070 članka imaju tag zapošljavanje
  13. 1057 članka imaju tag menadžment
  14. 1170 članka imaju tag EU
  15. 862 članka imaju tag poduzetništvo
  16. 666 članka imaju tag opg
  17. 786 članka imaju tag maloprodaja
  18. 542 članka imaju tag poticaji
  19. 673 članka imaju tag tehnologija
  20. 705 članka imaju tag marketing
  21. 458 članka imaju tag koronavirus
  22. 394 članka imaju tag potpore
  23. 507 članka imaju tag hotelijerstvo
  24. 965 članka imaju tag kriza
  25. 515 članka imaju tag eu fondovi
  26. 530 članka imaju tag porezi
  27. 483 članka imaju tag gospodarstvo
  28. 495 članka imaju tag prehrambena industrija
  29. 524 članka imaju tag obrazovanje
  30. 433 članka imaju tag osijek
  31. 539 članka imaju tag krediti
  32. 435 članka imaju tag start up
  33. 506 članka imaju tag dzs
  34. 450 članka imaju tag energetika
  35. 460 članka imaju tag BDP
  36. 415 članka imaju tag hnb
  37. 424 članka imaju tag vlada
  38. 341 članka imaju tag hgk
  39. 440 članka imaju tag banke
  40. 338 članka imaju tag agrokor