Poduzetnički portal · Članak
09 Sij 2017
Tvrtka čijih 90 posto djelatnika radi van Hrvatske traži novi kadar
Izvor: emedjimurje.rtl.hr · Autor: Alan Novak / I. Halić
Tvrtka Inoxmont-VS d.o.o. iz Sigeteca Ludbreškog dobitnik je ovogodišnje nagrade ECO Lider invest. Prema obrazloženju komisije, nagrada joj je pripala zbog 'doprinosa održivom razvoju i kvaliteti života građana te zaštiti prostora i okoliša'.
Inoxmont-VS izgradila je i opremila proizvodno-poslovni kompleks na 1.150 kvadrata u Sigetcu Ludbreškom, pritom posebno vodeći računa o energetskoj učinkovitosti i najsuvremenijim tehnologijama očuvanja energije.
Kako bismo se i sami uvjerili u to, odlučili smo posjetiti sjedište tvrtke i popričati s čelnim ljudima, Mladenom Vidovićem i Zlatkom Sovom.
Tko je zapravo Inoxmont-VS – tvrtka koja zapošljava dvjestotinjak radnika i do sad je radila u 30-ak zemalja svijeta, od Europe, Afrike, Azije, Australije i Južne Amerike
Kad su se nakon dugogodišnjeg samostalnog rada u privatnim vodama, Mladen Vidović i Zlatko Sova prije desetak godina odlučno priupitali zašto ne ujediniti snage i stvarati više vrijednosti i projekte, bila je reakcija na dugogodišnji kooperantski rad gdje su uspješno izvršavali montažne poslove.
- Kada smo osnovali firmu, nalazili smo na montaži industrijskih cjevovoda, radili smo kao vanjski kooperanti i dobivali opremu iz Mađarske i Češke te je montirali. Počeli smo shvaćati da ipak imamo znanja i hrabrosti upustiti se u samostalnu proizvodnju. Tako smo odlučili osnovati zajedničko poduzeće i stvarati dodane vrijednosti.
Sova i Vidović udružili su tako 2008. godine znanja i iskustva, a danas u grupaciji imaju četiri tvrtke.
- Trenutno imamo dvjestotinjak zaposlenih. Aktualno nam je gradilište u Finskoj, gdje se radi u dvije smjene, dok u Hrvatskoj radimo u jednoj smjeni. Naših 90 posto radnika radi na terenu izvan Hrvatske, iz razloga jer je bolje plaćeno za sve nas. U uredima u Hrvatskoj zaposleno nas je 25, dok se 30 ljudi konstantno nalazi u Hrvatskoj. Oni rade u logistici i proizvodnji te građevinarstvu. Ostali rade na vanjskim montažama u inozemstvu, ovisno gdje ugovorimo posao. Do sad smo radili u tridesetak zemalja svijeta. Na licima naših radnika vidimo da su zadovoljni, a to zadovoljstvo je i nama poticaj za daljnji rad – kazali su nam suvlasnici.
I u Inoxmontu-VS radnici su podijeljeni u grupe, a na kraju svake godine gledaju se analize po radniku. Ukoliko su napredovali, njih se nagrađuje i podiže ih se u viši platni rang. Tako ih se dodatno motivira da rade na sebi i usavršavaju se.
- Bitno nam je zadovoljstvo radnika, jer kad svi 'sto posto' izvršavamo zadatke, možemo zajedno i napredovati – rekli su.
Govoreći o Inoxmontu-VS, kažu da je njihova osnovna djelatnost projektna industrijska proizvodnja. Ne proizvode serijske proizvode. Rade po projektima, predfabriciraju se cjevovodi, podesti, posude, zatim šalju u izgrađene proizvodne hale gdje se montiraju postrojenja i strojevi. Proizvode i dijelove industrijskih strojeva te ih montiraju ili samo isporučuju.
Energetska učinkovitost i briga za okoliš
Što znači za vas primljena nagrada ECO Lider invest?
- Priznanje je nagrada za trud svima nama i našim zaposlenicima koje izuzetno cijenimo i zahvalni smo što su uz nas i guramo jedni druge naprijed. Za naš posao u branšu, primjenjujemo zadnje trendove i tehnologije – rekli su.
- Stvaramo veću dodanu kvalitetu kod proizvodnje tlačnih posuda, one se ne mogu raditi u garažama, već je potrebno da se izrađuju visokotehnološkom opremom u kontroliranim uvjetima. U prosincu 2014. izgradili smo smo proizvodnu halu na površini od 1.150 kvadratnih metara. Kod gradnje, pažnja je bila usmjerena na energetsku učinkovitost, energetske razrede, s minimalnim zagađivanjem okoliša i ispuštanjem ugljičnog dioksida u atmosferu. Proizvodnja je koncipirana na način da se ne zagađuje ni voda, ni zemlja, ni zrak. Kod nas kad se prerađuju crni i bijeli materijali, nema zagađivanja, a sve radimo s novim strojevima, kazali su Sova i Vidović.
U novoj proizvodnoj hali grijat će se energijom dobivenom izgaranjem drvne sječke.
Što veća produktivnost, uz malo utrošaka energenata i veliku dodanu vrijednost, misao im je vodilja.
Puno vremena provode sa svojim ljudima, prema kojima nastoje biti društveno odgovorni, tako je i kod izgradnje nove hale nastao i ribnjak, koji je svojevsrni ispušni ventil i mjesto zajedničkog opuštanja vlasnika i radnika. Tu se pozitivnom energijom 'pune baterije'.
Traže novu radnu snagu
I u Inoxmontu-VS susreću se s nedostatkom stručnog kadra, iako trenutno imaju dvjestotinjak zaposlenih radnika.
- Ove godine nam tri radnika odlaze u mirovinu, svi s majstorskim diplomama i izuzetno nam je drago što su sve ove godine do mirovine proveli s nama. Postati majstor nije jednostavno. To svi moraju znati.
Osim dvjestotinjak zaposlenih, imaju i šest naučnika koji uče uz majstore, a na stručnu praksu uzimaju i studente sa obližnjih sveučilišta.
- Stalno smo u potrazi za novim stručnim kadrovima, a sve koji smatraju da posjeduju dovoljno znanja za rad u našoj tvrtki, pozivamo da se jave na oglase za posao i popune online upitnik koje mogu pronaći na našoj internetskoj stranici www.inoxmont-vs.hr – zaključili su Sova i Vidović.
'Pametno drvo' koje se nalazi u Ludbregu, i njihovih je ruku djelo, a četiri takva primjerka solarnih 'pametnih drva' na kojem se mogu puniti smartphonei, laptopi, pa čak i električni bicikli, nedavno su bila predstavljena i na velikoj klimatskoj konferenciji u Marakešu, o čemu smo pisali.
Komentari članka
Vezani članci
Kraš kupio kompleks u Zaprešiću
03.06.2026.Kraš je sa španjolskom kompanijom ROCA potpisao ugovor o kupnji zemljišta površine oko 200 tisuća četvornih metara, s postojećim industrijskim kapacitetima na području Zaprešića, kao potencijalne nove lokacije buduće proizvodnje, izvijestio je Kraš u pone
Kraj lova u mutnom? Zašto nestaju agencije za uvoz radnika
02.06.2026.Novo zapošljavanje stranaca palo za 39 posto, dok broj sezonaca i produljenja dozvola raste uz strožu kontrolu tržišta i agencija
Ernest Tolj prodao Eurocable u trenutku najvećeg procvata kompanije
30.05.2026.Novoosnovana britanska kompanija BP INV8 BidCo preuzela je hrvatskog proizvođača kabela koji je lani skočio na 121 milijun eura prihoda
Zvonimir Viduka, hrvatski EY Poduzetnik godine, predstavlja Hrvatsku na svjetskoj završnici programa
27.05.2026.Svjetsko izdanje programa EY Poduzetnik godine počinje 26. svibnja u Monacu, u organizaciji konzultantsko-revizorske tvrtke EY
HUP upozorava da uvoz hrane snažno raste, a proizvodnja pada
22.05.2026.Hrvatska proizvodi manje hrane nego prije ulaska u Europsku uniju (EU), produktivnost poljoprivrede je smanjena, a uvoz hrane snažno raste, upozorili su iz Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) te poručili kako su produktivnost, investicije i upravljanje zeml
Tag cloud
- 2865 članka imaju tag turizam
- 1503 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
- 2714 članka imaju tag hrvatska
- 1814 članka imaju tag svijet
- 1399 članka imaju tag ict
- 1575 članka imaju tag poljoprivreda
- 2006 članka imaju tag financije
- 541 članka imaju tag krediti
- 1658 članka imaju tag izvoz
- 1320 članka imaju tag trgovina
- 1346 članka imaju tag industrija
- 1252 članka imaju tag investicije
- 1081 članka imaju tag zapošljavanje
- 1083 članka imaju tag menadžment
- 697 članka imaju tag tehnologija
- 1184 članka imaju tag EU
- 872 članka imaju tag poduzetništvo
- 692 članka imaju tag opg
- 462 članka imaju tag BDP
- 362 članka imaju tag kompanije
- 793 članka imaju tag maloprodaja
- 556 članka imaju tag poticaji
- 710 članka imaju tag marketing
- 408 članka imaju tag potpore
- 520 članka imaju tag hotelijerstvo
- 458 članka imaju tag koronavirus
- 453 članka imaju tag start up
- 516 članka imaju tag eu fondovi
- 539 članka imaju tag porezi
- 965 članka imaju tag kriza
- 492 članka imaju tag gospodarstvo
- 365 članka imaju tag žensko poduzetništvo
- 530 članka imaju tag obrazovanje
- 437 članka imaju tag osijek
- 498 članka imaju tag prehrambena industrija
- 513 članka imaju tag dzs
- 453 članka imaju tag energetika
- 429 članka imaju tag vlada
- 418 članka imaju tag hnb
- 346 članka imaju tag hgk
Tečajna lista
| Valuta | Kupovni | Srednji | Prodajni |
|---|---|---|---|
| EUR | 7,50 | 7,53 | 7,55 |
| USD | 7,23 | 7,25 | 7,28 |
| GBP | 8,81 | 8,84 | 8,86 |
| CHF | 7,23 | 7,25 | 7,27 |
| CAD | 5,56 | 5,57 | 5,59 |
Dionice
Rast Pad Promet| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| DDJH-R-A | 51,00 | +2,27 |
| HUPZ-R-A | 1.087,99 | +1,86 |
| JDPL-R-A | 78,98 | +1,69 |
| DLKV-R-A | 125,50 | +1,13 |
| LKRI-R-A | 100,05 | +1,09 |
| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| TNPL-R-A | 638,00 | -7,38 |
| ISTT-R-A | 184,99 | -4,64 |
| ZVZD-R-A | 2.600,00 | -3,70 |
| BLJE-R-A | 84,10 | -3,69 |
| LANO-R-A | 9,01 | -3,33 |
| Ticker | Zadnja | Promet |
|---|---|---|
| INA-R-A | 3.800,00 | 1.121,33 |
| ADRS-P-A | 213,50 | 1.067,50 |
| HT-R-A | 241,99 | 407,22 |
| ADPL-R-A | 99,85 | 225,82 |
| IGH-R-A | 740,00 | 97,14 |
