Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

13 Svi 2021

U 3. maju položena kobilica za polarni kruzer vrijedan gotovo 170 mil. eura

Izvor: privredni.hr · Autor: Hina/P.hr  

U 3. maju položena kobilica za polarni kruzer vrijedan gotovo 170 mil. eura

Gradnja luksuznog broda za polarna krstarenja Eclipse II, vrijednog gotovo 170 milijuna eura, počela je svečanim polaganjem kobilice na navoz u riječkom Brodogradilištu 3. maj. Riječ je o brodu kojeg će zajedno graditi tvrtka MKM Yachts, podružnica australske grupacije Scenic u Hrvatskoj i 3. maj kao podugovaratelj, koji će graditi trup broda.

Eclipse II bit će plovilo sa šest zvjezdica, a trebalo bi biti završeno do lipnja 2023., prema modelu luksuznog polarnog kruzera Scenic Eclipse, koji je 2019. izgrađen u puskom Uljaniku.

Brod će biti dugačak 168 metara, širine 21,5 metara, u skladu s najnovijim ekološkim zahtjevima, ojačan za plovidbu svim morima, uključujući i tropska i polarna, a moći će primiti 220 putnika.

Otvorena je i mogućnost izgradnje serije polarnih kruzera sličnih karakteristika, u projektu ukupne vrijednosti veće od 860 milijuna eura.

Polaganja kobilice za Eclipse II je prvo polaganje kobilice na trećemajskom navozu nakon četiri godine i razdoblja u kojemu je 3. maj tražio rješenja za opstanak i nastavak proizvodnje.

Na svečanosti su bili predsjednik Vlade Andrej Plenković, ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković, ministar gospodarstva i održivog razvoja Tomislav Ćorić i drugi uzvanici.

Plenković je rekao je da je Vlada dala punu podršku izgradnji serije od pet luksuznih polarnih kruzera u partnerstvu MKM Yahts i 3. maja, da se nakon stvaranja preduvjeta za pokretanje proizvodnje i završetak tri broda u 3. maju, zbog povjerenja u vodstvo i radnike, nije stalo samo na tome te da su poduzeti koraci da se nastavi rad i na drugim, složenim brodovima.

Govoreći o prvom izgrađenom polarnom kruzeru Scenic Eclipse, rekao je da je taj kruzer postao jedinstveni hrvatski proizvod vrhunske kvalitete, da je hrvatska brodogradnja i dalje prepoznata na tržištu i da je spremna graditi zahtjevne i sofisticirane brodove.

Rekao je da se, donoseći odluke o pomoći brodogradilištu 3. maju, vodilo računa o interesima grada, radnika 3. maja, brojnim malim poduzetnicima čije je poslovanje vezano uz brodogradilište. Dodao je da u 3. maju sada radi oko 850 radnika te još do 300 kooperanata, a da će se uz angažman na polarnom kruzeru u 3. maju ostvariti zaposlenost punog kapaciteta te da će Vlada u tom procesu biti "prijatelj i partner".

Podsjetimo, Vlada je još početkom rujna prošle godine dala državno jamstvo za osiguranje financiranja novogradnje 101, koju je tvrtka MKM Yachts ugovorila s kupcem PEC 2 LIMITED. Državno jamstvo iznosi 80,13 milijuna eura, što predstavlja 80 posto ukupnog kreditnog zaduženja MKM Yachtsa.

Odluka o jamstvu je promijenjena je u travnju zbog dinamika gradnje i plaćanja, tj. rokova vezanih uz gradnju i isporuku tog broda, avansne uplate kupca i aktiviranje sredstava iz kredita za koji jamči RH.


Komentari članka

Vezani članci

Prodaje se Uljanik: Evo za koliko i što se traži od zainteresiranih kupaca

23.06.2026.

Centar za restrukturiranje i prodaju (CERP), kao zakonski zastupnik Republike Hrvatske, objavio je u četvrtak javni poziv za prikupljanje obvezujućih ponuda četiriju poslovnih udjela koji nose oko 97,13 posto Uljanik Brodogradnje 1856.

Novi vlasnik 3. maja: 'Investirat ćemo odmah od 5 do 10 milijuna eura u strojeve i opremu'

23.03.2026.

Vlasnik slovenske Iskra grupe u razgovoru za naš list govori o prvim potezima i nužnim ulaganjima u "3. maj 1905" za koji je uvjeren da ima budućnost

Turizam zasad bez otkazivanja, cijene ne bi trebale rasti

23.03.2026.

Ratna zbivanja na Bliskom istoku uzdrmala su turističko tržište, no u Hrvatskoj zasad nema otkazivanja, a očekuje se rast last minute rezervacija i veći broj gostiju za Uskrs.

U Vukovar uplovio prvi ovogodišnji brod sa 150 gostiju

20.03.2026.

Prvi ovogodišnji riječni kruzer s američkim turistima uplovio je u Vukovar i time označio početak još jedne kruzerske sezone. Grad na Dunavu ove godine očekuje stotine pristajanja i tisuće gostiju koji otkrivaju ljepote istoka Hrvatske.

Viktor Lenac prihodima nadmašio sva hrvatska brodogradilišta zajedno

09.03.2026.

Remontni poslovi, vojni projekti i EU dekarbonizacija pogurali Lenac na gotovo 100 milijuna eura prihoda i dvostruku dominaciju u industriji

Tag cloud

  1. 2876 članka imaju tag turizam
  2. 1507 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  3. 2717 članka imaju tag hrvatska
  4. 1815 članka imaju tag svijet
  5. 1402 članka imaju tag ict
  6. 1579 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 2006 članka imaju tag financije
  8. 541 članka imaju tag krediti
  9. 1659 članka imaju tag izvoz
  10. 1320 članka imaju tag trgovina
  11. 1347 članka imaju tag industrija
  12. 1257 članka imaju tag investicije
  13. 1086 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1085 članka imaju tag menadžment
  15. 699 članka imaju tag tehnologija
  16. 1184 članka imaju tag EU
  17. 873 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 693 članka imaju tag opg
  19. 462 članka imaju tag BDP
  20. 365 članka imaju tag kompanije
  21. 793 članka imaju tag maloprodaja
  22. 558 članka imaju tag poticaji
  23. 710 članka imaju tag marketing
  24. 408 članka imaju tag potpore
  25. 522 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 458 članka imaju tag koronavirus
  27. 455 članka imaju tag start up
  28. 369 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  29. 539 članka imaju tag porezi
  30. 516 članka imaju tag eu fondovi
  31. 965 članka imaju tag kriza
  32. 493 članka imaju tag gospodarstvo
  33. 532 članka imaju tag obrazovanje
  34. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  35. 437 članka imaju tag osijek
  36. 513 članka imaju tag dzs
  37. 453 članka imaju tag energetika
  38. 429 članka imaju tag vlada
  39. 418 članka imaju tag hnb
  40. 346 članka imaju tag hgk