Poduzetnički portal · Članak
16 Ruj 2009
U pet godina javni će sektor uštedjeti 3,5 milijardi kuna
Izvor: www.vjesnik.hr · Autor: Željko Bukša
Započeta velika ulaganja u obnovljive izvore energije i poboljšanje energetske učinkovitosti Hrvatskoj će donijeti višestruku koristi poboljšati sigurnost opskrbe energijom i smanjiti ovisnost o uvozu, pridonijeti zaštiti okoliša i smanjivanju emisija stakleničkih plinova, potaknuti gospodarski razvoj i otvaranje novih radnih mjesta, a kroz smanjenje troškova poslovanja povećati konkurentnost tvrtki.
Istaknuto je to u srijedu na konferenciji »Obnovljivi izvori energije u javnom sektoru« koju su u sklopu Jesenskog zagrebačkog velesajma organizirali Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost i Agencija za promicanje izvoza i ulaganja. Fond je dosad prihvatio financiranje 850 projekata energetske učinkovitosti i korištenja obnovljivih izvora energije, za što su odobrili gotovo 329 milijuna kuna.
Zahvaljujući tome je, uz ostale koristi, emisija stakleničkih plinova smanjena za gotovo 800.000 tona na godinu, a zahvaljujući 76 milijuna kuna uloženih u projekte poticanja energetske efikasnosti u Hrvatskoj, sustavnoga gospodarenja energijom u gradovima i županijama te gospodarenja energijom u objektima u državnom vlasništvu u sljedećih pet godina očekuju se uštede u javnom sektoru od čak 3,5 milijardi kuna, kazao je direktor Fonda Vinko Mladineo.
Prema njegovim riječima, EU želi borbu protiv klimatskih promjena iskoristiti za razvoj novih tehnologija u cilju gospodarskog razvoja pa bi tim putem trebala krenuti i Hrvatska. Zato državna tijela trebaju novac koji ulažu u obnovljive izvore usmjeriti u razvoj domaćih tehnologija i znanosti kako bi iskoristili tu gospodarsku šansu, naglasio je državni tajnik za zaštitu okoliša Nikola Ružinski.
Hrvatska ima velike mogućnosti za korištenje obnovljivih izvora energije, prije svega vjetra, sunca, biomase, geotermalne energije i biogoriva. Ali oni su još uvijek zbog skupih sirovina i nedovoljno razvijenih tehnologija nekonkurentni klasičnim izvorima. Zato mogu funkcionirati samo u reguliranom sustavu s državnim poticajima, rekao je Branimir Horaček, ravnatelj Uprave za energetiku u Ministarstvu gospodarstva, rada i poduzetništva. Zato je uvođenje državnih poticaja snažno potaknulo ulaganja u obnovljive izvore tako da je Ministarstvu već prijavljeno oko 250 projekata, od čega je većina vezana uz vjetroelektrane i male hidroelektrane.
Cilj konferencije bio je predstavljanje brojnih domaćih tvrtki koje se bave postrojenjima za obnovljive izvore kako bi se potaknulo njihovo uključivanje u taj posao jer se dosad uglavnom koristila uvozna oprema.
Obnovljivi izvori jedan od strateških razvojnih ciljeva
Hrvatska je u 2007. uvezla čak 53,2 posto energije, a taj će se postotak stalno povećavati. To je jedan od razloga zašto su obnovljivi izvori u prijedlogu nove Energetske strategije jedan od strateških ciljeva, istaknuo je Horaček.
Tako je predviđeno da se do 2020. izgrade obnovljivi izvori ukupne snage 1545 megavata (sve postojeće elektrane imaju snagu od oko 4000 MW), a obnovljivi izvori bi trebali sa 20 posto sudjelovati u bruto neposrednoj potrošnji energije. Time će se doprinjeti i planiranom smanjivanju emisija stakleničkih plinova za 20 posto, što Hrvatska mora provesti kao buduća članica EU.
Komentari članka
Vezani članci
Dubrovniku uručeno priznanje za pametni i zeleni turizam
27.03.2026.Najviše priznanje Europske komisije za male turističke destinacije, predvodnice održivog i pametnog turizma "Europski zeleni pionir pametnog turizma 2026.", uručeno je Gradu Dubrovniku u četvrtak u dubrovačkim Lazaretima.
Dvojica 26-godišnjaka napustili državnu službu i izgradili AI startup vrijedan 200 milijuna dolara
26.03.2026.Umjetna inteligencija danas piše više koda nego ljudi, no velik dio tog koda i dalje nije siguran. Osnivači Corridora tvrde da su pronašli način kako prepoznati ranjivosti prije nego što ih iskoriste napadači.
Revolucija u EU: tvrtka za 48 sati bez kapitala i birokracije
20.03.2026.Europska komisija predstavila je prijedlog za EU Inc., novi jedinstveni skup korporativnih pravila koji će u svim zemljama članicama omogućiti ista pravila igre: osnivanje tvrtke u roku od 48 sati, za manje od 100 eura i bez ikakvih minimalnih kapitalnih
Hobba osigurala anđeosku investiciju uz pobjedu na Money Motionu
17.03.2026.Hrvatski startup Hobba, koji razvija protokol za posudbu unutar Solana DeFi ekosustava, dobio je glavnu nagradu Money Motion Startup natjecanja, a privukao je i anđeosku investiciju od 20.000 eura od osnivača konferencije.
Infobip otvorio novi ured u Osijeku i obilježio 20 godina poslovanja
13.03.2026.Infobip, IT i telekomunikacijska tvrtka koja pruža usluge mobilnih komunikacija u oblaku i posluje diljem svijeta, otvorila je u četvrtak u Osijeku novi ured, obilježivši time i 20 godina svog poslovanja. Suosnivač i tehnički direktor Infobipa Izabel Jele
Tag cloud
- 2847 članka imaju tag turizam
- 2703 članka imaju tag hrvatska
- 1805 članka imaju tag svijet
- 1484 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
- 2003 članka imaju tag financije
- 1560 članka imaju tag poljoprivreda
- 1650 članka imaju tag izvoz
- 1320 članka imaju tag trgovina
- 1387 članka imaju tag ict
- 1330 članka imaju tag industrija
- 1243 članka imaju tag investicije
- 1079 članka imaju tag zapošljavanje
- 1072 članka imaju tag menadžment
- 1181 članka imaju tag EU
- 868 članka imaju tag poduzetništvo
- 684 članka imaju tag opg
- 793 članka imaju tag maloprodaja
- 556 članka imaju tag poticaji
- 690 članka imaju tag tehnologija
- 709 članka imaju tag marketing
- 406 članka imaju tag potpore
- 517 članka imaju tag hotelijerstvo
- 458 članka imaju tag koronavirus
- 965 članka imaju tag kriza
- 515 članka imaju tag eu fondovi
- 536 članka imaju tag porezi
- 491 članka imaju tag gospodarstvo
- 529 članka imaju tag obrazovanje
- 497 članka imaju tag prehrambena industrija
- 437 članka imaju tag osijek
- 448 članka imaju tag start up
- 541 članka imaju tag krediti
- 511 članka imaju tag dzs
- 452 članka imaju tag energetika
- 461 članka imaju tag BDP
- 418 članka imaju tag hnb
- 426 članka imaju tag vlada
- 345 članka imaju tag hgk
- 356 članka imaju tag žensko poduzetništvo
- 440 članka imaju tag banke
Tečajna lista
| Valuta | Kupovni | Srednji | Prodajni |
|---|---|---|---|
| EUR | 7,50 | 7,53 | 7,55 |
| USD | 7,23 | 7,25 | 7,28 |
| GBP | 8,81 | 8,84 | 8,86 |
| CHF | 7,23 | 7,25 | 7,27 |
| CAD | 5,56 | 5,57 | 5,59 |
Dionice
Rast Pad Promet| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| DDJH-R-A | 51,00 | +2,27 |
| HUPZ-R-A | 1.087,99 | +1,86 |
| JDPL-R-A | 78,98 | +1,69 |
| DLKV-R-A | 125,50 | +1,13 |
| LKRI-R-A | 100,05 | +1,09 |
| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| TNPL-R-A | 638,00 | -7,38 |
| ISTT-R-A | 184,99 | -4,64 |
| ZVZD-R-A | 2.600,00 | -3,70 |
| BLJE-R-A | 84,10 | -3,69 |
| LANO-R-A | 9,01 | -3,33 |
| Ticker | Zadnja | Promet |
|---|---|---|
| INA-R-A | 3.800,00 | 1.121,33 |
| ADRS-P-A | 213,50 | 1.067,50 |
| HT-R-A | 241,99 | 407,22 |
| ADPL-R-A | 99,85 | 225,82 |
| IGH-R-A | 740,00 | 97,14 |
