Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

04 Sij 2024

U Zadru je nastao softver koji mijenja hotelsku industriju: Check-in skratili na 31 sekundu

Izvor: forbes.n1info.hr · Autor: Marko Repecki  

U Zadru je nastao softver koji mijenja hotelsku industriju: Check-in skratili na 31 sekundu

Hrvatska je naglašeno turistička zemlja. Veliki broj ljudi – direktno ili posredno – živi od turizma. No, osim gradnje i obnove hotela i bezbrojnih apartmana, razvijaju se i tehnološka rješenja za upravljanje turističkim objektima, koja imaju globalni potencijal.

Hotelska industrija, i kod nas i u svijetu, još je uvijek prilično konzervativna, kada je u pitanju primjena modernih tehnologija. O tome najbolje govori podatak da tek oko 2,5 prihoda ulažu u tehnologiju, što je nekoliko puta manje u odnosu na mnoge druge sektore.

Marko Mišulić, bivši financijaš, rođeni Zadranin, prije otprilike deset godina, odlučio je promijeniti karijeru i pokrenuo Rentlio. Radi se o operativnom sustavu za upravljanje turističkim objektima. Bilo da se radi o velikom hotelu, ili apartmanu, sustav koji su razvili automatizira i pojednostavljuje različite procese prijema gostiju.

Rentlio je danas izrastao u prilično veliku kompaniju, za hrvatske prilike. Zapošljavaju nekoliko desetaka ljudi, a putem njihovih sustava implementiranih u različitim objektima, samo ove godine obrađeno je rezervacija u vrijednosti od oko 218 milijuna eura.

Zastarjeli softveri u mnogim hotelima
Mišulić kaže da hoteli imaju dosta kompleksne procese, jer u isporuci kompletne usluge prema gostu, sudjeluje jako puno različitih odjela hotela.

“Da bi vi prespavali u nekom hotelu, napravit ćete rezervaciju zahvaljujući odjelu prodaje hotela. Ta rezervacija može se napraviti direktno – na stranici hotela ili telefonski / mailom, može se napraviti preko jedne od stotina takozvanih OTA kanala poput Bookinga ili Airbnba. Kad dođete u hotel sam proces ulaska u sobu odrađujete s odjelom recepcije koja će vam dati karticu za ulazak i odraditi administrativni dio zadatka. Za stanje vaše sobe i pripremljenost zadužen je odjel domaćinstva. Tijekom svog boravka vjerojatno ćete konzumirati i usluge hotelskog restorana o kojem brine odjel hrane i pića. Na kraju svega, uprava hotela htjet će nekakav izvještaj kojim će pratiti metrike vašeg i ostalih boravaka u hotelu, a odjel financija i računovodstva sve ovo što smo naveli mora evidentirati i u poslovnim knjigama. I ovo je samo pojednostavljeni primjer kako stvari u jednom običnom hotelu funkcioniraju”, pojašnjava Mišulić.

Sve ove složene procese, u pozadini mora pratiti određeni softver, no u većini hotela, još zastario.

“Većina hotela u regiji još uvijek za to sve koristi operativne sustave koji nisu pratili tehnološki razvoj dovoljno brzo, pa se događa to da današnji, moderni gost, koji je digitalan, ne dobiva razinu usluge kroz ove procese koju bi očekivao. E to je točno ono što u Rentliju mijenjamo. Implementacijom našeg modernog operativnog sustava u cloudu sve ove procese pratimo na način koji je adekvatan očekivanjima modernog gosta”, kaže Mišulić


Komentari članka

Vezani članci

Pokreni nešto svoje: 10 novih poduzetnika ulazi u program koji je dosad generirao 3,9 milijuna eura društvene vrijednosti

02.06.2026.

Jubilarni 10. ciklus programa okuplja novih 10 impact poduzetnika, čime zajednica “Pokreni nešto svoje” raste na ukupno 78 hrvatskih poduzeća

Nika je razvila brend prirodne kozmetike koji je osvojio više od 50 svjetskih zlatnih medalja - Uplift

01.06.2026.

Nika Brlečić Uroić stoji iza brenda Nikel, pionira prirodne kozmetike u Hrvatskoj, čiji su proizvodi osvojili više od 50 svjetskih zlatnih medalja za inovacije na natjecanjima u SAD-u, Velikoj Britaniji, Aziji, Rusiji i Europi. Posebno su ponosni na Certi

Suvereni cloud moguć je samo ako ste Kinez ili Amerikanac

01.06.2026.

Nije moguće upravljati potpuno suverenim cloudom izvan Kine ili SAD-a, smatra Douglas Toombs, potpredsjednik analitičara u Gartneru

Hotel Keight podiže ljeto u Opatiji na novu razinu: Rooftop koncept s pogledom na Kvarner među 1% najboljih hotela globalne Hilton mreže

29.05.2026.

Iznad opatijskih krovova, uz pogled na Kvarner, Hotel Keight ovog ljeta otvara novo poglavlje svoje lifestyle priče. Rooftop hotel, jedini takve vrste u Opatiji i široj okolici, postao je posljednjih godinu dana jedno od najtraženijih mjesta za večernja d

Fonoa osigurala 110 milijuna dolara i preuzela PwC-ov porezni softver

29.05.2026.

Hrvatska porezna platforma za globalne tvrtke nastavlja rast investicijom serije C, a klijenti su im neke od najvećih svjetskih platformi poput Ubera, Netflixa, Canve i Booking.com.

Tag cloud

  1. 2865 članka imaju tag turizam
  2. 1503 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  3. 2714 članka imaju tag hrvatska
  4. 1813 članka imaju tag svijet
  5. 1399 članka imaju tag ict
  6. 2006 članka imaju tag financije
  7. 1573 članka imaju tag poljoprivreda
  8. 541 članka imaju tag krediti
  9. 1658 članka imaju tag izvoz
  10. 1320 članka imaju tag trgovina
  11. 1346 članka imaju tag industrija
  12. 1252 članka imaju tag investicije
  13. 1081 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1081 članka imaju tag menadžment
  15. 696 članka imaju tag tehnologija
  16. 1184 članka imaju tag EU
  17. 871 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 691 članka imaju tag opg
  19. 462 članka imaju tag BDP
  20. 362 članka imaju tag kompanije
  21. 793 članka imaju tag maloprodaja
  22. 556 članka imaju tag poticaji
  23. 710 članka imaju tag marketing
  24. 408 članka imaju tag potpore
  25. 520 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 458 članka imaju tag koronavirus
  27. 453 članka imaju tag start up
  28. 539 članka imaju tag porezi
  29. 516 članka imaju tag eu fondovi
  30. 965 članka imaju tag kriza
  31. 492 članka imaju tag gospodarstvo
  32. 365 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  33. 437 članka imaju tag osijek
  34. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  35. 529 članka imaju tag obrazovanje
  36. 513 članka imaju tag dzs
  37. 453 članka imaju tag energetika
  38. 429 članka imaju tag vlada
  39. 418 članka imaju tag hnb
  40. 346 članka imaju tag hgk