Poduzetnički portal · Članak
24 Velj 2009
Uskrsni praznici: Uz financije, vrijeme od presudne važnosti
Izvor: www.vjesnik.hr · Autor: Davor Verković
Ovogodišnji Uskrs bit će rani test, odnosno indikator dolaska individualaca tijekom cijeloga ljeta, procjenjuje Mili Razović, direktor Turističke zajednice Splitsko-dalmatinske županije. Uskrs će dijelu turističkih djelatnika poslužiti za osluškivanje stranih tržišta, taj bi blagdan mogao trasirati put kojim će ići ovogodišnja sezona. Prednost ovogodišnjeg Uskrsa Razović vidi u tome što pada 12. travnja, kada srednju Dalmaciju već griju proljetne temperature. To bi, po njemu, mogao biti presudan faktor za dolaske na taj dio Jadrana.
Pretpostavlja kako će gotovo svi hoteli biti otvoreni za Uskrs, tradicionalni početak turističke sezone.
Za razliku od njega, Tomislav Popović, direktor Turističke zajednice Istarske županije, smatra kako se ne može usporediti Uskrs i ostatak sezone.
»Za Uskrs nam uglavnom dolaze gosti iz najbližih zemalja, a najviše je Slovenaca i Talijana. Na trećem su mjestu Austrijanci. Budući da je riječ o nama najbližim tržištima, mnogo će toga ovisiti o lijepom vremenu. Dobro je što Uskrs pada dosta kasno, sredinom travnja, pa bi i to moglo ostaviti traga na dolascima. Lani smo imali kišu i brojke su nam bile slabe. Tako bi moglo biti i ove godine: uz loše vrijeme i posjet će biti slabiji, ako, međutim, grane sunce, i turisti će masovnije krenuti prema Istri«, ističe Popović.
Ranijih su godina sezonu otvarali i Britanci i Nijemci, no i kod tih se tržišta, tvrdi sugovornik, osjeća oprez nametnut globalnom ekonomskom krizom.
Dobru dijagnozu potencijalnih događanja u vrijeme Uskrsa dao nam je Franco Palma, predsjednik Izvršnog odbora Hrvatske udruge hotelijera. On ističe kako bi zbog financijske krize obitelji, koje tradicionalno gravitiraju prema našem dijelu obale, mogle otkazati jedno putovanje u godini. Naime, velik dio obitelji na odmor je odlazio dva puta godišnje - tijekom Uskrsa ili Duhova, te na glavni godišnji odmor. Pretpostavlja da se nitko neće odreći glavnoga ljetnog odmora, no da bi zbog manje novca mogli odbaciti sekundarni odmor. Tvrdi i kako će na hrvatskoj obali za Uskrs biti otvoreno manje hotela nego ranijih godina.
»Situacija je teška, ali ne treba se predavati. Tržište postoji i treba ga obraditi, a ne čekati da se gosti sami pojave. O našoj umješnosti ovisit će i posjet za Uskrs«, zaključuje Franco Palma.
Komentari članka
Vezani članci
Sezona će biti čupava, gosti dvaput prevrnu svaki euro. Ugostitelji ostali razapeti između “pohlepe” i krize
07.05.2026.Turistička sezona ponovo treba spasiti Hrvatsku, jer ako podbaci, ujesen nas sve čeka opći potop, snažna inflacija i pad standarda. Cijene goriva rastu, a jasno je da to znači lančano poskupljenje svega ostalog, prije svega hrane. Inflacija divlja, a turi
Uskrsna tradicija, sunce i toplo vrijeme: Predsezona u Dubrovniku i Splitu
10.04.2026.Uskrs označava službeni početak turističke predsezone u Dubrovniku. Ljetni red letenja uveden je prošlog vikenda u Zračnoj luci "Ruđer Bošković", a Stradun je danas bio pun posjetitelja iz svih krajeva svijeta. Najave za ljeto su odlične, pa ipak, promatr
Produženi uskrsni vikend u Hrvatskoj donio više od 411.000 noćenja
10.04.2026.Tijekom produženog uskrsnog vikenda u Hrvatskoj je ostvareno 121 500 turističkih dolazaka i 411 200 noćenja, pokazuju najnoviji podaci sustava e-visitor. Podaci za današnji dan još se obrađuju, no zanimljivo je da smo i bez uključenog ponedjeljka nadmašil
I ove smo godine za uskrsne blagdane rekordno trošili, ali...
10.04.2026.I ove smo godine za uskrsne blagdane rekordno trošili. Prema podacima Porezne uprave, u tjednu uoči Uskrsa potrošili smo gotovo 713 milijuna eura, što je 5 posto više nego u prošlogodišnjem uskrsnom tjednu.
Turistička sezona očekuje se s optimizmom i oprezom: Hoteli bilježe stabilnu rezervaciju, otkazi uglavnom iz SAD-a i Azije
03.04.2026.Više od polovine hotelskih objekata u Hrvatskoj bilježi stabilan booking u odnosu na isto razdoblje prošle godine, i po broju dolazaka i po dužini noćenja, dok ih trećina bilježi rast rezervacija od tri do šest posto, pa domaće turističke tvrtke unatoč po
Tag cloud
- 2865 članka imaju tag turizam
- 1503 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
- 2714 članka imaju tag hrvatska
- 1813 članka imaju tag svijet
- 1399 članka imaju tag ict
- 1573 članka imaju tag poljoprivreda
- 2006 članka imaju tag financije
- 541 članka imaju tag krediti
- 1658 članka imaju tag izvoz
- 1320 članka imaju tag trgovina
- 1346 članka imaju tag industrija
- 1252 članka imaju tag investicije
- 1081 članka imaju tag zapošljavanje
- 1081 članka imaju tag menadžment
- 696 članka imaju tag tehnologija
- 1184 članka imaju tag EU
- 871 članka imaju tag poduzetništvo
- 691 članka imaju tag opg
- 462 članka imaju tag BDP
- 362 članka imaju tag kompanije
- 793 članka imaju tag maloprodaja
- 556 članka imaju tag poticaji
- 710 članka imaju tag marketing
- 408 članka imaju tag potpore
- 520 članka imaju tag hotelijerstvo
- 458 članka imaju tag koronavirus
- 453 članka imaju tag start up
- 516 članka imaju tag eu fondovi
- 539 članka imaju tag porezi
- 965 članka imaju tag kriza
- 492 članka imaju tag gospodarstvo
- 365 članka imaju tag žensko poduzetništvo
- 437 članka imaju tag osijek
- 498 članka imaju tag prehrambena industrija
- 529 članka imaju tag obrazovanje
- 513 članka imaju tag dzs
- 453 članka imaju tag energetika
- 429 članka imaju tag vlada
- 418 članka imaju tag hnb
- 346 članka imaju tag hgk
Tečajna lista
| Valuta | Kupovni | Srednji | Prodajni |
|---|---|---|---|
| EUR | 7,50 | 7,53 | 7,55 |
| USD | 7,23 | 7,25 | 7,28 |
| GBP | 8,81 | 8,84 | 8,86 |
| CHF | 7,23 | 7,25 | 7,27 |
| CAD | 5,56 | 5,57 | 5,59 |
Dionice
Rast Pad Promet| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| DDJH-R-A | 51,00 | +2,27 |
| HUPZ-R-A | 1.087,99 | +1,86 |
| JDPL-R-A | 78,98 | +1,69 |
| DLKV-R-A | 125,50 | +1,13 |
| LKRI-R-A | 100,05 | +1,09 |
| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| TNPL-R-A | 638,00 | -7,38 |
| ISTT-R-A | 184,99 | -4,64 |
| ZVZD-R-A | 2.600,00 | -3,70 |
| BLJE-R-A | 84,10 | -3,69 |
| LANO-R-A | 9,01 | -3,33 |
| Ticker | Zadnja | Promet |
|---|---|---|
| INA-R-A | 3.800,00 | 1.121,33 |
| ADRS-P-A | 213,50 | 1.067,50 |
| HT-R-A | 241,99 | 407,22 |
| ADPL-R-A | 99,85 | 225,82 |
| IGH-R-A | 740,00 | 97,14 |
