Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

18 Ou 2026

Vedrana Pribičević: Zašto donosimo loše odluke

Izvor: lidermedia.hr · Autor: Roko Kalafatić  

Vedrana Pribičević: Zašto donosimo loše odluke

Većina ljudi uvjerena je da s novcem postupa racionalno. Da ulaže promišljeno, troši razumno i donosi odluke na temelju činjenica. No istraživanja iz bihevioralne ekonomije pokazuju suprotno – financijsko ponašanje često je vođeno emocijama, kognitivnim pristranostima i društvenim pritiscima kojih nismo ni svjesni.

U novoj epizodi Fintech Talksa, koji realiziramo u suradnji s kompanijom Monri Payments, voditelj i novinar Roko Kalafatić razgovara s Vedranom Pribičević, ekonomskom stručnjakinjom i predavačicom na Zagrebačkoj školi ekonomije i menadžmenta, koja se u svom radu, između ostaloga, bavi i stvarnim obrascima donošenja ekonomskih odluka.

Razgovor otvara pitanje zašto uporno kupujemo kad je tržište na vrhuncu, a prodajemo u panici. Zašto precjenjujemo vlastito znanje, podcjenjujemo rizik i vjerujemo da smo 'drukčiji' od drugih investitora. Govori se o iluziji kontrole, FOMO efektu, mentalnim prečacima koje koristimo pri odlučivanju, ali i o tome kako mediji i društvene mreže pojačavaju investicijsku histeriju.

Epizoda je bogata konkretnim primjerima bihevioralne ekonomije iz prakse – od inflacije i potrošačkih navika do ulaganja, kripto tržišta i kreditnih odluka. Pribičević objašnjava zašto mit o racionalnom investitoru gotovo ne postoji, kako emocije oblikuju tržišta i može li se financijska disciplina uopće naučiti.

Razgovor nije teorijski, nego primjenjiv – za sve koji ulažu, štede, podižu kredite ili jednostavno žele razumjeti zašto novac često ne prati logiku, nego psihologiju.

Cijelu epizodu poslušajte na Spotifyju i YouTubeu, a najzanimljivije isječke pratite na našim društvenim mrežama.


Komentari članka

Vezani članci

Investicijska aktivnost vidljivo slabi: Poduzeća dižu manje kredita i slabije ulažu

24.06.2026.

Iako su investicije poduzeća u prošloj godini porasle na rekordnih 14,4 milijardi eura, investicijski zamah vidljivo slabi jer je lanjski rast od 5,1 posto upola sporiji u odnosu na prosjek razdoblja 2022. - 2024., a investicijska aktivnost sve je slabija

Domaća tvrtka širi mrežu: Najavljeni novi projekti u Hrvatskoj, ali i u Ljubljani i Mariboru

18.06.2026.

Fero-Term otvara novu fazu širenja prodajne mreže. Kompanija najavljuje projekte u Zaboku, Koprivnici, Ljubljani i Mariboru, a aktualni investicijski ciklus vrijedan je više od 28 milijuna eura.

Odluka da ostanem živjeti u Balama bila je presudna u mom životu

18.06.2026.

Massimo Piutti pokazuje kako se dugoročna vizija pretvara u rezultat, a lokalna zajednica u snažan razvojni projekt

Valamar Grupa u 2027. planira ulaganja od 151,6 milijuna eura

17.06.2026.

“Planirana ulaganja Valamara u 2027. godini usmjerena su na daljnje jačanje konkurentnosti i dugoročne održivosti poslovanja kroz unaprjeđenje kvalitete turističkog proizvoda i usluga u portfelju, povećanje operativne učinkovitosti kroz razvoj turističke

Obitelj Fakin gradi vinariju vrijednu četiri miljuna eura

14.06.2026.

Projekt je započet u kolovozu 2025., osmišljen kao spoj proizvodnog pogona i vinskog turizma, a otvorenje je planirano za proljeće 2027.

Tag cloud

  1. 2876 članka imaju tag turizam
  2. 1507 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  3. 2717 članka imaju tag hrvatska
  4. 1815 članka imaju tag svijet
  5. 1402 članka imaju tag ict
  6. 1579 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 2006 članka imaju tag financije
  8. 541 članka imaju tag krediti
  9. 1659 članka imaju tag izvoz
  10. 1320 članka imaju tag trgovina
  11. 1347 članka imaju tag industrija
  12. 1257 članka imaju tag investicije
  13. 1086 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1085 članka imaju tag menadžment
  15. 699 članka imaju tag tehnologija
  16. 1184 članka imaju tag EU
  17. 873 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 693 članka imaju tag opg
  19. 462 članka imaju tag BDP
  20. 365 članka imaju tag kompanije
  21. 793 članka imaju tag maloprodaja
  22. 558 članka imaju tag poticaji
  23. 710 članka imaju tag marketing
  24. 408 članka imaju tag potpore
  25. 522 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 458 članka imaju tag koronavirus
  27. 455 članka imaju tag start up
  28. 369 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  29. 539 članka imaju tag porezi
  30. 516 članka imaju tag eu fondovi
  31. 965 članka imaju tag kriza
  32. 493 članka imaju tag gospodarstvo
  33. 532 članka imaju tag obrazovanje
  34. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  35. 437 članka imaju tag osijek
  36. 513 članka imaju tag dzs
  37. 453 članka imaju tag energetika
  38. 429 članka imaju tag vlada
  39. 418 članka imaju tag hnb
  40. 346 članka imaju tag hgk