Poduzetnički portal · Članak
18 Stu 2011
Zaduživanje nikad skuplje: Hrvatskoj kamata već 7 posto
Izvor: limun.hr · Autor: Marina Klepo/Jutarnji list/PressCut
Snažan rast cijene zaduživanja primorao je Europsku centralnu banku (ECB) da se vrati na tržište državnih obveznica i u srijedu je počela kupovati vrijednosne papire Italije, Španjolske i Portugala. No, ulagače to nije posebno dojmilo, prodaju državne papire većine zemalja, a jedino ih zanimaju njemačke obveznice koje imaju status sigurnog utočišta. Neizvjesnost je na tržištima velika jer je rješavanje dužničkih problema eurozone i dalje pod upitnikom.
Cijena zaduživanja raste i zemljama za koje se do jučer vjerovalo da im se to ne može dogoditi poput Austrije i Nizozemske. Prinos na desetogodišnje austrijske obveznice, primjerice, dosegao je 3,6 posto, dok je prošlog tjedna iznosio 3,4 posto. Glavni razlog su mogući problemi bankarskog sektora zbog izloženosti talijanskim i grčkim obveznicima. Moramo zaštititi Austriju od upadanja u dužnički vrtlog i branit ćemo našu najveću ocjenu rejtinga, rekao je kancelar Werner Faymann. Kako bi vratila povjerenje tržišta u zemlju i obranila najveći kreditni rejting AAA, austrijska vlada najavila je smanjiti potrošnju i proračunski deficit.
Mike Riddell, menadžer fonda za državne obveznice M&G's, rekao je za Guardian da ulagači rasprodaju i francuske obveznice, jer je zemlja blizu gubitka najviše ocjene rejtinga. Sumnja na Francusku pala je nakon što je studija bruxelleskog think tanka za ekonomsku konkurentnost kritizirala Francusku zbog slabog napretka u rješavanju problema duga, a ujedno je ustvrdio da je stanje zemlje ispod razine kreditnog rejtinga koji uživa. Čak i Nizozemska, koju je tržište gledalo kao drugu najjaču zemlju eurozone, našla se pod pritiskom. Ulagači sada traže sigurnija utočišta izvan zone. Jedno od njih je Švicarska koja je posljednje šestomjesečne trezorce prodala po cijeni od -0,3 posto! To znači da ulagači plaćaju švicarskoj vladi privilegij da zemlji mogu posuditi novac.
Cijena zaduživanja pala je i za druge zemlje izvan eurozone, Švedsku i Dansku. Pod posebnim svjetlom rejting agencija našla se Mađarska koja svoje obveznice već plaća po cijeni višoj od osam posto. Slabljenje valute i veće potrebe zaduživanja povećale su javni dug na 82 posto BDP-a, premda je cilj vlade bio smanjiti ga do kraja ove godine na 73 posto. Ulagači su počeli sumnjičiti i Sloveniju ne samo zbog ekonomskih pokazatelja već i zbog političke neizvjesnosti. Među zemljama srednje i istočne Europe najbolje se drži Češka, kojoj je čak i povećan rejting.
Loše raspoloženje na tržištu nije mimoišlo ni hrvatske obveznice. Prinos na 10-godišnju obveznicu sada je 7 posto, a početkom rujna iznosio je 6,3 posto. No, to ipak nije skok kakav su doživjele zemlje poput Italije i Španjolske. Ipak, ako nova Vlada iduće godine krene na road show uvjeravati ulagače da joj posude novac, makar i uz prinos od sedam posto, morat će im ponuditi uvjerljiv plan održivosti javnih financija.
Komentari članka
Vezani članci
Žito grupa objavila najnovije kotacije: Pogledajte trenutačne otkupne cijene pšenice, ječma i uljarica
12.06.2026.Donosimo detaljan pregled cijena pšenice, ječma i uljarica po klasama i prijemnim mjestima za ovogodišnji rod, uz ključne uvjete otkupa i obračuna kvalitete.
Panika u Vladi. Hoće li turistička sezona uspjeti spasiti proračun?
15.05.2026.Vladajućima je bitno da ukupni promet u turizmu ne padne. Za dobit poduzeća manje ih je briga. Razlog je prilično jasan...
Apel ministra turizma cijelom sektoru: Snizite cijene ponuda za 10 do 20 posto
11.05.2026.Ministar turizma i sporta Tonči Glavina izjavio je u nedjelju da će se zbog poremećaja u prometu i putovanjima izazvanih ratom na Bliskom Istoku ovogodišnja turistička sezona biti specifična te je apelirao na cijeli turistički sektor da snizi cijene ponud
DZS potvrdio lošu prognozu: Inflacija u Hrvatskoj ubrzala rast
17.04.2026.Potrošačke cijene u Hrvatskoj bile su u ožujku 4,8 posto veće u odnosu na isti lanjski mjesec, objavio je u četvrtak Državni zavod za statistiku (DZS), čime je inflacija osjetnije ubrzala na godišnjoj razini.
Poskupjela potrošačka košarica, evo i koliko
17.04.2026.Osnovna prehrambeno-higijenska potrošačka košarica koja obuhvaća 51 najnužniji proizvod, u ožujku je koštala 489,53 eura, što je 3,55 eura više u odnosu na veljaču, pokazuje mjesečno istraživanje portala za usporedbu cijena Koliko.HR, u suradnji s Hrvatsk
Tag cloud
- 2891 članka imaju tag turizam
- 2729 članka imaju tag hrvatska
- 1518 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
- 1820 članka imaju tag svijet
- 1405 članka imaju tag ict
- 1584 članka imaju tag poljoprivreda
- 2010 članka imaju tag financije
- 544 članka imaju tag krediti
- 1665 članka imaju tag izvoz
- 1323 članka imaju tag trgovina
- 1363 članka imaju tag industrija
- 1265 članka imaju tag investicije
- 1086 članka imaju tag zapošljavanje
- 1090 članka imaju tag menadžment
- 703 članka imaju tag tehnologija
- 1186 članka imaju tag EU
- 876 članka imaju tag poduzetništvo
- 697 članka imaju tag opg
- 463 članka imaju tag BDP
- 544 članka imaju tag porezi
- 371 članka imaju tag kompanije
- 795 članka imaju tag maloprodaja
- 560 članka imaju tag poticaji
- 711 članka imaju tag marketing
- 409 članka imaju tag potpore
- 524 članka imaju tag hotelijerstvo
- 430 članka imaju tag vlada
- 460 članka imaju tag start up
- 458 članka imaju tag koronavirus
- 373 članka imaju tag žensko poduzetništvo
- 516 članka imaju tag eu fondovi
- 966 članka imaju tag kriza
- 496 članka imaju tag gospodarstvo
- 533 članka imaju tag obrazovanje
- 438 članka imaju tag osijek
- 498 članka imaju tag prehrambena industrija
- 515 članka imaju tag dzs
- 454 članka imaju tag energetika
- 419 članka imaju tag hnb
- 347 članka imaju tag hgk
Tečajna lista
| Valuta | Kupovni | Srednji | Prodajni |
|---|---|---|---|
| EUR | 7,50 | 7,53 | 7,55 |
| USD | 7,23 | 7,25 | 7,28 |
| GBP | 8,81 | 8,84 | 8,86 |
| CHF | 7,23 | 7,25 | 7,27 |
| CAD | 5,56 | 5,57 | 5,59 |
Dionice
Rast Pad Promet| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| DDJH-R-A | 51,00 | +2,27 |
| HUPZ-R-A | 1.087,99 | +1,86 |
| JDPL-R-A | 78,98 | +1,69 |
| DLKV-R-A | 125,50 | +1,13 |
| LKRI-R-A | 100,05 | +1,09 |
| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| TNPL-R-A | 638,00 | -7,38 |
| ISTT-R-A | 184,99 | -4,64 |
| ZVZD-R-A | 2.600,00 | -3,70 |
| BLJE-R-A | 84,10 | -3,69 |
| LANO-R-A | 9,01 | -3,33 |
| Ticker | Zadnja | Promet |
|---|---|---|
| INA-R-A | 3.800,00 | 1.121,33 |
| ADRS-P-A | 213,50 | 1.067,50 |
| HT-R-A | 241,99 | 407,22 |
| ADPL-R-A | 99,85 | 225,82 |
| IGH-R-A | 740,00 | 97,14 |
