Poduzetnički portal · Članak
07 Svi 2023
Zašto se pri otvaranju biznisa toliko susrećemo s otporom bližnjih, a podršku nam pružaju stranci?
Izvor: lidermedia.hr · Autor: Roko Kalafatić
Da je poduzetnik biti lako, poduzetnik bi bio svatko. U procesu pokretanja vlastitog biznisa, puno toga otkrivamo o nama samima i o okolini u kojoj se nalazimo. Koliko dobro ‘hendlamo‘ stresne situacije, kako se nosimo s vanjskim (i unutarnjim) kritikama, jesmo li sposobni proći kroz najgore i naposljetku izgraditi kvalitetnu priču te koliko čvrst karakter imamo u trenutku kada bi najradije dignuli ruke od svega i odustali.
Puno je mikro, srednjih i velikih borbi koje svaki poduzetnik vodi sam sa sobom u procesu preobrazbe od kreativne ideje do stabilnog poduzeća, ali na početku je vrlo bitno uz sebe imati ljude koji vjeruju u to da naši snovi mogu postati stvarnost. Ne rijetko se događa da najveću podršku dobivamo od ljudi koji nas najmanje poznaju, a naši bližnji rezervirano nas tapšaju po ramenu s često neizrečenim ‘možda ti to i nije baš pametno‘.
Manjak podrške pa čak i otpor česta su pojava kada je riječ o obitelji i bliskim prijateljima poduzetnika u nastajanju. O tome smo, prikladno, razgovarali s jednim psihologom i jednim poduzetnikom.
Teško je spriječiti takve situacije
- Da, zanimljiv je to paradoks. Razloga u pozadini može biti nekoliko, a najčešće se radi o tome da podršku ne dobivamo zbog toga što se naši bližnji u pravilu brinu za nas i žele nas ‘sačuvati‘ od neuspjeha, pa shodno tome neće niti podržavati nešto što može uzrokovati taj neuspjeh. A neki su nam možda i zavidni jer smo se odlučili na pothvat za koji oni jednostavno nemaju (i/ili nikada neće imati) hrabrosti, a možda razmišljaju o njemu - objasnio je Sandro Kraljević, psiholog i osnivač, vlasnik i direktor Mind Laba.
Teško je, smatra Kraljević, spriječiti takve situacije - jer ljude ne možemo mijenjati. Našim bližnjima možemo prezentirati najbolje osmišljen poslovni plan i najdetaljniju analizu troškova i rizika, ali čak ni to nije dovoljna garancija zbog koje će oni promijeniti svoje stajalište. Ipak, kad osvijestimo da se u pozadini tog nepružanja podrške zapravo krije dobra namjera, to daje drugačiju perspektivu.
- Najbitnije je da te razumiju i da su tu kada ti je teško. Jer svaki poduzetnik, da bi nešto stvorio u početku, najviše troši svoje vrijeme jer mu je to jedini kapital. E baš zbog toga je bitno da to okolina razumije. Moje je pokretanje Vesele Motike temeljeno na podršci najbližih te se kontinuirano oslanjam na savjete iz obitelji vezane za projekte i nedoumice.
Ono što bih izdvojio kao bitno jest to da je moj otac tek za Veselu Motiku rekao ‘to je to‘, a za prošle poduhvate nije baš bio oduševljen. Stoga ne treba gledati sve crno i bijelo, a možda je nekada i nedostatak podrške znak da preispitamo projekt i poslovni model - objasnio je Sergej Lugović, izvršni direktor tvrtke Vesela Motika koja se bavi ekološkim uzgojem i razvojem poljoprivredne tehnologije.
Komentari članka
Vezani članci
Kraći radni tjedan još uvijek nije realna opcija
17.04.2026.Puno radno vrijeme u Hrvatskoj iznosi 40 sati tjedno, najčešće raspoređenih na osam sati dnevno tijekom pet radnih dana, navodi Zakon o radu. Po broju stvarno odrađenih sati Hrvatska se redovito svrstava u sam vrh Europske unije, no pojedine zemlje biljež
U Crikvenici prezentirane mjere poticanja razvoja poduzetništva
15.04.2026.Prezentacija Programa mjera poticanja razvoja poduzetništva za 2026. godinu te Javnog poziva za dodjelu bespovratnih potpora poduzetnicima održana je nedavno u crikveničkoj Gradskoj vijećnici. Prezentaciji su prisustvovali brojni poduzetnici s područja Gr
Konferencija za poduzetnice u Slavonskom Brodu okupila žene željne znanja i povezivanja
14.04.2026.Poduzetnica Josipa Šimunović organizirala je prvu konferenciju za poduzetnice u dvorani Poduzetničkog inkubatora pri Razvojnoj agenciji Slavonski Brod. Žena iz različitih dijelova Hrvatske napunile su dvoranu s ciljem razmjene znanja, iskustava i međusobn
Slavonac prodaje aplikaciju za prijavu gostiju tisućama iznajmljivača i na Jadranu
09.04.2026.Završio je FERIT, na kojemu danas radi kao vanjski suradnik. Stekao je iskustvo u korporativnom svijetu, no ipak se odlučio biti poduzetnik. Njegova je aplikacija nastala lokalno, a koristi se nacionalno
Priča o uspjehu iz Osijeka: Slučajna prilika Draženu se pretvorila u životni poziv
06.04.2026.Najdraže mu je, kaže, fotografirati pomoću stativa, a ono što ga najviše privlači su pejzaži i arhitektura. Kao i svakom iskusnom fotografu nije mu teško čekati satima
Tag cloud
- 2847 članka imaju tag turizam
- 2703 članka imaju tag hrvatska
- 1805 članka imaju tag svijet
- 1484 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
- 2003 članka imaju tag financije
- 1560 članka imaju tag poljoprivreda
- 1650 članka imaju tag izvoz
- 1320 članka imaju tag trgovina
- 1387 članka imaju tag ict
- 1330 članka imaju tag industrija
- 1243 članka imaju tag investicije
- 1079 članka imaju tag zapošljavanje
- 1072 članka imaju tag menadžment
- 1181 članka imaju tag EU
- 868 članka imaju tag poduzetništvo
- 684 članka imaju tag opg
- 793 članka imaju tag maloprodaja
- 556 članka imaju tag poticaji
- 690 članka imaju tag tehnologija
- 709 članka imaju tag marketing
- 406 članka imaju tag potpore
- 517 članka imaju tag hotelijerstvo
- 458 članka imaju tag koronavirus
- 965 članka imaju tag kriza
- 515 članka imaju tag eu fondovi
- 536 članka imaju tag porezi
- 491 članka imaju tag gospodarstvo
- 529 članka imaju tag obrazovanje
- 497 članka imaju tag prehrambena industrija
- 437 članka imaju tag osijek
- 448 članka imaju tag start up
- 541 članka imaju tag krediti
- 511 članka imaju tag dzs
- 452 članka imaju tag energetika
- 461 članka imaju tag BDP
- 418 članka imaju tag hnb
- 426 članka imaju tag vlada
- 345 članka imaju tag hgk
- 356 članka imaju tag žensko poduzetništvo
- 440 članka imaju tag banke
Tečajna lista
| Valuta | Kupovni | Srednji | Prodajni |
|---|---|---|---|
| EUR | 7,50 | 7,53 | 7,55 |
| USD | 7,23 | 7,25 | 7,28 |
| GBP | 8,81 | 8,84 | 8,86 |
| CHF | 7,23 | 7,25 | 7,27 |
| CAD | 5,56 | 5,57 | 5,59 |
Dionice
Rast Pad Promet| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| DDJH-R-A | 51,00 | +2,27 |
| HUPZ-R-A | 1.087,99 | +1,86 |
| JDPL-R-A | 78,98 | +1,69 |
| DLKV-R-A | 125,50 | +1,13 |
| LKRI-R-A | 100,05 | +1,09 |
| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| TNPL-R-A | 638,00 | -7,38 |
| ISTT-R-A | 184,99 | -4,64 |
| ZVZD-R-A | 2.600,00 | -3,70 |
| BLJE-R-A | 84,10 | -3,69 |
| LANO-R-A | 9,01 | -3,33 |
| Ticker | Zadnja | Promet |
|---|---|---|
| INA-R-A | 3.800,00 | 1.121,33 |
| ADRS-P-A | 213,50 | 1.067,50 |
| HT-R-A | 241,99 | 407,22 |
| ADPL-R-A | 99,85 | 225,82 |
| IGH-R-A | 740,00 | 97,14 |
