Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

18 Lip 2018

Euro pao u odnosu na dolar, u fokusu tržišta carine u SAD-u i Kini

Izvor: www.index.hr · Autor: Hina  

Euro pao u odnosu na dolar, u fokusu tržišta carine u SAD-u i Kini

TEČAJ eura danas je na međunarodnim tržištima ponovo skliznuo prema najnižim razinama u tri tjedna prema dolaru zbog jačanja opasnosti od izbijanja američko-kineskog trgovinskog rata. Euro je nakon velikih gubitaka u prošlotjednom trgovanju zbog poruka iz Europske središnje banke (ECB) na početku ovoga tjedna oslabio dodatnih 0,3 posto, na 1,1576 dolara. Drži se tako nedaleko nedavno zabilježenih najnižih razina u tri tjedna, od 1,1543 dolara.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema drugih šest najznačajnijih svjetskih valuta, jutros je uvećan 0,2 posto, na 94,966 bodova, nadomak najviših razina u posljednjih sedam mjeseci, koje je dosegnuo u petak nakon najnovijih smjernica s prošlotjedne sjednice američke središnje banke Fed.

Tečaj dolara prema jenu skliznuo je pak blagih 0,1 posto, na 110,50 jena.

U fokusu tržišta uvođenje carina na kineske proizvode

U fokusu tržišta je prošlotjedna odluka Washingtona o uvođenju carina na uvoz kineskih roba u vrijednosti 50 milijardi dolara, a na koju nije trebalo dugo čekati odgovor iz Kine. Kako je objavila kineska novinska agencija Xinhua, Peking je najavio carinu od 25 posto na 659 američkih proizvoda, uključujući soju, automobile i morske plodove.

Neke ulagače brine da bi takav razvoj događaja u konačnici mogao pogoditi rast globalnog gospodarstva, a posebno Europu, s obzirom na to da je američki predsjednik Donald Trump signalizirao da će nametnuti carine na uvoz iz automobilskog segmenta.

Euro pod pritiskom događanja u njemačkoj vladi

Euro su na početku ovotjednog trgovanja također pritisnule najnovije napetosti u njemačkoj koalicijskoj vladi. Stephen Gallo, valutni analitičar u tvrtki BMO Capital Marketsu, kaže da, iako su kod većine valuta zabilježene zasad tek blage promjene tečajeva u odgovoru na napetosti na trgovinskom planu, najnovije prognoze iz središnjih banaka u eurozoni i Japanu pokazale su da takav obračun počinje izazivati određene posljedice.

Jen je blago ojačao prema dolaru nakon što su najnoviji podaci pokazali snažan rast japanskog izvoza, a i zbog jačanja trgovinskih napetosti. Japanska valuta obično jača u nestabilnim vremenima, pa je tako uz nju u ponedjeljak ojačala i druga valuta-utočište, švicarski franak.

"Reakcije na valutnim tržištima na razvoj situacije na trgovinskom planu bile su uglavnom prigušene jer su američke mjere i kineski odgovor bili u skladu s očekivanjima", kazao je Yukio Ishizuki, viši valutni analitičar u Daiwa Securitiesu.


Komentari članka

Vezani članci

Novi stočarski div: Gradi se kompleks za 22 tisuće goveda i izvoz diljem svijeta

28.05.2026.

Brazil ulaže velika sredstva u jačanje izvoza goveda, a u saveznoj državi Rio Grande do Sul gradi se golemi kompleks koji bi mogao postati jedna od najvažnijih svjetskih izvoznih platformi za živa grla. Projekt pod nazivom Fazenda Sentinela zamišljen je k

Kriza ne pogađa luksuzni turizam: Mlažnjaci i jahte puni i za 2027.

20.05.2026.

Dok ostatak turističkog sektora strepi zbog Bliskog istoka i cijena goriva, potražnja za luksuznim odmorima u Hrvatskoj i dalje raste

Najveći IPO u povijesti ima datum: kraj ere privatnog svemira

19.05.2026.

Nakon dugo nagađanja, SpaceX 12. lipnja izlazi na burzu s očekivanom vrijednošću od 1,75 bilijuna dolara. Elon Musk, koji drži više od 40 posto kompanije, tog dana postaje prvi čovjek koji istovremeno vodi dvije javne kompanije vrijedne više od bilijun do

iPhone 17 najprodavaniji je mobitel na svijetu

07.05.2026.

Counterpoint je izbacio listu najprodavanijih mobitela za prvi kvartal 2026. godine, na kojoj prva tri mjesta zauzimaju Appleovi aktualni modeli iPhonea 17

Samsung i dalje ruši rekorde zahvaljujući memoriji

07.05.2026.

Samsung ima solidne financijske rezultate za prvi kvartal. Memorijski biznis predvodi rast, dok mobilni odjel ostaje profitabilan usprkos drugačijim prognozama

Tag cloud

  1. 2865 članka imaju tag turizam
  2. 1503 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  3. 2714 članka imaju tag hrvatska
  4. 1813 članka imaju tag svijet
  5. 1399 članka imaju tag ict
  6. 2006 članka imaju tag financije
  7. 1573 članka imaju tag poljoprivreda
  8. 541 članka imaju tag krediti
  9. 1658 članka imaju tag izvoz
  10. 1320 članka imaju tag trgovina
  11. 1346 članka imaju tag industrija
  12. 1252 članka imaju tag investicije
  13. 1081 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1081 članka imaju tag menadžment
  15. 696 članka imaju tag tehnologija
  16. 1184 članka imaju tag EU
  17. 871 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 691 članka imaju tag opg
  19. 462 članka imaju tag BDP
  20. 362 članka imaju tag kompanije
  21. 793 članka imaju tag maloprodaja
  22. 556 članka imaju tag poticaji
  23. 710 članka imaju tag marketing
  24. 408 članka imaju tag potpore
  25. 520 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 458 članka imaju tag koronavirus
  27. 453 članka imaju tag start up
  28. 539 članka imaju tag porezi
  29. 516 članka imaju tag eu fondovi
  30. 965 članka imaju tag kriza
  31. 492 članka imaju tag gospodarstvo
  32. 365 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  33. 437 članka imaju tag osijek
  34. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  35. 529 članka imaju tag obrazovanje
  36. 513 članka imaju tag dzs
  37. 453 članka imaju tag energetika
  38. 429 članka imaju tag vlada
  39. 418 članka imaju tag hnb
  40. 346 članka imaju tag hgk