Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

31 Pro 2015

Hrvatska pošta gradi sortirni centar od 345 milijuna kuna

Izvor: www.poslovni.hr · Autor: Suzana Varošanec  

Hrvatska pošta gradi sortirni centar od 345 milijuna kuna

Prilika za građevinare: u tijeku je natječaj za gradnju prve faze centra, 16. veljače 2016. rok za dostavu ponuda za izvođenje radova.

Hrvatska pošta na kraju je vrlo uspješne poslovne godine kojom su osigurani financijska stabilnost i temelj za daljnji razvoj. Očekivani rezultat za 2015. nešto je manji od 170 milijuna kuna dobiti, izjavio je za Poslovni dnevnik novi predsjednik Uprave Ivica Kranjčić. Na čelo Uprave došao je 1. prosinca s funkcije člana Uprave, a u prethodnom razdoblju bio je direktor Sektora informacijskih tehnologija te izvršni direktor Divizije podrška.

Uspjeh je, ističe Kranjčić, rezultat intenzivnih aktivnosti posljednjih godina, u skladu sa Strategijom postavljenom potkraj 2012., a najveći dio prihoda bit će iz redovitog poslovanja. Prihodi koje Pošta ostvaruje izvanrednim putem od prodaje i zakupa nekretnina u funkciji su, doznajemo, najveće kapitalne investicije te tvrtke u novijoj poštanskoj povijesti. Riječ je o izgradnji novog sortirnog centra na ulazu u Veliku Goricu nadomak zračne luke. Vrijednost projekta procjenjuje se na 345 milijuna kuna, a sve pripreme za skori početak gradnje već su obavljene.

170milijuna
kuna očekivana je dobit Pošte za 2015. godinu

Atraktivne nekretnine
Na površini od 70.200 kvadrata uskoro bi trebala početi gradnja kompleksa ukupne površine oko 38.000 četvornih metara. Posao se nudi građevinarima: u tijeku je natječaj za gradnju prve faze tog centra te do 16. veljače 2016. teče rok za dostavu ponuda za izvođenje radova. Pošta je ovih dana objavila i novi javni natječaj za davanje u zakup 56 poslovnih prostora i za prodaju 31 nekretnine. Rok za podnošenje ponuda je do svakog 15. u mjesecu, a traje neodređeno. To znači da se s liste miču nekretnine koje se daju u zakup odnosno prodaju, dok se ne prodaju ili daju u zakup ostaju na ponudi do odluke o zatvaranju natječaja.

Riječ je o nekretninama koje se nude (za)kupcima na području cijele države, a novac dobiven njihovom aktivacijom, prije svega prodajom, Pošta će uložiti u navedene nove logističke kapacitete. Početne kupoprodajne cijene odredio je nezavisni procjenitelj u skladu s tržišnim okolnostima. Početne cijene zakupa variraju od nekoliko stotina do nekoliko tisuća eura. Primjerice, najniža predviđena cijena je za prostor u Tušiloviću od 26,25 kvadrata, početna cijena zakupnine s PDV-om iznosi 0,50 eura. Iako ima još nekretnina s istom početnom cijenom, ova zbog kvadrature ispada najjeftinija, no koju će cijenu postići, pokazat će tržište.

Prostori koji u spomenutom natječaju zasad nose najviše početne procijenjene vrijednosti nalaze se u Dubrovniku, Crikvenici i Zagrebu. Neki su unutar objekata koje je Pošta već pokušala aktivirati prodajom, a tu se ističe nekretnina u samom središtu Šibenika. Za tu atraktivnu nekretninu nije bilo interesenata za kupnju, no ona i dalje stoji otvorena za prodaju, a početna procijenjena vrijednost je 1,4 milijuna eura. U Šibeniku još kraće vrijeme imaju zakupca, ali taj prostor nije predviđen za zakup, već i dalje za prodaju.

Hit u Rijeci i Dubrovniku
Aktivaciju nekretnina koje više nisu pogodne za poštansko poslovanje istaknuli su kao jednu od strateških smjernica potkraj 2012. Da su se nekih uspješno riješili, pokazuju primjeri dviju vrijednih nekretnina: poslovne zgrade u Rijeci na Korzu te palače Pile u Dubrovniku. Nekretnina u Rijeci procijenjena na pet milijuna eura nedavno je prodana, kao i ona u Dubrovniku. Njezina procijenjena vrijednost bila je tri milijuna eura, a novi vlasnik je Maistra.

U prodaju je Pošta dala i odmaralište u Sukošanu, a kako cijeli objekt nije uspjela prodati, idući ciklus bio je raspisan za prodaju četiri čestice, od kojih su već u prvom natječaju uspjeli prodati dvije. Jedna je bila procijenjena na 1,2 milijuna eura, a druga na 100.000 eura. Još je otvoren natječaj za prodaju dviju preostalih čestica: veća se prostire na gotovo 6000 kvadrata i početna joj je procijenjena vrijednost milijun i pol eura, dok je ona od gotovo 500 kvadrata procijenjena na minimalno 150.000 eura.


Komentari članka

Vezani članci

Građevinski divovi ruše rekorde: Jedna tvrtka posebno odskače zaradom i plaćama

18.05.2026.

Hrvatski građevinski sektor nastavlja snažan uzlet, potvrđujući status jednog od ključnih motora domaćeg gospodarstva. Potaknut investicijama iz europskih fondova, obnovom nakon potresa i kontinuiranim rastom stanogradnje, sektor je i prošle godine isporu

Do koliko kvadrata ne treba građevinska dozvola?

11.05.2026.

Planirate proširenje kuće, postavljanje nadstrešnice ili gradnju pomoćnog objekta u dvorištu? Prije početka radova ključno je poznavati zakonske okvire kako biste izbjegli visoke kazne i rušenje. Hrvatsko zakonodavstvo jasno razlikuje zahvate koji se izvo

Kriza u Europi, rast u Vinkovcima: Toliko zadovoljni da ne primaju nove kupce

06.05.2026.

Pad narudžbi starih partnera nadoknadili novim tržištima, ali rast cijena sirovina i slabost EU građevine i dalje prijete maržama

Hrvatskoj nedostaje nekoliko desetaka tisuća građevinskih radnika, potražnja za majstorima i dalje premašuje ponudu

30.03.2026.

Energetska obnova zgrada i zaštita na radu središnje su teme 5. Susreta graditelja Hrvatske obrtničke komore, koji se u subotu održava u Bjelovaru uz sudjelovanje više od 200 sudionika, a gorući problem sektora i dalje je kroničan nedostatak radne snage.

Nova Iskrina ofenziva nakon 3. Maja: Logistički centar u Svetoj Heleni

10.03.2026.

Pod palicom prekaljenog logističara Igora Jakovljevića obitelj Šešok preslikava beogradski model industrijskih parkova nedaleko od Zagreba

Tag cloud

  1. 2865 članka imaju tag turizam
  2. 1503 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  3. 2714 članka imaju tag hrvatska
  4. 1814 članka imaju tag svijet
  5. 1399 članka imaju tag ict
  6. 1575 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 2006 članka imaju tag financije
  8. 541 članka imaju tag krediti
  9. 1658 članka imaju tag izvoz
  10. 1320 članka imaju tag trgovina
  11. 1346 članka imaju tag industrija
  12. 1252 članka imaju tag investicije
  13. 1081 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1083 članka imaju tag menadžment
  15. 697 članka imaju tag tehnologija
  16. 1184 članka imaju tag EU
  17. 872 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 692 članka imaju tag opg
  19. 462 članka imaju tag BDP
  20. 362 članka imaju tag kompanije
  21. 793 članka imaju tag maloprodaja
  22. 556 članka imaju tag poticaji
  23. 710 članka imaju tag marketing
  24. 408 članka imaju tag potpore
  25. 520 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 458 članka imaju tag koronavirus
  27. 453 članka imaju tag start up
  28. 516 članka imaju tag eu fondovi
  29. 539 članka imaju tag porezi
  30. 965 članka imaju tag kriza
  31. 492 članka imaju tag gospodarstvo
  32. 365 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  33. 530 članka imaju tag obrazovanje
  34. 437 članka imaju tag osijek
  35. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  36. 513 članka imaju tag dzs
  37. 453 članka imaju tag energetika
  38. 429 članka imaju tag vlada
  39. 418 članka imaju tag hnb
  40. 346 članka imaju tag hgk