Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

19 Velj 2009

I Hrvatska zahtijeva hitnu prilagodbu krizi

Izvor: www.limun.hr  

I Hrvatska zahtijeva hitnu prilagodbu krizi

"Nema vremena za odlaganje niti izbjegavanje suočavanja sa teškim potezima koje treba provesti. Svakim izgubljenim danom situacija postaje teža", rekao je predsjednik NVK Darko Marinac, sažimajući diskusiju govornika na zatvorenoj sjednici Vijeća koje okuplja četiri ključna društvena partnera -- poslovnu i akademsku zajednicu, te sindikate i Vladu, stoji u priopćenju.

Hrvatska nužno i neodložno mora pristupiti uravnoteženju proračuna, kako središnje tako i šire države, kako bi izbjegla ozbiljne i dugoročne negativne posljedice krize, zaključak je Nacionalnog vijeća za konkurentnost s jučerašnje sjednice.

U posljednja dva mjeseca (prosinac i siječanj) izgubljeno je 35.000 radnih mjesta, i nastavak tog trenda, koji je neminovan ako se ne učine nužne prilagodbe javnog sektora, dovest će do teških i trajnih posljedica za razvoj gospodarstva i pada standarda građana.

Stabilizacija javnih financija apsolutni je prioritet, i nužan prvi korak prema ublažavanju posljedica globalne financijske i ekonomske krize koja je počela snažno zahvaćati i Hrvatsku. U diskusiji je naglašeno da Hrvatska mora uskladiti javnu potrošnju sa prihodima.

Dok se proračunski deficit produbljuje, refinanciranje dospjelih obaveza i daljnje zaduživanje u inozemstvu je otežano zbog porasta premije na rizik, koja je u posljednja tri mjeseca skočila s 200 na 600 bazičnih poena, odnosno s 2 na 6 posto iznad referentne kamatne stope. Ukoliko se hitno ne uravnoteži javna potrošnja s prihodima, Hrvatskoj prijeti pad kreditnog rejtinga.

Vijeće smatra da država istovremeno mora snažnije rasteretiti i otkloniti prepreke gospodarskim aktivnostima i tako zadržati koliko je moguće sadašnju razinu gospodarske aktivnosti i zaposlenosti.

Uz hitne interventne mjere sređivanja javnih financija i poticanja proizvodnje, država mora intenzivirati strukturne reforme kojima se osigurava stabilnost i konkurentnost gospodarstva u budućnosti. Ukupno porezno rasterećenje gospodarstva mora se smanjiti, javna uprava mora se racionalizirati, te se mora nastaviti s naporima za povećanje učinkovitosti pravosuđa. Paralelno je neophodno pristupiti izmjeni strukture sustava potpora i transfera te praćenja njihove efikasnosti, zaključuje se u priopćenju.


Komentari članka

Vezani članci

EU fondovi neće presušiti, Hrvatskoj čak 19 milijardi eura

04.12.2025.

Europska sredstva neće presušiti te će u idućem EU-ovom proračunskom razdoblju za Hrvatsku biti i veća nego sada, rekao je na sjednici Vlade premijer Andrej Plenković.

Koliko je velika kriza u Njemačkoj? Tvrtka koja postoji 500 godina je na rubu propasti

08.09.2025.

Povijest tvrtke Casimir Kast GmbH je duga gotovo 500 godina. Sada je tradicionalna tvrtka insolventna.

Lani u Njemačkoj zatvoreno najviše firmi u posljednjih 15 godina

26.05.2025.

Farmaceutski i kemijski sektori također su bilježili visoke stope zatvaranja tvrtki. Mnoga zatvaranja odnose se na mala poduzeća, no posljednjih godina su zatvarane i veće kompanije.

Britanija u 2024. ostala bez gotovo 300 pubova, 4500 ljudi ostalo bez posla

18.02.2025.

GOTOVO 300 pubova u Britaniji zatvoreno je u 2024. godini, uz ugašenih oko 4.500 radnih mjesta, objavila je u ponedjeljak udruga ugostitelja BBPA. Posljednju je rundu lani u Engleskoj i Walesu poslužilo 289 pubova, izračunali su udruzi British Beer and Pu

Slovenski partneri njemačke autoindustrije počeli posrtati, hrvatski još ne osjećaju posljedice

17.01.2025.

Izgleda da zasad kriza koja je zavladala autoindustrijom Njemačke od partnerskih zemalja najviše pogađa Sloveniju, gdje automobilska industrija zapošljava 40 tisuća ljudi. Čak 40 posto poslovnih subjekata u toj grani u Sloveniji povezano je s partnerima i

Tag cloud

  1. 2867 članka imaju tag turizam
  2. 1503 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  3. 2714 članka imaju tag hrvatska
  4. 1814 članka imaju tag svijet
  5. 1399 članka imaju tag ict
  6. 1575 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 2006 članka imaju tag financije
  8. 541 članka imaju tag krediti
  9. 1658 članka imaju tag izvoz
  10. 1320 članka imaju tag trgovina
  11. 1347 članka imaju tag industrija
  12. 1253 članka imaju tag investicije
  13. 1081 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1084 članka imaju tag menadžment
  15. 697 članka imaju tag tehnologija
  16. 1184 članka imaju tag EU
  17. 872 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 692 članka imaju tag opg
  19. 462 članka imaju tag BDP
  20. 362 članka imaju tag kompanije
  21. 793 članka imaju tag maloprodaja
  22. 556 članka imaju tag poticaji
  23. 710 članka imaju tag marketing
  24. 408 članka imaju tag potpore
  25. 521 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 458 članka imaju tag koronavirus
  27. 453 članka imaju tag start up
  28. 539 članka imaju tag porezi
  29. 516 članka imaju tag eu fondovi
  30. 965 članka imaju tag kriza
  31. 492 članka imaju tag gospodarstvo
  32. 366 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  33. 531 članka imaju tag obrazovanje
  34. 437 članka imaju tag osijek
  35. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  36. 513 članka imaju tag dzs
  37. 453 članka imaju tag energetika
  38. 429 članka imaju tag vlada
  39. 418 članka imaju tag hnb
  40. 346 članka imaju tag hgk