Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

24 Ruj 2009

I u Hrvatskoj počinje korištenje bioplina

Izvor: www.vjesnik.hr · Autor: Željko Bukša  

I u Hrvatskoj počinje korištenje bioplina

Da u Hrvatskoj uz korištenje ostalih obnovljivih izvora energije ubrzano počinje i korištenje bioplina dokazuje podatak da je u Registru obnovljivih izvora energije Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva već prijavljeno 17 takvih projekata ukupne snage 25 megavata.

Istaknuto je to u srijedu u Energetskom institutu Hrvoje Požar na promociji Priručnika za bioplin, prve cjelovite stručne publikacije u Hrvatskoj o korištenju tog energenta.
Namijenjen je, prije svega, onima koji ga žele proizvoditi i koristiti. To su ponajprije vlasnici većih farmi koje raspolažu s dovoljno sirovine za proizvodnju bioplina, rekla je Biljana Kulišić iz Instituta.

Bioplin je, naime, mješavina plinova koja nastaje truljenjem organskih tvari bez prisustva zraka. Tehnologija njegova dobivanja i korištenja razlikuje se prema izvoru. Tako postoje postrojenja koja koriste sirovinu iz poljoprivrede i prehrambene industrije, koja skupljaju bioplin nastao na odlagalištu otpada i postrojenja na otpadni mulj koji nastaje kod pročišćavanja otpadnih voda. Može se koristiti za proizvodnju električne i toplinske energije, a nakon pročišćavanja i u plinskoj mreži te vozilima.

U Hrvatskoj zasad postoji samo jedno bioplinsko postrojenje na poljoprivrednu biomasu koje ima status povlaštenog proizvođača energije, na stočarskoj farmi u Semeljcima u Slavoniji, snage jednog megavata. Kao najperspektivnije lokacije za gradnju bioplinskih postrojenja ocijenjene su Međimurska županija, zbog razvijenog peradarstva i otpada koji u njemu nastaje, Bjelovarsko - bilogorska županija zbog razvijenog stočarstva i Poduzeće Vrana kod Vranskog jezera, koje se bavi proizvodnjom povrća, mlijeka i jaja.

No, svi zainteresirani ulagači će informacije moći dobiti u Energetskom institutu i na radionicama koje će organizirati. U financiranju im mogu pomoći Fond za zaštitu okoliša i HBOR, a država kilovatsat iz takvih postrojenja potiče sa 1,3 kune. Priručnik je nastao u sklopu projekta EU »Inteligentna energija Europe Big East: Bioplin za istočnu Europu« kojim se promoviraju proizvodnja i korištenje bioplina kao sigurnog i održivog izvora energije u Hrvatskoj, Bugarskoj, Grčkoj, Latviji, Rumunjskoj i Sloveniji.


Komentari članka

Vezani članci

Blažević: Opskrba strujom nije ugrožena, solari rasterećuju sustav

10.08.2026.

Više smo puta proteklih dana od mjerodavnih čuli da, kratkoročno, zbog iznimno visokih temperatura i nedostatka oborina ne bismo trebali imati problema s opskrbom električnom energijom. No, što ako ovakvi vremenski uvjeti potraju? Ovo ljeto potrošnja stru

EU se rješava ruskog interesa: Hrvatska postaje glavno energetsko čvorište između SAD-a i Europe

06.08.2026.

Dok se Europa postupno odriče ruskih energenata, Sjedinjene Američke Države ubrzano postaju njezin najveći dobavljač prirodnog plina, a stručnjaci smatraju da bi hrvatski LNG terminal na Krku mogao imati ključnu ulogu u opskrbi srednje i jugoistočne Europ

Manje antibiotika na farmi: Kako inovacije u hranidbi mijenjaju moderno stočarstvo

31.07.2026.

Akreditirani sustavi upravljanja kvalitetom, pokusne farme za svinje i perad te suradnja s vodećim svjetskim znanstvenim institucijama i obrazovnim centrima, dio je onoga što Agrofeed čini jednom od vodećih tvrtki europske industrije stočne hrane.

Poljoprivredna komora: Stanje je alarmantno, prijeti gašenje OPG-ova. Situacija izmiče kontroli

29.07.2026.

Situacija u poljoprivredi vrlo je loša, negdje i alarmantna jer se uz afričku svinjsku kugu pojavila kuga malih preživača, a poskupljenje plavog dizela prisilit će male poljoprivrednike na zatvaranje OPG-ova, rečeno je u ponedjeljak na konferenciji za nov

Inženjer radiologije danas uzgaja biljke koje završavaju u Michelin restoranima

27.07.2026.

"Moji roditelji cijeli su život u poljoprivredi i praktički sam odrastao uz plastenike. Vidio sam i lijepe i one puno teže strane ovog posla - proljeće kada napokon ima prihoda i zimu kada se doslovno preživljavalo. Od njih sam naučio koliko se radom i od

Tag cloud

  1. 2900 članka imaju tag turizam
  2. 2734 članka imaju tag hrvatska
  3. 1521 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  4. 1827 članka imaju tag svijet
  5. 1406 članka imaju tag ict
  6. 1584 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 2011 članka imaju tag financije
  8. 544 članka imaju tag krediti
  9. 1665 članka imaju tag izvoz
  10. 1324 članka imaju tag trgovina
  11. 1364 članka imaju tag industrija
  12. 1265 članka imaju tag investicije
  13. 1086 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1093 članka imaju tag menadžment
  15. 708 članka imaju tag tehnologija
  16. 1189 članka imaju tag EU
  17. 876 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 698 članka imaju tag opg
  19. 464 članka imaju tag BDP
  20. 546 članka imaju tag porezi
  21. 375 članka imaju tag kompanije
  22. 795 članka imaju tag maloprodaja
  23. 561 članka imaju tag poticaji
  24. 711 članka imaju tag marketing
  25. 410 članka imaju tag potpore
  26. 527 članka imaju tag hotelijerstvo
  27. 462 članka imaju tag start up
  28. 430 članka imaju tag vlada
  29. 458 članka imaju tag koronavirus
  30. 374 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  31. 516 članka imaju tag eu fondovi
  32. 966 članka imaju tag kriza
  33. 496 članka imaju tag gospodarstvo
  34. 533 članka imaju tag obrazovanje
  35. 438 članka imaju tag osijek
  36. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  37. 516 članka imaju tag dzs
  38. 456 članka imaju tag energetika
  39. 419 članka imaju tag hnb
  40. 347 članka imaju tag hgk