Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

17 Ou 2014

Iznenađujući rezultati ljestvice pet najbrže rastućih ekonomija zemalja u razvoju

Izvor: www.business.hr · Autor: Sonja Župan, Viktor Horvat  

Iznenađujući rezultati ljestvice pet najbrže rastućih ekonomija zemalja u razvoju

Na ljestvici 25 najvećih tržišta u razvoju, rangiranih prema BDP-u i paritetu kupovne moći, među pet najbrže rastućih se, uobičajeno, nalaze Kina i Indija, ali iznenađujuće mjesto zauzimaju Nigerija te Bangladeš.

Prema očekivanjima pet najbrže rastućih će i u 2014., unatoč brojnim izazovima, imati relativno snažan rast. Glavne izazove najbrže rastućih zemalja u razvoju predstavljaju ovisnost o vanjskim utjecajima velikih ekonomija, socijalni nemiri te potreba za reformama.

Kina ima najveći rast

Unatoč najavljenom usporavanju rasta, od Kine se i u 2014. očekuje najbrži rast među tržištima u razvoju. Prema projekcijama u Kini se očekuje rast BDP-a od 7,4 posto.

Očekuje se porast osobne potrošnje od 8,6 posto, što je više od ekonomskog rasta. Prevedeno u novac, rast osobne potrošnje prema cijenama iz 2013. bit će 290 milijardi dolara što je ekvivalent ukupne potrošnje Švedske ili Tajvana. Za omjer štednje se očekuje pad na 38 posto s rekordnih 41 posto u 2010.

Ključne izazove za Kinu predstavljat će obuzdavanje kredita zbog jake inflacije u cijenama nekretnina i zemlje te smanjivanje troškova lokalnih lokalne uprave. Međutim, Kina je već započela s uvođenjem mjera za rješavanje ključnih izazova. U sklopu reformi najavljenih za 2014. očekuju se konkrente mjere.

Na drugom mjestu Nigerija

Iznenađujuće drugo mjesto na ljestvici najbrže rastućih tržišta zemalja u razvoju zauzela je Nigerija za koju se u 2014. očekuje rast od 6,6 posto BDP-a. Jedna od glavnih prednosti Nigerije je suficit od 11,8 milijardi ili četiri posto BDP-a u 2013. Smatra se najperspektivnijom ekonomijom Afrike, a svoj brzi rast može zahvaliti eksploataciji nafte i svojim rudnim bogatstvima.

Stroži monetarni uvjeti i nesigurnosti oko vanjskih utjecaja na tržišta u razvoju mogli bi imati negativan utjecaj na ekonomiju Nigerije zbog relativno velikog priljeva stranog kapitala u zemlju. Uz to, nigerijska ekonomija je i dalje previše ovisna o energiji te ima veliku nezaposlenost zbog čega postoji sve veća potreba za diversifikacijom. Veliki razlog za zabrinutost predstavljaju i oružani sukobi na sjeveru zemlje.

Filipini – najsjajnija zvijezda Asocijacije država jugoistočne Azije (ASEAN)

Predviđanja za očekivani rast realnog BDP-a u 2014. na Filipinima iznose čak 6.5 posto, a toliko iznose i srednjoročne prognoze.

Rast BDP-a bi trebao bi se ostvariti prvenstveno zahvaljući obnovi države nakon tajfuna Haijan koji je Filipine poharao u studenom 2013., a novčane doznake iz inozemstva
potaknut će povećanje ukupne potrošnje. Filipinci imaju uspješni outsourcing sektor, kao što su kontakt servisi i slične uslužne djelatnosti, koji direktno i indirektno potiču ekonomski rast otvarajući nova radna mjesta.

Kratkoročno govoreći, glavni izazovi za Filipince dolaze iz inozemstva, prvenstveno imajući u vidu rizik većeg usporavanja kineskog gospodarstva i globalne ekonomije u cjelini. Dugoročno gledajući, nezaposlenost ostaje glavni gospodarski izazov, ali statistike predviđaju kako će stopa nezaposlenosti ostati na trenutnih sedam posto.

Četvrta pozicija za Bangladeš

Prognoze za Bangladeš što se rasta realnog BDP tiče iznose visokih šest posto u 2014. godini, što ga čini četvrtim najbrže rastućim gospodarstvom na svijetu. Ekonomski rast duguje svoj uspjeh novčanim doznakama iz inozemstva, jakom izvozu tekstilne industrije i vladinim strukturalnim reformama. Navedene reforme imaju pozitivan utjecaj na povećanje investicija i povećanje potrošnje od šest postotnih bodova.

Ipak, pozicija Bangladeša na ovoj ljestvici nije toliko uvjerljiva. U siječnju je zabilježen porast nasilja tijekom nacionalnih izbora koje je obilježila borba između pristaša vlade i opozicije. Opasnost od eskalacije sukoba je velika, jer nema nikakvih naznaka pomirbe dvije zaraćenih strana.

Paralelno, rastu troškovi u tekstilnoj industiji, koji su rezultat poboljšanja uvjeta rada i povećanja plaća nakon kolapsa dviju tvornica i brojnih požara. Nemiri koji okružuju izbore dodatno povećavaju troškove i mogu staviti Bangladeš u neugodan položaj što se izvoza vodećeg sektora tiče.

Indija – Povratnički kralj

Nastavljajući se na veći rast BDP-a na kraju 2013., Indija je završila peta na ljestvici, s prognozama rasta BPD-a od 5.7 posto u ovoj godini.

Za usporedbu, prošlogodišnji rezultati stavili su Indiju na trinaesto mjesto od 25 najboljih ekonomija država u razvoju, a prema podacima iz 2012. Indija je zauzimala tek 15 mjesto.

Najveći indijski uspjeh očituje se u smanjenju deficita, koji je u 2012. iznosio 4.9 posto BDP-a, dok prognoze za ovu godinu predviđaju svega tri posto. Obrat je postignut deprecijacijom rupija, povećavajući time izvoznu konkurentnost Indije te vladinim restrikcijama za uvoz zlata čime se pokušalo privući novac iseljenih Indijaca.
U Indiji je kao i u Bangladešu, ovo izborna godina. Svibanjski izbori mogli bi donijeti pozitivne ili negativne vijesti za gospodarstvo ovisno o načinu formiranja vlada.

Generalno govoreći, slaba koalicijska vlada mogla bi naštetiti provođenju gospodarskih reformi, dok bi snažni mandatar bio u stanju lakše nametnuti nova pravila i okvire.
Indijski deficit u razdoblju od 2008. do 2014.


Komentari članka

Vezani članci

Mladi krumpir im je glavni fokus prihoda, cijena mu dostiže 2 eura po kilogramu

08.06.2026.

Obitelj Rogera Lindroosa u Finskoj mladi krumpir uzgaja na 12 hektara, s prosječnim prinosom većim od 10 tona po hektaru. Danas su izvađeni iz zemlje, sutra su već u Helsinkiju

Novi stočarski div: Gradi se kompleks za 22 tisuće goveda i izvoz diljem svijeta

28.05.2026.

Brazil ulaže velika sredstva u jačanje izvoza goveda, a u saveznoj državi Rio Grande do Sul gradi se golemi kompleks koji bi mogao postati jedna od najvažnijih svjetskih izvoznih platformi za živa grla. Projekt pod nazivom Fazenda Sentinela zamišljen je k

Kriza ne pogađa luksuzni turizam: Mlažnjaci i jahte puni i za 2027.

20.05.2026.

Dok ostatak turističkog sektora strepi zbog Bliskog istoka i cijena goriva, potražnja za luksuznim odmorima u Hrvatskoj i dalje raste

Najveći IPO u povijesti ima datum: kraj ere privatnog svemira

19.05.2026.

Nakon dugo nagađanja, SpaceX 12. lipnja izlazi na burzu s očekivanom vrijednošću od 1,75 bilijuna dolara. Elon Musk, koji drži više od 40 posto kompanije, tog dana postaje prvi čovjek koji istovremeno vodi dvije javne kompanije vrijedne više od bilijun do

iPhone 17 najprodavaniji je mobitel na svijetu

07.05.2026.

Counterpoint je izbacio listu najprodavanijih mobitela za prvi kvartal 2026. godine, na kojoj prva tri mjesta zauzimaju Appleovi aktualni modeli iPhonea 17

Tag cloud

  1. 2865 članka imaju tag turizam
  2. 1503 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  3. 2714 članka imaju tag hrvatska
  4. 1814 članka imaju tag svijet
  5. 1399 članka imaju tag ict
  6. 1575 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 2006 članka imaju tag financije
  8. 541 članka imaju tag krediti
  9. 1658 članka imaju tag izvoz
  10. 1320 članka imaju tag trgovina
  11. 1346 članka imaju tag industrija
  12. 1252 članka imaju tag investicije
  13. 1081 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1083 članka imaju tag menadžment
  15. 697 članka imaju tag tehnologija
  16. 1184 članka imaju tag EU
  17. 872 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 692 članka imaju tag opg
  19. 462 članka imaju tag BDP
  20. 362 članka imaju tag kompanije
  21. 793 članka imaju tag maloprodaja
  22. 556 članka imaju tag poticaji
  23. 710 članka imaju tag marketing
  24. 408 članka imaju tag potpore
  25. 520 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 458 članka imaju tag koronavirus
  27. 453 članka imaju tag start up
  28. 516 članka imaju tag eu fondovi
  29. 539 članka imaju tag porezi
  30. 965 članka imaju tag kriza
  31. 492 članka imaju tag gospodarstvo
  32. 365 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  33. 530 članka imaju tag obrazovanje
  34. 437 članka imaju tag osijek
  35. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  36. 513 članka imaju tag dzs
  37. 453 članka imaju tag energetika
  38. 429 članka imaju tag vlada
  39. 418 članka imaju tag hnb
  40. 346 članka imaju tag hgk