Poduzetnički portal · Članak
30 Ruj 2015
Izvoz vina krenuo i u Nizozemsku i Meksiko
Izvor: www.glas-slavonije.hr · Autor: Vladimir GRGURIĆ
U Poljoprivrednom poduzeću Orahovica za desetak dana bit će završena i ovogodišnja berba grožđa.
PP Orahovica raspolaže sa 179 ha vinograda u kojima se uzgajaju vrhunske sorte grožđa silvanac zeleni, pinot sivi, rajnski rizling, graševina, frankovka, chardonnay i sauvignon. O ovogodišnjoj berbi grožđa porazgovarali smo s voditeljem Poslovne jedinice Voćarstvo i vinogradarstvo Josipom Tokićem, a o proizvodnji vina s vrsnom enologinjom poduzeća Ivanom Nemet.
Kvaliteta iznad svih očekivanja
- Trenutno smo u trećem tjednu berbe grožđa i obrali smo više od 70 % ukupnih površina i količina. Što se tiče prinosa, ovo je jedna prosječna godina, ali po kvaliteti svakako iznad prosjeka, i to u svim sortama vina koje smo ubrali. Već u podrumu imamo naznake nekih mladih vina jer smo do sada pobrali rane sorte sivi pinot, chardonnay i sauvignon, potom frankovku za rose, a trenutno beremo zeleni silvanac, graševinu i frankovku. Uglavnom sve što smo do sada pobrali i sve što je na fermentaciji u podrumu, mogu slobodno reći, iznad je svih naših očekivanja - kaže Tokić. Kvaliteta grožđa, koja naravno uvjetuje i kvalitetu krajnjeg proizvoda, odnosno vina, ove je godine za razliku od prošle znatno bolja.
- Prošla godina bila je atipična godina, kakva se događa jednom u 20-30 godina, gdje smo ubrali znatno manju količinu, ali je i kvaliteta bila nešto ispod prosjeka. Razlog je bila prekomjerna količina oborina, dok je srećom ova godina prava vinogradarska, s puno sunčanih sati i oborinama koje su pale u nekoliko navrata i u većim količinama, što je za vinogradarenje idealno. Ti uvjeti donijeli su ove godine da grožđe nije pretrpjelo nikakve bolesti poput pepelnice, peronospore ni s botrytisom, koji dolazi u zadnjoj fazi dozrijevanja. Upravo je to razlog zbog čega danas imamo tako kvalitetno i zdravo grožđe, a navedeni broj sunčanih sati dao nam je lijepe arome uz zadovoljavajuću količinu šećera, što će nam dati primjeren postotak alkohola kakav želimo. Zbog tih dobrih uvjeta ostavili smo više lokaliteta na kojima planiramo predikatne berbe, znači od izbornih do ledenih berbi od kojih također očekujemo puno - nastavlja Tokić.
Poseban naglasak na dizajn
Sezonskih radnika, odnosno berača, ima dovoljno, ali je zanimljivo da ih PP Orahovica doslovno mora “uvoziti” iz susjednih gradova jer Orahovčana nema dovoljno.
- U berbi sudjeluje jedan broj naših stalnih djelatnika, ali dijelom berbu odrađuju sezonski radnici. Ove godine u berbi imamo oko 140 sezonskih radnika, što je potrebno da bismo dnevno brali dovoljnu količinu koja je u skladu s kapacitetom naše vinarije. Imamo tri grupe berača, jedna je lokalno stanovništvo Orahovice i okolice, a čak dvije grupe nam dolaze autobusom iz okolice Našica. PP Orahovica kroz cijelu godinu prima sezonske radnike, a vrijeme berbe je naravno vrhunac. Uvjeti rada su odlični, svi radnici su prijavljeni, redovno primaju plaću, uz radno i mirovinsko osiguranje, a radnici zarade i odličnu dnevnicu - kaže Tokić. Enologinja Ivana Nemet ističe kako prerada ide prema planu i potpuno prati berbu.
Nema zaliha
- Pogon PP Orahovice može preraditi do 70 tona bijelog i do 100 tona crnog grožđa bez ikakvog zastoja i problema. Nama enolozima važno je da berba teče prema kriterijima, dakle rane sorte su pravovremeno skinute i vrijednosti koje smo dobili su očekivane, dakle očekivani alkohol je od 12 do 12,5 %, lijepa godina, lijepo grožđe i samo tako možemo dobiti vina kakva želimo. Što se tiče plasmana, sva vina idu na tržište, ali jako rano ćemo ići s graševinom, evo mlađa berba je bila tražena i gotovo je već rasprodana. Jako brzo će izaći i chardonnay i pinot sivi, dakle došli smo u tu fazu da jako brzo moramo finalizirati naša mlada vina. Poseban naglasak dajemo na dizajn boca naših vina. Prošle godine je na Festivalu graševine naša nova etiketa vrhunske graševine ocijenjena najboljom. Prije svega ponosimo se cijelom paletom vrhunskih i kvalitetnih vina te paletom osnovne basic linije litre i većih pakiranja. Primjetljiva je i vidljiva razlika između kvalitetnih i vrhunskih butelja, s podlogama koje dokazu o kojoj se sorti radi – rekla je Ivana Nemet.
U zaključku, Tokić je istaknuo kako se orahovačka vina plasiraju na tržište diljem Europe, ali i na tržište Azije, gdje su iznimno tražena.
- Iz godine u godine idemo s mladim vinima jer prijelaznih zaliha u podrumu nemamo, što je odraz povećane prodaje, odnosno prepoznate kvalitete naših proizvoda. Osim domaćeg tržišta, gdje smo prisutni na velikoj većini prodajnih mjesta diljem Hrvatske, ove godine smo pojačali izvoz. Naime, uz dosadašnji izvoz koji već četvrtu godinu zaredom ide prema Kini, prošle godine smo počeli izvoz u Japan, a ove godine je taj izvoz znatno pojačan. A ono što nas posebno veseli ove godine smo otvorili dva nova tržišta, a to su tržišta Nizozemske i Meksika - kaže Tokić.
140
sezonskih radnika trenutno je u berbi grožđa
PLAN ZANOVITI DIO VINOGRADA
Jedna od posebnosti izvoza jest da je odmah nakon stavljanja na tržište Nizozemske naša Frankovka rose proglašena vinom kolovoza u toj zemlji, i to je rezultiralo da smo tamo rasprodali sve količine tog vina i samim time donijeli odluku o udvostručenju proizvodnje količine tog vina – zaključio je Tokić te dodao kako PP Orahovica planira zanoviti većinu starih vinograda kroz potpore EU-a i tzv. vinsku omotnicu kroz koju je poduzeće već obnovilo dva vinograda, a sada je cilj obnoviti 70 ha starih vinograda na najboljim položajima.
Komentari članka
Vezani članci
Tlo koje diše: Evo koja je tajna uspjeha vina iz srca Slavonije
03.11.2025.Enosophia u Feričancima godišnje preradi 800 do 1.200 tona grožđa i proizvede od 600.000 do 800.000 litara vina, uz kapacitet podruma od dva milijuna litara. "Mladi smo, ambiciozni i ne bojimo se izazova", poručio je Danijel Bosak, voditelj Odjela vinogra
Grupacija Đuro Đaković povećala dobit za 96 posto
31.10.2025.Grupacija Đuro Đaković u prvih je devet ovogodišnjih mjeseci poslovala s neto dobiti od 6,67 milijuna eura, što je za 3,3 milijuna ili 96 posto više nego u istom lanjskom razdoblju, pokazuje u srijedu objavljeno financijsko izvješće te kompanije, u kojem
Jesu li naša vina konkurentna i zašto poskupljuju?
28.10.2025.Američke carine od 15 posto na europska vina i pjenušce posebno pogađaju francuske i talijanske proizvođače. Hrvatski vinari nisu izrazito pogođeni jer rijetki izvoze u SAD. Nisu među 25 vodećih izvoznika, a posustaje i izvoz na europsko tržište. Jesu li
Od jednog trsa do brenda: Kako je obitelj Bratković pretvorila autohtonost u poslovni model
14.10.2025.U Hrvatskom zagorju, regiji koju turistički slogani s pravom zovu bajka na dlanu, ima jedna koja se nalazi u boci. Ovo je priča s brega, priča obitelji Bratković, o njihovim vinima, o brendu Vitus.
Ericsson Nikola Tesla ugovorio poslove na Kosovu od 8,5 milijuna eura
13.10.2025.Posao je sklopljen s operatorima IPKO i Telekom Kosovo, ali i u područjima digitalne transformacije javne uprave, bolničkih informatičkih sustava, nacionalne i javne sigurnosti te turizma
Tag cloud
- 2798 članka imaju tag turizam
- 2647 članka imaju tag hrvatska
- 1763 članka imaju tag svijet
- 1442 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
- 1971 članka imaju tag financije
- 1540 članka imaju tag poljoprivreda
- 1635 članka imaju tag izvoz
- 1306 članka imaju tag trgovina
- 1374 članka imaju tag ict
- 1225 članka imaju tag investicije
- 1302 članka imaju tag industrija
- 1069 članka imaju tag zapošljavanje
- 1056 članka imaju tag menadžment
- 1168 članka imaju tag EU
- 859 članka imaju tag poduzetništvo
- 663 članka imaju tag opg
- 786 članka imaju tag maloprodaja
- 538 članka imaju tag poticaji
- 669 članka imaju tag tehnologija
- 703 članka imaju tag marketing
- 458 članka imaju tag koronavirus
- 393 članka imaju tag potpore
- 505 članka imaju tag hotelijerstvo
- 965 članka imaju tag kriza
- 514 članka imaju tag eu fondovi
- 528 članka imaju tag porezi
- 483 članka imaju tag gospodarstvo
- 494 članka imaju tag prehrambena industrija
- 523 članka imaju tag obrazovanje
- 432 članka imaju tag osijek
- 539 članka imaju tag krediti
- 433 članka imaju tag start up
- 505 članka imaju tag dzs
- 450 članka imaju tag energetika
- 460 članka imaju tag BDP
- 415 članka imaju tag hnb
- 423 članka imaju tag vlada
- 341 članka imaju tag hgk
- 440 članka imaju tag banke
- 338 članka imaju tag agrokor
Tečajna lista
| Valuta | Kupovni | Srednji | Prodajni |
|---|---|---|---|
| EUR | 7,50 | 7,53 | 7,55 |
| USD | 7,23 | 7,25 | 7,28 |
| GBP | 8,81 | 8,84 | 8,86 |
| CHF | 7,23 | 7,25 | 7,27 |
| CAD | 5,56 | 5,57 | 5,59 |
Dionice
Rast Pad Promet| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| DDJH-R-A | 51,00 | +2,27 |
| HUPZ-R-A | 1.087,99 | +1,86 |
| JDPL-R-A | 78,98 | +1,69 |
| DLKV-R-A | 125,50 | +1,13 |
| LKRI-R-A | 100,05 | +1,09 |
| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| TNPL-R-A | 638,00 | -7,38 |
| ISTT-R-A | 184,99 | -4,64 |
| ZVZD-R-A | 2.600,00 | -3,70 |
| BLJE-R-A | 84,10 | -3,69 |
| LANO-R-A | 9,01 | -3,33 |
| Ticker | Zadnja | Promet |
|---|---|---|
| INA-R-A | 3.800,00 | 1.121,33 |
| ADRS-P-A | 213,50 | 1.067,50 |
| HT-R-A | 241,99 | 407,22 |
| ADPL-R-A | 99,85 | 225,82 |
| IGH-R-A | 740,00 | 97,14 |
