Poduzetnički portal · Članak
10 Lis 2017
Jadrolinija obnavlja flotu: Najstarije brodove zamijenit će moderni i brzi
Izvor: www.poslovni.hr · Autor: poslovni.hr/hina
Predsjednik Uprave Jadrolinije David Sopta najavio je kako će taj linijski brodar u sljedeće četiri godine obnoviti jedan dio flote i najstarije brodove zamijeniti modernim i brzim brodovima koji će povećati kapacitet i kvalitetu prijevoza.
Jadrolinija će tijekom sljedeće četiri godine obnoviti dio svoje flote, najavljeno je u ponedjeljak na 42. Interferry konferenciji, najpoznatijoj konferencija svjetske trajektne industrije, koja se održava u Podstrani kod Splita, a domaćin joj je Jadrolinija.
Konferencija se održava od ponedjeljka do srijede, 11. listopada i okupiti će više od 400 sudionika iz cijelog svijeta, a otvorenju su uz ostale bili nazočni premijer Andrej Plenoković, ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković, ministri obrane i unutarnjih poslova Damir Krstičević i Davor Božinović, splitsko-dalmatinski župan Blaženko Boban i splitski gradonačlenik Andro Krstulović Opara.
Premijer Plenković podsjetio je da je Hrvatska mediteranska zemlja koja ima dugu pomorsku povijest i veliki dio prihoda ostvaruje od turizma te stoga trajektni prijevoz ima veliku važnost.
"Imamo više od tisuću otoka i to dovoljno govori o tome kolika je važnost trajektnog prijevoza i Jadrolinije za našu zemlju. Posebna pažnja se treba posvetiti boljem povezivanju otoka kako bi se poboljšao život otočana", poručio je Plenković.
Predsjednik Uprave Jadrolinije David Sopta najavio je kako će taj linijski brodar u sljedeće četiri godine obnoviti jedan dio flote i najstarije brodove zamijeniti modernim i brzim brodovima koji će povećati kapacitet i kvalitetu prijevoza.
Komentirajući na novinarski upit nezadovoljstvo Hvarana zbog stupanja na snagu zimskog voznog reda, iako sezona još traje, Sopta je rekao kako je svakodnevno u kontaktu s gradonačelnikom Hvara, ali o voznom redu odlučuje Agencija za obalni linijski promet. Jadrolinija se toga drži, no, ako bude trebalo, u dogovoru s lokalnom zajednicom produžit će se ljetni vozni red za onoliko dana koliko bude potrebno, naglasio je.
Izrazio je zadovoljstvo što je Jadrolinija, koja ove godine obilježava 70 godina postojanja, po prvi put domaćin Interferry konferencije, što je velika je stvar i za Hrvatsku i njeno gospodarstvo.
I predsjednik Interferry konferencije, bivši predsjednik Uprave Jadrolinije, Alan Klanac istaknuo je kako je Interferry najvažnija pomorska organizacija za putničko brodarstvo, a neke od tema konferencije su sigurnost, utjecaj na okoliš, tehnologije, ali i komercijalne aktivnosti, približavanje putnicima te digitalizacija.
Jadrolinija je u svijetu u top pet po ukupnom kapacitetu prijevoza putnika, rekao je Klanac, poručujući kako je to nasljeđe koje trebamo čuvati i braniti za dalje.
"Brojke ove godine rastu skoro deset posto i mislim da će tako biti i dalje. Vrlo skoro će se dogoditi još neke promjene. Očekujem obnovu flote i povećanje kapaciteta i brzine plovidbe, pogotovo ako cijene goriva ostanu na ovim razinama", kazao je Klanac.
Interferry je najpoznatija konferencija svjetske trajektne industrije, a okuplja vlasnike i direktore najvećih i najpoznatijih svjetskih putničkih brodara, proizvođače opreme, brodograditelje, predstavnike financijskih institucija, svjetski poznate dobavljače i projektante.
Komentari članka
Vezani članci
rmBug Luke Kladarića i Marija Đanića osigurao 400.000 eura investicije
25.03.2026.Startup rmBug, koji su osnovali Luka Kladarić i Mario Đanić, osigurao je 400.000 eura pre-seed investicije od prvog regionalnog founders-for-founders fonda Silicon Gardens i poduzetnika Damira Sabola, suosnivača Iskona, Microblinka i Photomatha koji je pr
Novi vlasnik 3. maja: 'Investirat ćemo odmah od 5 do 10 milijuna eura u strojeve i opremu'
23.03.2026.Vlasnik slovenske Iskra grupe u razgovoru za naš list govori o prvim potezima i nužnim ulaganjima u "3. maj 1905" za koji je uvjeren da ima budućnost
Porečki hotel s pet zvjezdica popunio svoje kapacitete za Uskrs
23.03.2026.Nakon više od 18 mjeseci intenzivne izgradnje, u Poreču je službeno otvoren Pical Resort 5*, nova perjanica Valamara i najznačajniji turistički projekt u Hrvatskoj posljednjih godina.
Sabol i Barančić investirali 400 tisuća eura u AI startup PromptWise
18.03.2026.Poslovnim anđelima okupljenima u udrugu CBAN ovo je peta investicija, a PromptWise već dogovara seed rundu s vodećim VC fondovima iz regij
Vedrana Pribičević: Zašto donosimo loše odluke
18.03.2026.Bihevioralna ekonomistica otkriva kako emocije, strah i FOMO upravljaju našim novcem te zašto racionalni investitor gotovo ne postoji
Tag cloud
- 2847 članka imaju tag turizam
- 2703 članka imaju tag hrvatska
- 1805 članka imaju tag svijet
- 1484 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
- 2003 članka imaju tag financije
- 1560 članka imaju tag poljoprivreda
- 1650 članka imaju tag izvoz
- 1320 članka imaju tag trgovina
- 1387 članka imaju tag ict
- 1330 članka imaju tag industrija
- 1243 članka imaju tag investicije
- 1079 članka imaju tag zapošljavanje
- 1072 članka imaju tag menadžment
- 1181 članka imaju tag EU
- 868 članka imaju tag poduzetništvo
- 684 članka imaju tag opg
- 793 članka imaju tag maloprodaja
- 556 članka imaju tag poticaji
- 690 članka imaju tag tehnologija
- 709 članka imaju tag marketing
- 406 članka imaju tag potpore
- 517 članka imaju tag hotelijerstvo
- 458 članka imaju tag koronavirus
- 965 članka imaju tag kriza
- 515 članka imaju tag eu fondovi
- 536 članka imaju tag porezi
- 491 članka imaju tag gospodarstvo
- 529 članka imaju tag obrazovanje
- 497 članka imaju tag prehrambena industrija
- 437 članka imaju tag osijek
- 448 članka imaju tag start up
- 541 članka imaju tag krediti
- 511 članka imaju tag dzs
- 452 članka imaju tag energetika
- 461 članka imaju tag BDP
- 418 članka imaju tag hnb
- 426 članka imaju tag vlada
- 345 članka imaju tag hgk
- 356 članka imaju tag žensko poduzetništvo
- 440 članka imaju tag banke
Tečajna lista
| Valuta | Kupovni | Srednji | Prodajni |
|---|---|---|---|
| EUR | 7,50 | 7,53 | 7,55 |
| USD | 7,23 | 7,25 | 7,28 |
| GBP | 8,81 | 8,84 | 8,86 |
| CHF | 7,23 | 7,25 | 7,27 |
| CAD | 5,56 | 5,57 | 5,59 |
Dionice
Rast Pad Promet| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| DDJH-R-A | 51,00 | +2,27 |
| HUPZ-R-A | 1.087,99 | +1,86 |
| JDPL-R-A | 78,98 | +1,69 |
| DLKV-R-A | 125,50 | +1,13 |
| LKRI-R-A | 100,05 | +1,09 |
| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| TNPL-R-A | 638,00 | -7,38 |
| ISTT-R-A | 184,99 | -4,64 |
| ZVZD-R-A | 2.600,00 | -3,70 |
| BLJE-R-A | 84,10 | -3,69 |
| LANO-R-A | 9,01 | -3,33 |
| Ticker | Zadnja | Promet |
|---|---|---|
| INA-R-A | 3.800,00 | 1.121,33 |
| ADRS-P-A | 213,50 | 1.067,50 |
| HT-R-A | 241,99 | 407,22 |
| ADPL-R-A | 99,85 | 225,82 |
| IGH-R-A | 740,00 | 97,14 |
